Najstarsze Polskie miasto – poznaj Złotoryje

Złotoryja to najstarsze Polskie miasto. Zastanawiasz się, czy nie odwiedzić tego miejsca? Sprawdź, co warto zobaczyć i za co ją polubić! 

Gdzie mieści się Złotoryja?
To miasto w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim. Obecnie liczy ok. 16 000 mieszkańców.

Co znajdziemy ciekawego?
1.
Do jednych z najlepszych atrakcji, zwłaszcza dla dzieci należy Kopalnia Złota – Aurelia. Długość trasy, jaka jest udostępniona to ok. 100 m. Możemy tutaj zobaczyć liczne wycieki rudy żelaza. Od głównego chodnika odchodzą liczne boczne korytarze oraz szyb wentylacyjny, zamieszkały przez nietoperze. Cena biletu normalnego to 7 zł, natomiast ulgowego – 4 zł.

2. Baszta Kowalska stanowiła cześć murów obronnych, które otaczały Złotoryję od XIV do XIX wieku. Wysokość baszty wynosi 22,5 m. Na jej szczyt prowadzi 45 schodków. Aktualnie jest idealnym punktem widokowym na resztę miasta i jest udostępniana turystom.

3. W Złotoryi znajduje się również Muzeum Złota. Znajdziecie tutaj wiele zbiorów z różnych dziedzin m.in. geologiczne, bibliofilskie, numizmatyczne i archeologiczne. Wystawa stała związana jest z górnictwem złota, pozyskiwaniem złota w regionie kaczawskim.

4. Wygasły wulkan też brzmi nieźle, prawda? W Złotoryi znajdziecie tak zwanego Wilkołaka, czyli Wilczą Górę. Jednak rezerwat ten nie sprzyja turystom. Jest dość ciężki do wejścia, ze względu na brak wyznaczonych ścieżek. Jednak fani przygód na pewno zareagują bardziej entuzjastycznie.

Złotoryja to miejsce pełne uroku, które warto poznać. Zwłaszcza, że to najstarsze miasto w naszym kraju.

Szukasz noclegu?
–> noclegi w Złotoryi 

Opublikowano:

Autor: Zuzanna Maciejewska

Aktywna w społeczności akademickiej studentka ekonomii. Interesuje się marketingiem i copywritingiem. Na pierwszym miejscu stawia chęć rozwoju, a prywatnie miłośniczka tańca i sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *