Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?

Ferie zimowe są dla dzieci szczególnie istotne, ponieważ pozwalają na naładowanie akumulatorków przed powrotem do szkoły. Brak obowiązków związanych ze szkołą i więcej czasu na rozrywkę sprawiają, że dzieci mogą mieć mylne wrażenie o złagodzeniu przepisów i zasad, co z kolei prowadzić może do niebezpiecznych sytuacji, a nawet wypadków. Jak postępować, aby nasze dzieci czuły się bezpieczne podczas przerwy od nauki w szkole?

Bezpieczeństwo dzieci w domu

  • Jeżeli Twoje dziecko zostaje samo w domu, powiedz mu, że w razie nagłego wypadku powinno zgłosić się o pomoc do sąsiada. Zostaw też dziecku na kartce swój numer telefonu, aby mogło zadzwonić do ciebie jeśli coś będzie się działo. Nawet najmłodsze dziecko powinno się nauczyć wykręcać awaryjny numer 112 na telefonie. Postaraj się zapewnić dziecku bezpieczną zabawę, aby było zajęte dopóki nie wrócisz do domu. Pamiętaj o schowaniu w niedostępnym dla dzieci miejscu zapałek, świec, zapalniczek, noży i wszelkich innych niebezpiecznych przedmiotów, które mogą zagrażać twojemu dziecku.

Bezpieczeństwo dzieci na wyjeździe

  • Dowiedz się wszystkiego o wycieczce swojego dziecka od strony organizacyjnej – gdzie znajduje się ośrodek, jakim środkiem transportu się tam dostanie, kto z nim będzie, co będzie robić i zwiedzać, a przede wszystkim kiedy wróci. Poproś opiekuna o podanie swojego numeru telefonu, żeby ułatwić kontakt z dzieckiem. Powiedz mu, aby nigdy nie oddalało się od swojej grupy. Nawet jeśli będzie musiało udać się do łazienki niech poprosi kogoś dorosłego o towarzyszenie. Umieść w kieszeni dziecka swoje nazwisko i numer telefonu, aby w razie nagłej sytuacji można było się z tobą szybko skontaktować. Możesz zasugerować opiekunom, aby każde dziecko uczestniczące w wycieczce założyło koszulkę tego samego koloru, dzięki czemu łatwiej będzie zauważyć w tłumie dziecko, które odłączyło się od grupy.

Bezpieczeństwo dzieci z opiekunką

  • Rodzice pracujący na pełny etat w czasie ferii zimowych najczęściej zostawiają swoje pociechy z opiekunkami, wysyłają je na dodatkowe zajęcia i zabawy do odpowiednich ośrodków lub zostawiają ze starszym rodzeństwem. Po wizycie opiekunki zapytaj swoje dziecko: „Co dziś podobało ci się najbardziej?”. Tak postawione pytanie otworzy rozmowę na to co dzieje się podczas twojej nieobecności. Podglądaj zachowanie dziecka podczas wizyty opiekunki. Sprawdź czy ich osobowości pasują do siebie i czy opiekunka potrafi rozmawiać z twoim dzieckiemOpowiedz dziecku o „złym dotyku”. Jeżeli coś dzieje się źle, poproś dziecko, żeby niezwłocznie powiedziało ci o tym.

Ferie zimowe mogą być niezapomniane i bardzo udane, jeśli ty i twoje dziecko wyjaśnicie sobie czego wobec siebie oczekujecie i jakie zasady powinny być przestrzegane w tym okresie. Pamiętajmy, że przerwa od nauki nie może oznaczać, że zapominamy o zasadach bezpieczeństwa naszych dzieci obowiązujących podczas roku szkolnego.

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka technicznego kierunku studiów a jednocześnie osobą kreatywna i pomysłowa. Świetnie odnajduje się w sferze content marketingu oraz social media. Prywatnie jest miłośniczką fotografii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prowadzisz wynajem na doby?

Ten ebook jest dla Ciebie!

Pobierz darmowy ebook