Łódź jest kobietą – spacery po Łodzi szlakiem kobiet

Jeżeli chcecie się dowiedzieć zaskakujących faktów na temat Łodzi, a zwłaszcza kobiet w tym mieście, o których nie znajdziecie nic w podręcznikach od historii czy przewodnikach turystycznych to koniecznie musicie wziąć udział w tym spacerze. 

Program spacerów:
1.Cud, że ręka jeszcze pisze… – spacer śladami kobiet żydowskich w getcie łódzkim
27 sierpnia, poniedziałek, godz. 17:00
Zbiórka przed Centrum Krwiodawstwa, ul. Franciszkańska 17/25

Wysłuchaj opowieści o przedwojennych pisarkach i poetkach zamkniętych w getcie łódzkim, o kobietach przywiezionych w czasie okupacji do Łodzi, obcego im miasta i wsiedlonych do getta, o problemach, trudach, którym kobiety musiały stawić czoła, codziennej walce o przetrwanie swoje oraz swoich dzieci.
Spacerując po terenie byłego getta łódzkiego przedstawimy miejsca z nimi związane. Oddamy głos m.in. Miriam Ulinower, Chawie Rosenfarb, Esterze Daum, czytając fragmenty ich utworów odwołujące się do Łodzi. Spacer stanowi część obchodów 74. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto.

2.Poznajcie Irenę Tuwim
16 września, niedziela, godz. 11.00
Zbiórka na rogu al. 1 Maja i ul. Gdańskiej

Wybitna, lecz kompletnie zapomniana poetka, której wiersze krytycy literatury widzieliby w szkolnym kanonie. Genialna tłumaczka, dzięki której polskie dzieci poznały i pokochały Kubusia Puchatka. Autorka wspomnieniowych „Łódzkich pór roku”, jednego z najlepszych obrazów literackich naszego miasta. Irena Tuwim – naprawdę warto ją poznać.

3.Gdzie się podziały łódzkie włókniarki?
23 września, niedziela, godz. 11:00
Zbiórka przed Centralnym Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282

Chwaląc się włókienniczymi tradycjami, Łódź pokazuje zwykle zbudowane z cegieł mury fabryk. Rzadziej mówi się o ludziach, którzy przez lata wypełniali tę przestrzeń. W łódzkich fabrykach pracowały głównie kobiety: prządki, tkaczki, dziewiarki, szwaczki… To włókniarki, strajkując w 1971 r., zmusiły władzę do ustępstw. Po 1989 r. masowo traciły zatrudnienie, z czego konsekwencjami one, ich rodziny oraz całe miasto borykają się do dziś. Podczas spaceru spojrzymy na Łódź i jej historię z perspektywy włókniarek. Opowiemy o trudnościach, jakich doświadczały, ale i o satysfakcji, jaką potrafiła dać im praca.

4.W poszukiwaniu łódzkich emancypantek
14 października, niedziela, godz. 11:00
Zbiórka przed rektoratem UŁ, ul. Narutowicza 68

Sto lat temu Polki wywalczyły prawa wyborcze. Czy i łodzianki dołożyły swoją cegiełkę do walki o prawa kobiet? Kim były łódzkie sufrażystki i emancypantki? Na jakich działaniach koncentrował się u nas ruch kobiecy?

5.W poszukiwaniu łódzkich emancypantek
14 października, niedziela, godz. 11:00
Zbiórka przed rektoratem UŁ, ul. Narutowicza 68

Sto lat temu Polki wywalczyły prawa wyborcze. Czy i łodzianki dołożyły swoją cegiełkę do walki o prawa kobiet? Kim były łódzkie sufrażystki i emancypantki? Na jakich działaniach koncentrował się u nas ruch kobiecy?

Szukasz noclegu?
–> noclegi w Łodzi

Opublikowano:

Autor:

W Noclegowo od 2018 roku zajmuje się marketingiem oraz PR. Dzięki zgromadzonej wiedzy, wspiera klientów w zagadnieniach optymalizacji oferty czy najmu krótkoterminowego. Prywatnie pasjonuje się makijażem oraz tańcem.


Oceń artykuł: