Pogoda długoterminowa na sierpień 2021. Jaka jest prognoza na wakacje?

Część z nas urlop ma już za sobą. Burzliwy lipiec przyniósł nam w wielu miejscach gwałtowne deszcze, wichury i anomalia pogodowe. Ci, dla których wakacje rozpoczną się dopiero w sierpniu z pewnością zastanawiają się, co przyniesie przyszły miesiąc. Jaka będzie pogoda na wakacje? Najnowsza, długoterminowa prognoza i pogoda na sierpień.

Ostatnie dni przyniosły nam względne ochłodzenie i stabilniejszą pogodę. Pod koniec lipca termometry znów pokażą nam cieplejsze temperatury, które miejscami przekroczą 30 stopni Celsjusza. Niestety, z upałami wrócą do nas także burze, gwałtowne wichury i silny, porywisty wiatr. Wstępne prognozy na sierpień przepowiadają przeplatankę gorących i chłodniejszych dni. Na terenie naszego kraju ścierać się będą ze sobą masy zarówno zwrotnikowego powietrza z południa jak i te chłodniejsze znad Oceanu Atlantyckiego

Plażowy sezon. Jaka będzie pogoda w sierpniu nad morzem?

Jaka pogoda czeka nas w sierpniu nad Bałtykiem? Europejscy i amerykańscy meteorolodzy zgadzają się, że na pewno sierpień będzie cieplejszy niż zwykle. W przypadku opadów możemy z kolei oczekiwać wyników poniżej normy klimatycznej. Oznacza to, że sierpień 2021 nad morzem będzie naprawdę ciepły, a temperatury będą oscylować wokół 21-29 st. Celsjusza. Sporadycznie możemy doświadczyć krótkich, ale silnych upałów. Masy powietrza znad Atlantyku powinny łagodzić jednak gwałtowne burze. Deszcze, długie ale już nie tak ulewne, pojawią się na początku sierpnia na całym wybrzeżu od Krynicy Morskiej, przez Władysławowo, aż po Świnoujście. Najintensywniej popada w okolicach Kołobrzegu i Mielna. Ulewne deszcze i burze pojawiają się znowu na całym Pomorzu, ale dopiero w ostatnim tygodniu sierpnia. Najbezpieczniej udać się więc na wypoczynek w środku przyszłego miesiąca.

johnny chau WbBTlOk CRY unsplash 1024x683 - Pogoda długoterminowa na sierpień 2021. Jaka jest prognoza na wakacje?

Sierpień w górach – pogoda dla turystów

Pogoda w górach bywa nieprzewidywalna. Dzieje się tak za sprawą lokalnych zawirowań i utrudnionej górskim terenem wędrówki mas powietrza. Z tego względu w wyższych górach na załamanie pogody powinniśmy być przygotowani codziennie. Podczas wakacji szczególnie uważajmy podczas wycieczek w Tatry, Karkonosze czy na Babią Górę w Beskidzie. Wydaje się jednak, że w całym południowym pasie kraju, również na wyżynach pogoda powinna być łaskawa dla turystów w drugim i trzecim tygodniu sierpnia. Temperatury, zarówno w okolicach Zakopanego jak i Karpacza, będą wahać się pomiędzy 20, a 22 stopniami Celsjusza. Opady będą występować lokalnie, jednak nie będą długotrwałe. Można spodziewać się jednak lokalnych, gwałtownych burz. Podobnie sytuacja w sierpniu zapowiada się w Bieszczadach. Druga połowa sierpnia zapowiada się już bardziej deszczowo i burzowo. Temperatura oscylować będzie wokół 25 stopni Celsjusza. Niestety czeka nas wiele dni z obfitymi opadami, które mogą wywołać błyskawicznie lokalne powodzie i podtopienia. Warto pośpieszyć się trochę z planowaniem wypoczynku i wyjechać jeszcze w pierwszej połowie miesiąca.

Opublikowano:

Autor:

Studentka dziennikarstwa UJ oraz turystyki przygodowej AWF w Krakowie. W Noclegowo łącze swoje pasje - radość z pisania i odkrywania wyjątkowych miejsc na mapie Polski. W wolnym czasie podróżuję, pochłaniam dobre reportaże, a przy sprzyjającej pogodzie wspinam się w górach i ruszam na skitury lub windsurfing.


Oceń artykuł: