Monopolis – co tam jest i jak dojechać do atrakcji?

Monopolis to jeden z pofabrycznych terenów Łodzi, który zyskał zupełnie nowy design i przeznaczenie. W budynkach i na dziedzińcu dawnych Zakładów Monopolu Wódczanego można obecnie zjeść smaczny obiad lub deser czy delektować się sztuką. Przedstawiamy Wam dziś Monopolis i podpowiadamy nie tylko co tam jest, ale też jak dojechać do obiektu oraz co zwiedzicie w pobliżu.

Monopolis – co to jest?

„Monopolis – co tam dokładnie jest?” – takie pytanie często zadają sobie zarówno odwiedzający Łódź po raz pierwszy, jak i mieszkańcy miasta, którzy jeszcze nie odwiedzili zrewitalizowanego terenu. Przez ponad sto lat (1902-2007) znajdowała się tu fabryka wódki Polmos, a inaczej – Zespół Zakładów Przemysłu Spirytusowego „Monopol Wódczany”. Właśnie historycznym przydomkiem firmy inspirowana jest nowa nazwa kompleksu, czyli Monopolis. Obecnie zlokalizowane są tu restauracje, kawiarnie, biura, a także galeria sztuki współczesnej i teatr. O dawnych dziejach obiektu wiele dowiecie się natomiast podczas wizyty w interaktywnym muzeum, gdzie mieści się stała wystawa pt. „Alchemia Produkcji”.

IMG 20220112 190312 601 1024x1024 - Monopolis - co tam jest i jak dojechać do atrakcji?
IMG 20220112 190312 942 1024x1024 - Monopolis - co tam jest i jak dojechać do atrakcji?

Koncert i restauracje w Monopolis Łódź

Jedną z największych atrakcji odnowionej fabryki jest Scena Monopolis. Ta wyjątkowa, łódzka przestrzeń łączy w sobie elementy sceny koncertowej, teatralnej, jak i sali konferencyjnej. Na co dzień w sezonie artystycznym (czyli od września do końca czerwca), można tu podziwiać różnorodne spektakle, recitale, wernisaże, widowiska – szeroko pojęte wydarzenia artystyczne. Na deskach Sceny Monopolis wystąpili już tacy artyści i zespoły, jak: Dorota Miśkiewicz, Normalsi, Katarzyna Pakosińska, Arek Skolik Quartet, Meek, Oh Why?, Caryna. By nie omijały nas informacje o kolejnych wydarzeniach organizowanych w tym miejscu, warto śledzić stronę internetową lub fanpage miejsca.

IMG 20220112 190312 842 1024x1024 - Monopolis - co tam jest i jak dojechać do atrakcji?

Monopolis – jak dojechać, gdzie zaparkować?

Drugim najczęściej zadawanym pytaniem w kontekście Monopolis jest to, jak do owego miejsca dojechać. Podpowiadamy! Wjazd na parking kompleksu znajduje się od strony ul. Kopcińskiego („nitka” jednokierunkowa). Najłatwiej będzie więc dojechać do budynku kierując się łódzką trasą W-Z w stronę wschodniej części miasta. Następnie, na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego i al. Śmigłego-Rydza należy skręcić w lewo. Wjazd na parking będziemy mieli wtedy po swojej prawej stronie. W zależności od dnia tygodnia, między 15 a 60 pierwszych minut postoju jest bezpłatne. Każda rozpoczęta godzina po upływie tego czasu to koszt 3 zł (powyżej 5 godzin opłata wzrasta do 10 zł/h). Jeśli po Łodzi będziecie podróżować autobusem lub tramwajem, wysiądźcie na jednym z poniższych przystanków:

  • Piłsudskiego – Śmigłego-Rydza,
  • Śmigłego-Rydza – Piłsudskiego,
  • Kopcińskiego – Piłsudskiego.
IMG 20220112 190312 907 1024x1024 - Monopolis - co tam jest i jak dojechać do atrakcji?

Łódzkie atrakcje – co zwiedzić w pobliżu?

Podczas planowania wycieczki do Monopolis, warto zwrócić uwagę również na inne atrakcje w tej części miasta. Nieopodal znajdziecie bowiem takie obiekty, jak Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi (w Parku Źródliska I), Muzeum Kinematografii, Księży Młyn (przy ul. Przędzalnianej) czy Muzeum Pałac Herbsta. Tuż obok ostatniego zabytku mieści się staw z bardzo fotogenicznym molo oraz Park Nad Jasieniem. :) Ta dzielnica przyciąga również fanów starych, łódzkich fabryk, które jeszcze nie doczekały się rewitalizacji. Jedną z wartych zobaczenia budowli jest z pewnością dawna Fabryka Grohmana przy ul. Tymienieckiego.

IMG 20220112 190312 682 1024x1024 - Monopolis - co tam jest i jak dojechać do atrakcji?

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie skrzypiec oraz kierunku Muzyka w mediach w łódzkiej Akademii Muzycznej. W trakcie studiów odbywała także szkolenia w zakresie: event managementu, konsultacji muzycznych w reklamie czy prawa własności intelektualnej. W Noclegowo.pl robi to, co kocha najbardziej - dużo pisze! Prywatnie pasjonatka wspinaczki górskiej, urbexu i dobrego jedzenia.


Oceń artykuł: