Najciekawsze atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku
Spośród wielu regionów turystycznych naszego kraju szczególnie korzystnie wyróżnia się Dolny Śląsk, pełen atrakcji dla dzieci i dorosłych, które koniecznie trzeba zobaczyć. Ten region Polski zachwyca unikalnymi, malowniczymi krajobrazami, czekają także liczne zabytki architektury, przepiękne zamki i pałace. Zachęcamy do przyjazdu co najmniej na weekend, a nasze zestawienie najciekawszych miejsc na Dolnym Śląsku podpowie Wam, co warto odwiedzić.
Spis treści
Które zabytkowe miejsca Dolnego Śląska warto zobaczyć?
Region dolnośląski położony jest w południowo-zachodniej Polsce, nad środkowym biegiem Odry, wchodzi w skład historycznej krainy Śląska. Na południu opiera się o Sudety, zachodnia granica to Nysa Łużycka, a wschodnia przebiega obecnie wzdłuż Nysy Kłodzkiej.
Zapraszamy na fascynującą wycieczkę po Dolnym Śląsku, gwarantujemy, że ani jednego dnia nie będziecie się nudzić, a ze znajdujących się tu największych atrakcji turystycznych, ciekawych miejsc i zabytków Dolnego Śląska szczególnie możemy polecić:
Wrocław

Wakacje czy weekend na Dolnym Śląsku obowiązkowo należy zacząć od zwiedzenia Wrocławia, stolicy województwa dolnośląskiego, nie bez konkretnych powodów od lat uważanego za kulturalną stolicę Polski. Warto zapoznać się z jego historią, pospacerować zabytkowym Starym Miastem, leżącym na lewym brzegu Odry.
Warto wybrać się na Rynek, a nasz wzrok przyciąga przede wszystkim Stary Ratusz z 70-metrową wieżą, z której codziennie w południe rozbrzmiewa hejnał miasta, takty piosenki „We Wrocławiu na Rynecku”. W gmachu Ratusza działa Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, a przed nim stoi kopia kamiennego pręgierza z XV wieku.
Koniecznie trzeba też zobaczyć Panoramę Racławicką, słynny obraz Jana Matejki, ulice Starego Miasta z urokliwymi, zabytkowymi kamienicami, a w jednej z nich działa unikalne w skali kraju Muzeum Pana Tadeusza.
Na swoim szlaku turystycznym prowadzącym przez to miasto, warto również Halę Stulecia umieszczoną na liście zabytków UNESCO, Ogród Japoński i Park Szczytnicki, Ostrów Tumski z Katedrą św. Jana Chrzciciela, czy Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Oczywiście ciekawych miejsc we Wrocławiu jest o wiele więcej, dlatego warto przed przyjazdem zaopatrzyć się w aktualny przewodnik turystyczny.
Zamek Grodno
Jeden z trzech najpiękniejszych zamków w województwie dolnośląskim, stojący w Zagórzu Śląskim na wzgórzu Choina, a pierwsza warowna twierdza powstała tu już w czasach pierwszych Piastów, księcia Bolka I. Do czasów obecnych zachowała się znaczna część murów obronnych, wysoka wieża i spora część zamkowych pomieszczeń w stylu renesansowym.
Zamek Czocha
Wznoszący się nad brzegiem jeziora Leśniańskiego, malowniczo położony, z którym wiąże się wiele tajemnic. Odkryto w nim wiele tajemnych, podziemnych przejść, ukrytych pięter i pułapek mających chronić licznych właścicieli zmieniających się na przestrzeni wieków. Zamek posłużył jako sceneria w wielu polskich filmach i serialach, między innymi kręcono w nim komedię „Gdzie jest generał” i niektóre odcinki serialu „Wiedźmin”.
Zamek Książ

Będący trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce i jednocześnie największym na Śląsku, a znajdziemy go w Wałbrzychu. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą ze średniowiecza, był przez wieki wielokrotnie przebudowywany i obecnie można w nim odnaleźć prawie wszystkie europejskie style architektoniczne.
Majestatyczną budowlę z wysokimi wieżami otacza przepiękny park z unikalnymi okazami roślin, również z tym zamkiem są związane pewne tajemnice. Znajdują się pod nim ukryte podziemia, bunkry i tunele, w których miała mieścić się kwatera Adolfa Hitlera, udostępnione turystom do zwiedzania.
Zamek Chojnik
Wzniesiony na wznoszącym się na wysokość 627 m n.p.m wzgórzu górującym nad całą Jelenią Górą. Zbudowano go w połowie XIV wieku na polecenie księcia Bolka II, majestatyczną, kamienną twierdzę mającą chronić całą okolicę. Przez wieki zmieniali się właściciele zamku, a po pożarze w 1675 roku stopniowo popadał w ruinę.
W XIX wieku powstało tu pierwsze schronisko turystyczne, a po drugiej wojnie światowej rozpoczęto remont warowni, stopniowo wzmacniając mury, wieżę, z której roztacza się widok na panoramę Dolnego Śląska i odnawiając pomieszczenia. Zamek można zwiedzać 7 dni w tygodniu, a największą atrakcją są organizowane w nim rycerskie turnieje kusznicze „O Złoty Bełt Chojnika”.
Co jeszcze możemy polecić z ciekawych atrakcji na Dolnym Śląsku?
Jeśli nadal zastanawiacie się, co jeszcze powinniście zobaczyć na Dolnym Śląsku, to warto pojechać poza miasta, miasteczka i wsie tego regionu, pamiętając, że ta część Śląska to nie tylko Wrocław i podziwiać piękno przyrody. Można w ten sposób miło i pożytecznie spędzić czas na świeżym powietrzu, a najlepsze atrakcje turystyczne dla miłośników wędrówki dobrze oznaczonymi szlakami, to:
Karkonosze
Niezwykle popularne górskie pasmo Sudetów, z najwyższym szczytem Śnieżką, mierzącą 1603 m n.p.m. Czekają tu przede wszystkim liczne trasy wycieczkowe, prowadzące także na Szrenicę, kolejny szczyt, a po drodze można zobaczyć malowniczy Wodospad Kamieńczyka, największy w całych Sudetach.
Karkonosze to również dwie niezwykle popularne miejscowości turystyczne, Jelenia Góra i Szklarska Poręba, a ta druga jest jednocześnie uzdrowiskiem przyciągających kuracjuszy przez cały rok. W zimie z kolei trzeba przyjechać do Karpacza, gdzie aktywnie wypoczniemy w jednym z ośrodków narciarskich.
Góry Stołowe i Szczeliniec Wielki
Jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska są z pewnością również Góry Stołowe, kolejne pasmo górskie położone na granicy Polski i Czech. Wyróżnia się oryginalnym kształtem szczytów, mających spłaszczone wierzchołki i stąd wzięła się jego nazwa.
Rodzinny wypad na Dolny Śląsk warto poświęcić na górską wycieczkę do najciekawszych miejsc na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Szlaki prowadzą między innymi przez unikalne, tworzące istny labirynt formacje skalne nazywane Błędnymi Skałami, oraz na Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt Gór Stołowych, mierzący 919 m n.p.m.
Góry Sowie

Wędrując po atrakcjach Dolnego Śląska, nie możemy pominąć Gór Sowich, kolejnego urokliwego i malowniczego fragmentu Sudetów. Warto poznać atrakcje tej części regionu, przede wszystkim wejść na Wielką Sowę, najwyższy szczyt o wysokości 1015 m n.p.m, na której stoi wysoka na 25 m kamienna wieża widokowa.
Góry Sowie były istotnym elementem tzw. projektu Riese realizowanego przez Niemców podczas II wojny Światowej. Koniecznie trzeba zobaczyć wydrążone przez nich w skałach olbrzymie kompleksy, umieszczone aż 16 pięter pod ziemią, których prawdziwego przeznaczenia nie znamy do dziś.
Trasa wycieczki powinna prowadzić także do Twierdzy Srebrna Góra, olbrzymiego kompleksu nigdy niezdobytych fortyfikacji, a w doskonale zachowanych i odrestaurowanych pomieszczeniach znajduje się muzeum militariów. Po wyczerpującej wędrówce można odpocząć nad Jeziorem Bystrzyckim, na plaży z kąpieliskiem i pełną infrastrukturą turystyczną.
Park Krajobrazowy Chełmy i Kraina Wygasłych Wulkanów
Ostatnie dwie atrakcje dla dorosłych i dzieci na Dolnym Śląsku, które chcemy zaprezentować, to Park Krajobrazowy Chełmy i Kraina Wygasłych Wulkanów. Mało kto zdaje sobie sprawę, że teren naszego kraju był kiedyś aktywny wulkanicznie, a pozostałości tej aktywności znajdziemy właśnie na Pogórzu Kaczawskim.
Mając wprawne oko lub korzystając z pomocy przewodnika, zobaczymy powulkaniczne wzniesienia i unikalne formy skalne. Jednakże Park Krajobrazowy to nie tylko wygasłe przed milionami lat wulkany, okolica słynie również z winnic, należących do Dolnośląskiego Szlaku Piwa i Wina. Produkuje się tu naprawdę smaczne wina, z winogron pochodzących z ekologicznych upraw, metodą rzemieślniczą.
Zobacz również
Oceń artykuł: