Polskie miasta, w których jeszcze nie byłeś!

Do dużych Polskich miast wybieramy się często, jednak zapominamy o tych nieco mniejszych, które również posiadają piękną architekturę i nie tylko! 

Puck
Położony jest w województwie pomorskim nad samą zatoką Pucką. Od typowych miejscowości nadmorskich wyróżnia się faktem, że to właśnie tutaj uprawia się głównie wodne sporty, niż kąpie w morzu. Na rynku Pucka znajduje się wiele pięknych odnowionych kamienic, fontanna, ławeczki a przygrywający latem lokalni artyści sprawiają, że miasto ma swój wyjątkowy klimat. Tutaj też znajdziemy molo i Groty Mechowskie – jedyna tego typu w Polsce jaskinia, udostępniania do zwiedzania. 

Płock 
Jest umiejscowiony w województwie mazowieckim na stromym brzegu Wisły między Warszawą a Włocławkiem. Jak się okazuje, to właśnie Płock jest jednym z najstarszych Polskich miast! Dlatego też znajduje się tu wiele zabytków jak Katedra w Płocku, Zamek w Płocku, w którym aktualnie mieści się Muzeum Diecezjalne, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Ratusz, wspomniane już wcześniej stare kamienice czy amfiteatr. 

Radom 
Podobnie jak Płock mieści się w województwie mazowieckim, ale tym razem nad znacznie mniejszą – rzeką Mleczną. Radom posiada duży i bardzo ciekawy rynek. Tuż obok znajdziemy deptak z miejskimi restauracjami, czyli ulicę Żeromskiego. W Radomiu mieści się Zamek oraz oczywiście Ratusz. Sam układ Radomia zasługuje na uwagę, ze względu na swój średniowieczny charakter. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Toruń 
Najbardziej znany jest z tego, że to właśnie tutaj narodził się Mikołaj Kopernik oraz ze swoich pysznych pierniczków! Na największą uwagę zasługuje tutaj Starówka, która została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jeden z najpiękniejszych tego typu miejsc w kraju, dlatego tak warto odwiedzić Toruń. Możemy odwiedzić tu dom wspomnianego wcześniej Mikołaja Kopernika – oddział Muzeum Okręgowego. 

Augustów 
Położony jest w województwie podlaskim. Latem Augustów oferuje wypoczynek miłośnikom kąpieli oraz plażowiczom. Mieści się tu wiele szlaków turystycznych, nie tylko pieszych, ale też rowerowych. Wokół Augustowa mieści się jezioro Necko, lasy Puszczy Augustowskiej, Biebrzański Park Narodowy – co sprawia, że miasto to prócz znaczących walorów infrastruktury, posiada też ogromne walory przyrodnicze. 

Zobacz także niepozorną czwórkę na Południu Polski

Opublikowano:

Autor: Zuzanna Maciejewska

Aktywna w społeczności akademickiej studentka ekonomii. Interesuje się marketingiem i copywritingiem. Na pierwszym miejscu stawia chęć rozwoju, a prywatnie miłośniczka tańca i sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *