Przenieś się w dawne czasy – egzotyczne atrakcje w Polsce

Nie trzeba jechać na drugi koniec świata aby poznać naprawdę egzotyczne miejsca. W Polsce również nie brakuje niesamowitych zakątków, które pozwolą nam niemal przenieść się w odległe czasy. Poniżej prezentujemy najciekawsze z nich!

Śladami Tatarów…

3820774095 4360e00896 b - Przenieś się w dawne czasy - egzotyczne atrakcje w Polsce

https://flic.kr/p/6PCt2r

Kruszyniany nie bez powodu uważane są za najbardziej egzotyczną miejscowość w naszym kraju. Ta niewielka wioska kryje w sobie mnóstwo niesamowitych miejsc. Największą popularnością cieszy się drewniany meczet znajdujący się w środku lasu pomalowany na ulubiony kolor proroka Mahometa. W niedalekiej odległości warto odwiedzić cmentarz, na którym nagrobki mają inskrypcje po polsku, białorusku i arabsku. Interesujący jest także meczet z XVIII wieku, którego ściany zdobią muhiry, czyli tkaniny, na których umieszczono wersety Koranu. Nabożeństwa wciąż odprawiane są  w języku arabskim. Co więcej ulubionymi potrawami tamtejszych mieszkańców nadal są pierekaczewniki, czak-czaki i jeczpomaki, a do najpopularniejszych imion w okolicy należą m.in. Emir i Dżamila. Ten orientalny klimat możemy poczuć dzięki Tatarom, którzy osiedlili się w Kruszynianach około XVII wieku i kultywowali tam swoje tradycje i obyczaje.

…lub Templariuszy

Kolejnym ciekawym miejscem jest Średniowieczny Zakon Templariuszy, którzy z pewnością są doskonale znani miłośnikom Umberto Eco czy Dana Browna oraz fanom gier „Assassin’s Creed”. Jednak mimo, iż z pozoru są nam tak dobrze znani, to nadal są najbardziej tajemniczym ugrupowaniem. Pozostawili ślad po sobie również w Polsce, w wiosce Chwarszczany znajduje się gotycka kaplica z XIII wieku. Z zewnątrz prezentuje się świetnie, jednak prawdziwe skarby zgromadzono wewnątrz świątyni – zdobią ją niezwykle cenne XV wieczne polichromie. Tego nie da się opisać, trzeba po prostu zobaczyć.

Góra Krzyży

5482467226 17ca2c8a6f b - Przenieś się w dawne czasy - egzotyczne atrakcje w Polsce

https://flic.kr/p/9mt5v1

Ponad 10 tysięcy krzyży w jednym miejscu? Tak, takie miejsce istnieje naprawdę – znajdziecie je na zboczach Świętej Góry Grabarki, gdzie najstarsze „eksponaty” mają po kilkaset lat. Legenda głosi, że pierwszy krzyż ustawiono w 1710 roku jako podziękowanie za ocalenie mieszkańców z wielkiej epidemii. Kolejne krzyże dostawiali prawosławni wierni i tym sposobem powstało niepowtarzalne miejsce, przypominające las otaczający drewnianą cerkiew. Podobno najlepiej odwiedzić to miejsce podczas prawosławnego święta Przemienienia Pańskiego – noc z 18 na 19 sierpnia, kiedy to można spotkać pielgrzymów z Polski, Rosji, Białorusi a nawet z Grecji, Portugalii czy Indii.

Rzymskie akcenty

4822363016 99ed5c85b6 b - Przenieś się w dawne czasy - egzotyczne atrakcje w Polsce

https://flic.kr/p/8m8SvW

Kolejnym egzotycznym miejscem są znajdujące się pośród przepięknych lasów mazurskiej Puszczy Rominckiej dwa bliźniacze wiadukty kolejowe w Stańczykach. Wyglądają jakby ktoś przetransportował je tu ze Starożytnego Rzymu, nic dziwnego, ponieważ zostały wzniesione przez włoskich budowniczych, którzy wzorowali się na akwedukcie Pont-du-Grand. Obecnie nic tędy nie jeździ i można spokojnie podziwiać wyjątkowe zdobienia wiaduktów o imponujących rozmiarach. Jedyną przeszkodą do poczucia starorzymskiego klimatu jest lęk wysokości, gdyż wiadukty wznoszą się na wysokość ponad 35 metrów.

Baśniowy Pałac na Opolszczyźnie

14378170371 4c79cb4373 b - Przenieś się w dawne czasy - egzotyczne atrakcje w Polsce

https://flic.kr/p/nUxT8a

99 wież, inny pokój na każdy dzień roku, co najmniej 3 style architektoniczne, ogromny staw nieopodal i co najważniejsze istnieje naprawdę. Taką niezwykłą budowlę możecie podziwiać w Mosznej ok 35 km od Opola. Niegdyś pałac służył śląskiemu rodowi Tiele-Wincklerów, u których gościł nawet ostatni cesarz Niemiec Wilhelm II. Dziś turyści odwiedzają to miejsce by poczuć się jak w zamku nad Loarą,

Piramida niczym z Egiptu

2074217740 41ae77109f o - Przenieś się w dawne czasy - egzotyczne atrakcje w Polsce

https://flic.kr/p/nUxT8a

W Rapie stoi prawdziwa piramida przypominające oryginały egipskie. Wszystko za sprawą pruskiego barona Fredricha von Fahrenheida, który zatrudnił architekta Bertela Thorvaldsena, aby postawił piramidę, w której baron mógłby pochować swoją córkę. Tym samym od 1811 r turyści mogą podziwiać dzieło architektoniczne Mazur. Jest to obecnie jedna z najbardziej zagadkowych budowli w kraju. Mimo, iż znajduje się właściwie w lesie owady się do niej nie zbliżają. Co więcej zdaniem radiestetów w tym miejscu krzyżują się bardzo silne strumienie promieniowania.

Cerkiew jak z bajki

4878646336 f8ee0a1a9a b - Przenieś się w dawne czasy - egzotyczne atrakcje w Polsce

https://flic.kr/p/8r7kA1

Na naszej liście nie mogło także zabraknąć niewielkiej, drewnianej świątyni znajdującej się w środku lasu, czyli cerkwi w Koterce. To niezwykle urokliwa budowla, która tylko kilka dni w roku tętni życiem – w momencie obchodów świąt prawosławnych. Wówczas odwiedzają ją setki pielgrzymów z Polski i Białorusi. Jaskrawe, niebieskie ściany świetnie kontrastują z zielonymi drzewami, a blaszany dach błyszczy odbijając promienie słoneczne. Ponadto nieopodal znajduje się źródełko, które według tradycji posiada właściwości uzdrawiające.

Niezwykła rezydencja

15088004193 e2ae6f2b19 b - Przenieś się w dawne czasy - egzotyczne atrakcje w Polsce

https://flic.kr/p/oZgXZk

Z pozoru zwyczajny, magnacki Pałac w Osieku wewnątrz zatrzyma na dłużej każdego. Moment przekraczania progu rezydencji można śmiało porównać do przekraczania bramy innego świata. Wszyscy, którzy zdecydują się wejść do środka poczują się niczym w perskiej siedzibie czy baśniowym haremie. To baron Karol Józef Lansch przebudował budowlę tworząc w niej niezwykłe orientalne wnętrze. Kolorowych mozaik, malowideł i innych zdobień nie sposób zliczyć, a łukowe przejścia przywołują hiszpańskie klimaty.

Rodem z dzikiego Zachodu

6165223549 a45dd4f817 b - Przenieś się w dawne czasy - egzotyczne atrakcje w Polsce

https://flic.kr/p/aoNoaK

Złotoryja już w XII wieku słynęła z cennego kruszcu, obecnie niewiele z niego zostało, jednak miasteczko nadal ściąga rzesze turystów liczących na łut szczęścia. I niektórzy naprawdę wydobywają złoto spośród błota i żwiru, na co dowodem są coroczne Międzynarodowe Mistrzostwa w Płukaniu Złota. Ci, którym nie dopisało tyle szczęścia mają okazję podziwiać prawdziwą XVII wieczną kopalnię złota „Aurelia” lub nacieszyć wzrok perełkami architektonicznymi sprzed lat, od których wręcz roi się w miasteczku.

Prawie jak w Brazylii

9618797174 1220e94661 k 1024x682 - Przenieś się w dawne czasy - egzotyczne atrakcje w Polsce

https://flic.kr/p/fDYRhA

Posąg Chrystusa z Rio de Janeiro bez wątpienia ma konkurencję w naszym kraju. Otóż figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata znajdująca się w Świebodzinie jest aż o 6 metrów wyższa od brazylijskiego posągu, co więcej jest najwyższą taką konstrukcją na świecie. Jeżeli ten argument nie przekonał Was do wyjątkowości tego miejsca koniecznie sami odwiedźcie miasto i na własne oczy zobaczcie świebodzińskie dzieło, które robi ogromne wrażenie górując nad miastem.

Jak widać Polska to naprawdę egzotyczny kraj, wystarczy nieco zagłębić się w poszukiwania. Wymienione przez nas miejsca to na pewno nie wszystkie wyjątkowe zakątki, jednak warto je odwiedzić i poczuć ich niebanalny klimat, a może nawet poznać ciekawe mity i legendy.

Opublikowano:

Autor:


Oceń artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *