Świętokrzyskie – jakie piękne miejsca kryje to małe województwo?

Choć Świętokrzyskie województwo jest stosunkowo małe to kryje na prawdę wiele zakątków, w których można się zakochać. Zobaczcie, co to takiego!

Sandomierz
To zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Położony na malowniczym terenie nadwiślańskiej skarpy, skrada serce każdego, kto go odwiedzi. Turyści odwiedzający współczesny Sandomierz mogą podziwiać m.in.: najstarszy i najcenniejszy Zespół Klasztorny Dominikanów z kościołem św. Jakuba, a także renesansowy Ratusz, uważany za jeden z najpiękniejszych w Polsce oraz Zamek Królewski – dawną siedzibę królów i książąt Polski. Odwiedzając Sandomierz, warto wspiąć się na gotycką Bramę Opatowską, która od wielu lat uważana jest za symbol miasta. W granicach miasta znajduje się rezerwat przyrody „Góry Pieprzowe”, które są wschodnim zakończeniem Gór Świętokrzyskich i rezerwatem geologiczno-przyrodniczym. Ważną i nową atrakcją Sandomierza jest Bulwar nad Wisłą im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
nNGktkqTURBXy9hODAxMzIxM2Y4ZmEyNTM5Y2QyYTlhMjAxZDQ4ZTMxMC5qcGVnkpUDAADNBKzNAqGTBc0DIM0Bwg - Świętokrzyskie - jakie piękne miejsca kryje to małe województwo?

Pińczów
Leży nad rzeką Nidą i na pewno możemy powiedzieć jedno – czas płynie tu zdecydowanie wolniej. Możemy tutaj zwiedzić Kościół i dawny klasztor Paulinów, Dom Ariański na Mirowie zw. Drukarnią Ariańską,  Pałac Wielopolskich oraz Starą Synagogę. Pomimo, że to bardziej sielankowe miejsca, nie brakuje miejsc, które można zobaczyć lub udać się na odpoczynek nad Nidę.
pinczow miasto2 - Świętokrzyskie - jakie piękne miejsca kryje to małe województwo?

Pacanów
Tą miejscowość zna każdy z nas. Nic dziwnego, kto nie oglądał Koziołka Matołka… W Pacanowie u każdego rogu, sklepu i ulicy spogląda na nas Koziołek Matołek. Bez trudu, idąc jego śladami, trafimy do Europejskiego Centrum Bajki, które wyglądem przypomina babki z piasku, a do środka wchodzi się przez mysią dziurkę. Oprócz bajkowych atrakcji znajdziemy również Ratusz, Rynek czy Kościół św. Marcina z Torus.
Europejskie - Świętokrzyskie - jakie piękne miejsca kryje to małe województwo?

Jurapark w Bałtowie
Oprócz ścieżki z naturalnej wielkości dinozaurami powstał jeszcze park rozrywki, kino 3D i kilka innych atrakcji. Wszystko wygląda bardzo autentycznie i opisane lepiej niż w niejednym ZOO. Ten park to prawdziwa zabawa, nie tylko dla dzieci ale dla dorosłych. Te dinozaury są ogromne!
jurapark baltow 3 1337335848 - Świętokrzyskie - jakie piękne miejsca kryje to małe województwo?

Tokarnia
Jest to Muzeum Wsi Kieleckiej, ale na prawdę wyjątkowe. Podzielony jest na sześć sektorów, gdzie przedstawiono różne zabudowania z subregionów ziemi kieleckiej: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Sandomierskiej, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej oraz Niecki Nidziańskiej. Znajdziemy tu zabudowania z małych miasteczek ziemi kieleckiej. W pomieszczeniach urządzono ekspozycje przedstawiające jak wyglądały znajdująca się w małym miasteczku apteka czy gabinet lekarza rodzinnego. Co najciekawsze, budynki te są oryginalnie zbudowane i przeniesione, a więc nie jest to tylko budynek „na wzór”.
foto 1 - Świętokrzyskie - jakie piękne miejsca kryje to małe województwo?

Opublikowano:

Autor:

W Noclegowo od 2018 roku zajmuje się marketingiem oraz PR. Dzięki zgromadzonej wiedzy, wspiera klientów w zagadnieniach optymalizacji oferty czy najmu krótkoterminowego. Prywatnie pasjonuje się makijażem oraz tańcem.


Oceń artykuł: