Kaszuby, bogactwo krajobrazów i zachwycająca kultura

A może czas na zasmakowanie zupełnie czegoś innego? Inne smaki, krajobrazy, a przede wszystkim język? Na szczęście nie musimy ruszać się z Polski. Jeźdźmy prosto na Kaszuby. Jest to region kulturowy, mieszczący się w północnej części kraju. Dodatkowo region dzieli się na 5 mniejszych regionów kulturowo-językowych. Najlepiej Kaszuby opisują kolory używane w tradycyjnych strojach pochodzących z tego regionu. Były to: kolor chabrowy, który odzwierciedla jeziora kaszubskie; niebieski jak kaszubskie niebo; granatowy oznaczający głębię morza; żółty jak zboże na polach; zielony symbolizujący lasy; czerwony zwracający uwagę na krew, którą Kaszub jest zdolny przelać za ojczyznę, oraz czarny jak polna kaszubska ziemia. Warto zobaczyć te kolory na żywo.

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy, utworzony w 1967 roku, a jego teren obejmuje jeziora, rzeki, oraz liczne rezerwaty. UNESCO zaliczył park do Światowych Rezerwatów Biosfery. Przyrodnicy odnajdą w nim 430 gatunków grzybów, 260 gatunków ptaków. W środku parku można spotkać nawet bielika i sowę puchacza, co nie jest częstym widokiem.

Oprócz Słowińskiego Parku Narodowego prawdziwą gratką dla pasjonatów przyrody będzie Kaszubski Park Krajobrazowy powstały w 1983 roku. Na miejscu znajdziemy nie tylko rośliny chronione, ale również dziedzictwo historyczne naszego kraju, o czym świadczą liczne stanowiska archeologiczne. Cmentarzysko kurhanowe z trzema tysiącami kurhanów i grobów przyciąga turystów. Odnalezione na miejscu fragmenty ludzkich kości czy ceramiki datuje się na IV wiek p.n.e. jeśli chodzi o nieco bardziej nowożytne budowle to znajdziemy tu na przykład barokową kaplicę z 1740 roku w Mirachowie. Turyści odwiedzający Park najczęściej poruszają się na rowerach lub kajakach.

Czym jest kultura kaszubska

Kultura kaszubska stanowi jedną z najbardziej wyróżniających się polskich kultur. Jej wyroby cechuje niepowtarzalna kolorystyka oraz forma. Ale przecież kultura to nie tylko sztuka plastyczna. Zauważmy, że Kaszubi posługują się innym językiem. Obecnie posługuje się nim ponad 50 tysięcy Kaszubów. Państwo polskie przyznało mu nawet status jedynego w kraju języka regionalnego. Może warto więc podczas urlopu pojechać na Kaszuby i nauczyć się nowego języka? Przy okazji na pewno poznamy przysłowia kaszubskie, w których mieści się cała ludowa wiedza. Koniecznie zwróćmy uwagę na piękne hafty kaszubskie, które, co ciekawe, nierzadko tworzone są również przez mężczyzn.

Zwiedzając Kaszuby skupmy się na pięknie tamtejszej przyrody i na naturalnych krajobrazach. W tym regionie od zabytków ważniejsza jest niezwykła kultura mieszkańców. Warto posłuchać tamtejszej muzyki czy podziwiać tradycyjne układy taneczne tańczone w zachwycających ludowych strojach. Po takim odpoczynku wrócicie do domu z nową energią a także natchnieniem do działania.

Chcesz poznać bogactwo kaszubskich krajobrazów? Przed wyjazdem, wybierz nocleg na Kaszubach.

Opublikowano:

Autor:

Propagator użytecznych i nowoczesnych rozwiązań w projektowaniu stron. Jego specjalizacja to performance marketing oraz e-mail marketing. Na pierwszym miejscu stawia skuteczną komunikację i budowanie relacji z klientem. Interesuje się nowymi technologiami i postępami w badaniach kosmosu.


Oceń artykuł:

1 Comment

Abel

Dla mnie skansen we Wdzydzach to obowiązkowy punkt do zwiedzenia dla każdej osoby odwiedzającej Kaszuby. Tylko tam można przenieść się o kilkaset lat wstecz i poznać typową architekturę kaszubską, język kaszubski, zwyczaje. Polecam wspaniały klimat.

Comments are closed.