Tajemnicze miejsca w Polsce – pomysły na listopadowy wyjazd

Listopad kojarzy nam się zazwyczaj z czasem zadumy i wyczekiwaniem na grudzień, kiedy to rzucamy się w wir świątecznych przygotowań. To okres, kiedy pogoda szczególnie nastraja nas do przemyśleń, a minione Święto Zmarłych wprowadza atmosferę tajemniczości. Warto więc w tym czasie zaplanować wyjazd w miejsca, które skrywają w sobie pewien sekret i owiane są legendą. Poznaj nasze zestawienie Top 3 interesujących kierunków i zainspiruj się do podróży.

Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju 

Kudowa – Zdrój to jedno z najstarszych uzdrowisk w Europie. Leży w sąsiedztwie Gór Stołowych. To popularny kierunek wyjazdów leczniczych. Z pewnością najbardziej interesującym miejscem jest Kaplica Czaszek. Zlokalizowana w spokojnej dzielnicy o nazwie Czermna. To zbiorowy grobowiec ofiar epidemii cholery oraz żołnierzy poległych w wojnie śląskiej. Powstał w 1776 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza, księdza Wacława Tomaszka. Składa się z kilku tysięcy ludzkich kości, którymi wyłożone jest wnętrze kaplicy. Jest jedynym tego typu zabytkiem w Polsce. Bez wątpienia przywodzi na myśl rzymskie katakumby, a atmosfera tam panująca skłania do refleksji. 

Poland   Czermna   Chapel of Skulls   interior 06 1024x681 - Tajemnicze miejsca w Polsce - pomysły na listopadowy wyjazd
Źródło: Merlin/Wikipedia

Zamek Czocha

To jedno z najbardziej nawiedzonych miejsc w Polsce, a także jedna z najbardziej zagadkowych twierdz, znajdująca się na Dolnym Śląsku. Położony nad Jeziorem Leśniańskim, kryje w sobie gęstą sieć podziemnych korytarzy, których przeznaczenie nie jest do końca jasne. O zamku krąży wiele legend, które sprawiają, że podczas jego zwiedzania poczuć możemy gęsią skórkę. Najbardziej znana jest ta o Białej Damie, kobiecie o imieniu Gertruda. W czasach wojen husyckich pokłóciła się ze swoim bratem i w akcie zemsty sprowadziła wrogie wojska w zamian za złoto. Po odbiciu twierdzy Gertrudę stracono, a jej duch błąka się do dzisiaj po zamku.

castle g3c94d51e7 1920 1024x768 - Tajemnicze miejsca w Polsce - pomysły na listopadowy wyjazd

Kompleks Riese w Górach Sowich 

Jest to jedno z najbardziej tajemniczych przedsięwzięć górniczych i budowlanych, prowadzonych w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę. Składa się z sieci podziemnych korytarzy i nie do końca wiadomo, w jakim celu powstały. Być może miały być tajną kwaterą Hitlera, magazynami złota, zakładem zbrojeniowym czy też tajnym laboratorium chemicznym. Do tej pory nie jest też znana całkowita siatka tuneli, które zostały wydrążone, więc z pewnością jest jeszcze wiele do odkrycia. Do dyspozycji zwiedzających oddano 4 z 7 obiektów, które powstały w ramach projektu. Jest to podziemne miasto Osówka, kompleks Włodarz, a także Sztolnie Walimskie i podziemia Zamku Książ. 

Komplex Osowka in 2014 9 1 1 1024x683 - Tajemnicze miejsca w Polsce - pomysły na listopadowy wyjazd
Źródło: Chmee2/Wikipedia

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Turystyki i Rekreacji UAM w Poznaniu. W Noclegowo łączy wiedzę wyniesioną ze studiów z zamiłowaniem do wyszukiwania ciekawych miejsc na mapie Polski. W wolnych chwilach dużo czyta, ogląda horrory i lubi przygodowe gry komputerowe.


Oceń artykuł: