Ujawniamy sekret Jeziora Czorsztyńskiego
Jezioro Czorsztyńskie ma bardzo ciekawą historię – nie jest to zwykłe jezioro, które powstało w wyniku wypełnienia wodą misy jeziornej. Nie jest to też sztuczny zbiornik stworzony z myślą o kąpielach i wypoczynku. Czym jest Jezioro Czorsztyńskie? Dlaczego powstało i jaki jest jego sekret?
Historia wsi Maniowy ujawnia sekret jeziora i sięga aż do 1326 roku – stare Maniowy ustąpiły miejsca Jezioru Czorsztyńskiemu, które ma być zabezpieczeniem przeciwpowodziowym dla miejscowości znajdujących się w dolinie Dunajca. Mimo kompletnie innemu wyglądowi niż wcześniej, Maniowy budzi zainteresowanie swoim wyglądem. Jest to teraz uporządkowane „osiedle” w którym domy są do siebie bardzo podobne z wyglądu – mieszkańcy mogli wybrać jeden z czterech projektów domów, w którym chcą mieszkać. Fakt, że w całej wsi są tylko cztery rodzaje domów czyni to miejsce naprawdę oryginalnym i klimatycznym.
Co ciekawe, możemy obejrzeć film o życiu mieszkańców dawnej wsi – film dokumentalny „Zapora” Ireny Kamieńskiej. Opowiada on o problemach ludzi związanych z koniecznością opuszczenia dotychczasowych domów i pokazuje dawny wygląd wsi. Po obejrzeniu filmu – warto przyjechać tutaj raz jeszcze i obejrzeć jak wszystko się zmieniło!
Maniowy to naprawdę piękna i oryginalna wieś – oprócz swojej ciekawej historii jest to miejsce, w którym można wypocząć na łonie natury, a udając się nad Jezioro Czorsztyńskie – można wyobrazić sobie jak wyglądało tutaj „dawne” życie. Wokół jeziora znajduje się kilka wsi, na które warto rzucić okiem i je odwiedzić!

Czorsztyn to wieś położona na skraju Kotliny Orawsko-Nowatorskiej, której strzeże XIV-wieczny zamek gdzie przebywali królowa Jadwiga, Władysław Jagiełło czy Władysław Warneńczyk. Wyciągi krzesełkowe i orczykowe, idealne trasy dla narciarzy i snowboardzistów, alpejska zjeżdżalnia i wiele innych atrakcji sprawiają, że rzesze turystów chętnie odwiedzają te urokliwe miejsce.

Kluszkowce to wieś w dolinie potoku Kluszkowianka, gdzie znajduje się centrum sportów wodnych. Miłośnicy sportów zimowych, mogą skorzystać ze sztucznie naśnieżanych stoków góry Wdżar (767 m n.p.m.). Z góry rozciąga się piękny widok na pobliskie pasma górskie. Góra Wdżar to jedyne w kraju stanowisko paproci „rozrzutka”. W Kluszkowcach znajduje się również skansen „Czorsztyn” i muzeum etnograficzne.

Niedzica-Zamek to malownicza wieś mająca dwie dusze. Z jednej strony historyczną, z zamkiem w tle mającym ponad 600 lat tradycji, gdzie prawdopodobnie więziono Janosika, z drugiej strony przyrodniczą z Jeziorem Czorsztyńskim na czele. Dwojakość natury zapewnia niesamowite przeżycia. Widok gór zachęcających do spacerów, a za chwilę plaża i możliwość popływania rowerkiem wodnym. Zimą kulig lub narty, latem żeglowanie. To wszystko sprawia, że Niedzica-Zamek jest magicznym miejscem, które trzeba odwiedzić o każdej porze roku.

Zobacz również
Oceń artykuł: