Szwajcaria Kaszubska – domki nad jeziorem w sercu Kaszub

Szwajcaria Kaszubska to najbardziej malowniczy rejon Kaszub. Wszystkie atrakcje aż trudno wymienić jednym tchem! Tysiące jezior, cieniste wąwozy, zielone pagórki, kolorowe pola i łąki, dzikie bory, a przede wszystkim żywy, pulsujący folklor i oryginalne tradycje. Do tego spokój i niczym niezmącony wypoczynek w prywatnym domku nad brzegiem jeziora. Przekonajcie się, że to kawałek prawdziwego raju!

poland 5328328 960 720 1 - Szwajcaria Kaszubska - domki nad jeziorem w sercu Kaszub

Witôjtaż! Czyli trochę o kulturze…

Większość słyszała zapewne o istnieniu mowy kaszubskiej. Od 2005 roku język kaszubski oficjalnie może być nauczany w szkołach i w niektórych gminach jest drugim językiem urzędowym. Niewielu wie jednak, że Kaszuby posiadają również własne godło, flagę, a nawet hymn. Najbardziej dumni Kaszubi są jednak z zachowania swoich oryginalnych tradycji. Z pokolenia na pokolenie przekazywany jest piękny, ręcznie robiony haft kaszubski, tworzone są ozdobne wyroby z rogu. W Chmieleńskim warsztacie od pięciu pokoleń powstaje malowana kaszubska ceramika. Kaszubscy twórcy ludowi chętnie opowiedzą również o lokalnym rzeźbiarstwie czy malarstwie na szkle.

Przechwytywanie - Szwajcaria Kaszubska - domki nad jeziorem w sercu Kaszub

Szwajcaria Kaszubska – atrakcje

Na najmłodszych również czeka moc atrakcji. W miejscowości Tuchlino czeka na Was Park Edukacyjny Zoo – Egzotyczne Kaszuby. Można tam z bliska nie tylko oglądać, ale nawet dotknąć kilkadziesiąt egzotycznych gatunków zwierząt. W Parku Miniatur i Gigantów w Stryszewie przyglądać można się m.in. Statule Wolności, Krzywej Wieży w Pizie lub mikro przedmiotom w ogromnym powiększeniu. Do tego rejs po jeziorze Ostrzyckim, minigolf, wieża widokowa, świat labiryntów… Po prostu musicie spróbować! Dodatkowo wiele obiektów noclegowych w okolicy jest idealnie zaprojektowanych dla rodzin z dziećmi.

photo 1610749846222 aa0aeb4e6f08 - Szwajcaria Kaszubska - domki nad jeziorem w sercu Kaszub

Gdzie jest Szwajcaria Kaszubska?

Szwajcaria Kaszubska obejmuje okolice Kartuz, Żukowa i Sierakowic, Kościerzyny, a na północy sięga niemal do Gdańska. Niektórzy rozszerzają ten teren, aż do malowniczych terenów Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Jedynym większym miastem na terenie Szwajcarii Kaszubskiej są Kartuzy. Jest to otoczona przez lasy i jeziora spokojna miejscowość, która swoją nazwę zawdzięcza zakonowi kartuzów. Po zakonnikach pozostały pojedyncze zabudowania zespołu klasztornego, w tym: zabytkowa kolegiata oraz refektarz z przełomu XIV i XV wieku. W Kościerzynie natomiast warto zajrzeć do Starego Browaru, którego tradycja sięga XIX wieku. Mieści się w nim również restauracja oparta na typowo kaszubskiej kuchni. Będąc w Ręboszewie koniecznie trzeba zobaczyć w pełni zrekonstruowany wiatrak koźlak. Pamiątkami z zamierzchłych czasów są natomiast tajemnicze kamienne kręgi w Węsiorach oraz cmentarzysko kurhanowe Gotów w Stężycy.

201258 785 parchowo jaskowy mlyn - Szwajcaria Kaszubska - domki nad jeziorem w sercu Kaszub
Fot. Jaśkowy Młyn

Domki nad jeziorem na Kaszubach

Skąd właściwie wzięła się nazwa “Szwajcaria Kaszubska”? Turystom, którzy przybywali w te strony już od XIX wieku, miejscowe krajobrazy przypominały Szwajcarię. Oczarowały ich zielone wzgórza i rozlane pomiędzy, krystalicznie czyste jeziora. Jezioro Ostrzyckie porównywano nawet do słynnego Jeziora Czterech Kantonów w Lucernie. Nie ma się czemu dziwić – do dziś Szwajcaria Kaszubska zachowała swój wyjątkowy mikroklimat. Lokalni gospodarze doskonale wiedzą, jak zadowolić przybywających tu gości i oferują całą gamę domków i apartamentów na wynajem.

135101 361 parchowo jaskowy mlyn - Szwajcaria Kaszubska - domki nad jeziorem w sercu Kaszub
Fot. Jaśkowy Młyn

Domki na Kaszubach gwarantują spokojny wypoczynek w otoczeniu sielskiej przyrody. Agroturystyka Jaśkowy Młyn, dla poszukujących klimatycznego miejsca, oferuje drewniane domki z kominkiem. Przy każdym domku na wyłączność znajduje się ruska bania. Na terenie ośrodka jest też ogólnodostępna sauna. Goście mają możliwość korzystania z rowerów turystycznych, kajaków i łódki. Dodatkowo z pomostu nad jeziorem można samodzielnie złowić sandacza, szczupaka czy lina.

Rodzinne domki nad wodą

Miłośnikom sportów wodnych i bliskiego kontaktu z przyrodą polecamy Szlak Kółka Raduńskiego. To jedna z najpiękniejszych tras kajakowych w Polsce. Biegnie przez kaszubskie jeziora połączone ze sobą w formie pętli. Bazą może być sielski domek na wyłączność “Jastrząb”. Drewniany domek z pięknym wnętrzem oferuje 3 pokoje i jest w odległości zaledwie kilku minut spacerkiem od Jezioro Brodno.

487358 560 brodnica jastrzab domek na kaszubach - Szwajcaria Kaszubska - domki nad jeziorem w sercu Kaszub
Fot. Domek “Jastrząb”

Kąpielisko i wypożyczalnia sprzętu wodnego są również dostępne w Pensjonacie i campingu Tamowa. Apartamenty znajdują się w samym sercu Szwajcarii Kaszubskiej nad brzegiem jeziora Kłodno. Miejsce stworzone jest dla rodzin z dziećmi. Mile widziane są też zwierzęta.

398704 255 chmielno camping pensjonat tamowa - Szwajcaria Kaszubska - domki nad jeziorem w sercu Kaszub
Fot. Stanica – Camping Pensjonat Tamowa

A może tak bajkowy wypoczynek z widokiem w Domu na Wzgórzu? Przepiękne okolice oferują wręcz idealne warunki do wypoczynku, z dala od zgiełku miasta. Nowoczesne apartamenty w domku spełnią Wasze najskrytsze potrzeby. Tuż obok znajduje się jezioro “Białe” z kąpieliskiem i ratownikiem oraz liczne szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe.


Opublikowano:

Autor:

Studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz turystyki przygodowej AWF w Krakowie. W Noclegowo łącze swoje pasje - radość z pisania i odkrywania wyjątkowych miejsc na mapie Polski. W wolnym czasie podróżuję, pochłaniam dobre reportaże, a przy sprzyjającej pogodzie wspinam się w górach i ruszam na skitury lub na windsurfing...


Oceń artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *