Najpiękniejsze polskie starówki – które z nich warto odwiedzić?

Starówka to serce tętniącego życiem miasta. To właśnie tutaj spotyka się przeszłość z teraźniejszością. Można tam poczuć ducha historii podziwiając zabytki i spacerując klimatycznymi uliczkami. Zwiedzanie miasta warto zacząć właśnie od Starego Miasta. Poza tym, jest to także centrum rozrywki, gdzie można wybrać się do jednej z wielu okolicznych knajpek, skosztować lokalnych przysmaków bądź uczestniczyć w licznych wydarzeniach. Dzisiaj przedstawimy Wam nasze zestawienie najpiękniejszych polskich starówek. 

Stare Miasto w Gdańsku górujące nad Motławą

Gdańskie śródmieście dzieli się na Stare Miasto i Główne Miasto, w przeszłości będące oddzielnymi jednostkami administracyjnymi. Obecnie tworzą całość i bez wątpienia jest to najpiękniejsza część Gdańska. Główną arterią jest tzw. Trakt Królewski, składający się z ulicy Długiej oraz ulicy Długi Targ. Całość dopełnia płynąca obok Motława, której malowniczą panoramę można podziwiać każdego wieczora. Niegdyś było to miejsce parad czy ważnych uroczystości miejskich. Wzniesiono tutaj wiele charakterystycznych obiektów: Ratusz, Dwór Artusa, Wagę Miejską czy słynną Fontannę Neptuna. Nie można zapomnieć również o licznych bogato zdobionych kamienicach, w których mieszkały najzamożniejsze rodziny. Jedną z ciekawszych jest ta, z której wygląda “panienka z okienka”. Na gdańskiej starówce zobaczymy także Bazylikę Mariacką czy majestatyczny Żuraw.

pexels alexander popovkin 12843398 1024x768 - Najpiękniejsze polskie starówki - które z nich warto odwiedzić?

Toruńska starówka pachnąca piernikami

Toruń, miasto Kopernika, również może pochwalić się zachwycającym kompleksem Starego Miasta. Główna ulica, Szeroka, każdego dnia przyciąga turystów ciekawych ceglanej,  gotyckiej architektury i pozostałości krzyżackich wpływów. Na Rynku Staromiejskim, który jest centralnym placem Torunia znajdziemy Ratusz z wieżą widokową, Kościół św. Ducha, Dwór Artusa i słynny Pomnik Mikołaja Kopernika. Zobaczymy tu także gmach Poczty Głównej. Klimatyczne kamienice nadają temu miejscu niepowtarzalny urok. Jedną z najpiękniejszych jest bogato zdobiona Kamienica Pod Gwiazdą. W powietrzu unosi się zapach pierników, które każdy może skosztować w jednej z licznych kawiarni. Warto dodać, że toruńska starówka została w 1997 r. wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  

torun 2652806 1920 1024x576 - Najpiękniejsze polskie starówki - które z nich warto odwiedzić?

Warszawskie Stare Miasto jako symbol powojennej odbudowy

Starówki naszej stolicy z pewnością nie trzeba nikomu przedstawiać. Nie mogło jej więc zabraknąć w tym zestawieniu. W czasie wojny to miejsce ucierpiało najbardziej. Zniszczonych zostało około 90% zabudowań. Podjęto niemały wysiłek, aby przywrócić miastu dawny blask. Obecnie jest to jedyny na świecie w takiej skali teren, który udało się zrekonstruować po tak katastrofalnych spustoszeniach. Z tego też powodu cały kompleks został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas wycieczki koniecznie trzeba odwiedzić Zamek Królewski górujący nad Wisłą, zobaczyć kolumnę Zygmunta na Placu Zamkowym i pomnik Syrenki. Warto zwrócić uwagę na Katedrę św. Jana, Kościół Jezuitów i liczne kamienice, które nadają starówce uroku. Spacerując uliczkami Starego Miasta można poczuć ducha dawnych czasów i przypomnieć sobie o burzliwej historii Polski. Organizowane są tu liczne wydarzenia kulturalne, koncerty, dzięki czemu to miejsce wciąż tętni życiem. 

poland 5751805 1920 1024x683 - Najpiękniejsze polskie starówki - które z nich warto odwiedzić?

Wrocławska starówka w towarzystwie uroczych krasnali

Wrocławskie krasnale od lat są nieodłącznym elementem Wrocławia i jego symbolem. Porozrzucane po całym mieście zachęcają do spaceru ich śladem i odkrywania ciekawych miejsc. Stare Miasto to historyczne serce Wrocławia, które zachowało swój niepowtarzalny wygląd, mimo licznych przemian i burzliwej historii. Głównym punktem jest Rynek, który uchodzi za jeden z największych w Europie i otoczony jest wspaniałymi budowlami o różnorodnych stylach architektonicznych. Od gotyku po renesans. Możemy podziwiać tu Ostrów Tumski z licznymi zabytkowymi kościołami. Warto dodać, że Wrocław słynie z różnorodności religijnej, co pokazuje Dzielnica Czterech Wyznań. Znajdują się tam świątynie czterech głównych wyznań. Ponadto, liczne teatry, galerie, kawiarnie i restauracje przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów, tworząc pulsującą atmosferę życia kulturalnego. 

wroclaw 2795259 1280 1024x768 - Najpiękniejsze polskie starówki - które z nich warto odwiedzić?

Stare Miasto w Zamościu i kolorowe kamienice

Starówka w Zamościu to doskonały przykład zabytkowego układu miasta nawiązującego do ówczesnych włoskich miast. Ulice rozmieszczone są na planie szachownicy i można podziwiać tu aż 3 rynki. Rynek Wielki, główny plac miasta ma wymiary 100 x 100 m, co czyni z niego kompleks idealny. Na pierwszy plan wysuwa się tu Ratusz, do którego prowadzą zabytkowe schody. Tuż obok znajdują się charakterystyczne kolorowe kamienice ormiańskie. Przyciągają wzrok bogatymi zdobieniami i żywymi kolorami. Obecnie w ich wnętrzu znajduje się Muzeum Zamojskie. W przeszłości należały do osób silnie związanych z rozwojem miasta. Starówka w Zamościu to nie tylko zabytki, ale także tętniące życiem miejsce. Rozmaite kawiarnie, restauracje i sklepiki z rękodziełem kuszą zarówno turystów, jak i mieszkańców.

poland 3956847 1280 1024x682 - Najpiękniejsze polskie starówki - które z nich warto odwiedzić?

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Turystyki i Rekreacji UAM w Poznaniu. W Noclegowo łączy wiedzę wyniesioną ze studiów z zamiłowaniem do wyszukiwania ciekawych miejsc na mapie Polski. W wolnych chwilach dużo czyta, ogląda horrory i lubi przygodowe gry komputerowe.


Oceń artykuł: