Rower w pociągu. Jak przewozić rower jadąc pociągiem?

Wyprawa rowerowa to z całą pewnością świetny pomysł na weekend majowy. Nawet jeżeli planujemy wyjazd pociągiem poza miasto, nie oznacza to, że rower musimy zostawić w domu!

Możliwość przewozu roweru jest dozwolona prawie we wszystkich polskich pociągach. Zawsze jednak potrzebować będziemy dodatkowego biletu. Wiele pociągów łączących Warszawę z Olsztynem, Białymstokiem, Suwałkami, Sokółką, Lublinem jak też te do Zwierzyńca, Hrebenna i Przemyśla posiada specjalnie wyposażone wagony do przewozu rowerów. W 2005 roku pociąg InterCity z Wawelu do Hamburga, z Berlina do Wrocławia, Katowic i Krakowa stał się jedynym międzynarodowym pociągiem z takimi udogodnieniami.

Lokalne pociągi typu EZT mają natomiast specjalne przedziały dla osób z większym bagażem (w tym także z rowerami). Zazwyczaj jest to tylna lub przednia część wagonu. W innych pociągach bez specjalnych zamocowań lub miejsc przeznaczonych na rowery, możesz postawić rower na końcu lub obok wejścia. Jeśli jest jednak więcej rowerzystów w pociągu, może to być mało realna opcja. Konduktor może nakazać kilku osobom opuszczenie pociągu i przejście do kolejnego.

Dobrym pomysłem będzie zabezpieczenie roweru w taki sposób, aby nie przeszkadzał w poruszaniu się innym pasażerom. Warto również  zdjąć z niego wszelkie bagaże i sprzęt. W razie konieczności, ułatwi to sprawną ewakuacje.

Warunki przewozu roweru:

1) w wagonie (przedziale) przystosowanym do przewozu rowerów

2) w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub ostatnim przedsionku ostatniego wagonu w składzie pociągu

3) w przedziale lub w wyznaczonym miejscu dla podróżnych z większym bagażem ręcznym.

4) przewóz roweru odbywa się pod opieką i nadzorem podróżnego

5) rower nie może przeszkadzać współpodróżnym, ani powodować uszkodzeń lub zanieczyszczeń wagonu

Cena biletu

Bilet na przewóz roweru kupuje się bez określania relacji, a termin ważności takiego biletu jest uzależniony od rodzaju biletu na przejazd, do którego został sprzedany, np. bilet na przewóz roweru kupiony łącznie lub do okazanego biletu turystycznego jest ważny w terminie określonym na bilecie turystycznym. Cena biletu na przewóz roweru pod opieką podróżnego jest zryczałtowana i wynosi 5,50 zł.

Firmy kolejowe

Jak wiadomo istnieją różne firmy obsługujące różne połączenia. Kupując bilet musisz być dokładnie pewien, do którego zamierzasz wsiąść. Najważniejsze z nich to:

– PKP Przewozy Regionalne (PKP PR) – większość pociągów lokalnych, regionalnych (z wyjątkiem mazowieckie).

– PKP Intercity (PKP IC) – Express, InterCIty, EuroCity i połączenia TLG, głównie miedzy Warszawą i innymi wielkimi miastami (Kraków, Katowice, Poznań, Gdańsk)

UWAGA! W nocnych pociągach, które nie posiadają miejsc na rowery ich wprowadzanie jest zabronione. Spółka o dość dziwnej nazwie WARS ma własne zasady dotyczące rowerów i pasażerów. Technicznie w wagonach WARS jest mniej miejsca niż w normalnych pociągach. Pomóc może jedynie rozmowa z załogą pociągu.

Opublikowano:

Autor:


Oceń artykuł: