Mamut, Kurza Stopka, świecący mech – zagadkowe Błędne Skały

Jeśli lubimy wypoczynek na świeżym powietrzu i najlepiej w aktywny sposób, zapewne nie raz odwiedzaliśmy góry. Lecz, jak się okazuje wielu z nas podąża utartymi schematami i odwiedza najbardziej znane ośrodki górskie, zapominając, iż góry są piękne w całej Polsce, nie tylko np. w Zakopanem.

Błędne Skały to polski odpowiednik Skalnego Miasta, położone na wysokości 852 metrów na zachodnim krańcu stoliwa Skalniaka. Na terenie zajmującym ponad 21 hektarów porozrzucane zostały najróżniejsze formy skalne. Skalne zakamarki w połączeniu z kilkumetrowymi krzyżującymi się szczelinami, tworzą swego rodzaju naturalny labirynt. Wytyczony szlak przejścia przez Błędne Skały umożliwia nam dokładne dostrzeżenie, jak wielka siła drzemie w naturze i jak wspaniałą artystką jest przyroda, jeśli ma na to odpowiednią ilość czasu.

W wyniku erozji skał piaskowca powstały najróżniejsze formy skalne: baszty, grzyby, maczugi, tunele czy wąwozy skalne. Większość z nich jest na tyle niezwykła, że doczekały się nazw własnych np. Skalne Siodło czy Kurza Stopka. Dzięki wejściu na Skalne Czasze możemy podziwiać przepiękną panoramę okolicy.

Gdyby to nie wystarczyło amatorom świeżego powietrza i zapierających dech w piersiach widoków, proponuję udać się jeszcze na Szczeliniec Wielki. Jest to najwyższy szczyt Gór Stołowych mierzący 919 metrów i uznawany za najbardziej malowniczy. Z daleka przypomina on wysoki klocek o praktycznie pionowych ścianach i płaskim wierzchołku. Jak się jednak okaże, gdy podejdziemy bliżej, na szczyt prowadzą schody o 665 stopniach a zbocza to 60 metrowy mur skalny. Gdy już dotrzemy na wierzchołek, naszym oczom ukaże się największe w Polsce Skalne Miasto, a jest to wynikiem spękanych piaskowców ciosowych.

Te fantazyjnie ukształtowane skałki położone są na trzech różnych poziomach, którym nadano nazwy odpowiednio: Mamut, Słoń, Wielbłąd, Wiewiórka oraz Głowa Księżniczki Emilki. Miedzy nimi w najdziwniejszych miejscach zwracają na siebie uwagę bardzo zdeformowane świerki, brzozy czy buki. Dodatkowo można znaleźć tam dość rzadki święcący mech oraz wątrobowce.  W niektórych z tych szczelin zalega śnieg i to nawet podczas gorącego lata.


Oceń artykuł: