Ełk – co zobaczyć w mieście i okolicy? Mazury w nowej odsłonie

Ełk to czwarte co do wielkości miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Położona nad rozległym jeziorem miejscowość stanowi ważny ośrodek Mazur, zarówno w aspekcie przemysłu, jak i kultury regionu. Co trzeba zobaczyć, podróżując do Ełku? Jakie miejsca w okolicy warto jeszcze odwiedzić?

Ełk z lotu ptaka

Jak wynika z zapisów kronik, osada na ziemiach dzisiejszego Ełku rozwijała się już w okolicach roku 1398, możliwe jednak, że dzieje wioski rozpoczęły się jeszcze wcześniej. Bogatą historię miasta potwierdza duża liczba zabytków. Pierwszym z nich jest stary zamek – niegdyś własność wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego. Choć sam budynek nie wygląda dziś zbyt okazale, warto poznać jego przeszłość. Odwiedziny są koniecznością także ze względu na wyjątkową lokalizację. Półwysep na Jeziorze Ełckim, gdzie siedzibę mają ruiny, można obserwować z rozległej promenady, ciągnącej się wzdłuż brzegu od strony centrum miasta. Najciekawsze, zachowane budowle pochodzą z przełomu wieków XIX i XX. Wśród nich warto wymienić obiekty sakralne (Katedra św. Wojciecha, Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa) oraz świeckie, takie jak Ratusz, Wieża Ciśnień, Stara szkoła muzyczna czy budynek Sądu Rejonowego w Ełku. Chlubą miasta jest również jedna z niewielu wciąż aktywnych w Polsce kolejek wąskotorowych, którą chętnie podróżują turyści.

Elk ul.Wojska Polskiego - Ełk - co zobaczyć w mieście i okolicy? Mazury w nowej odsłonie
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ełk

Ełk – atrakcje w okolicy

W niedalekiej odległości od Ełku znajduje się wiele klimatycznych miasteczek i wsi. Tym, co przede wszystkim przyciąga tu podróżujących są malownicze krajobrazy i jeziora. Mazury słyną z największych i najgłębszych w Polsce zbiorników wodnych, jednak czy słyszeliście kiedyś o jednym z najczystszych akwenów w naszym kraju? Jezioro Płociczno leży w odległości około 7 km od Ełku. Jego brzegi w dużej mierze okala las sosnowy, ale gdzieniegdzie można spotkać też łąki. To prawdziwy raj dla osób uwielbiających połowy, bo wody zbiornika przepełnione są różnymi gatunkami ryb. Swoją czystością jezioro przyciąga również amatorów snorkelingu, czyli nurkowania z rurką. Jadąc do Ełku, koniecznie zaplanujcie również wypad do Płociczna.

plociczno 5063301 1280 1024x574 - Ełk - co zobaczyć w mieście i okolicy? Mazury w nowej odsłonie

Mazurskie klimaty

Nieco bardziej oddalona od Ełku, ale nie mniej urokliwa niż Płociczno wieś to Zawady Ełckie. Dużą część jej obszaru porastają gęste lasy i rozległe łąki. To prawdziwa oaza spokoju i idealne miejsce dla osób poszukujących wyciszenia. Długie spacery, czy to wśród drzew, czy nad brzegiem Jeziora Zawadzkiego, z pewnością pozwolą na chwilę oddechu od codziennego biegu. Pejzaże są tu szczególnie piękne o poranku, kiedy pola osnute są gęstą mgłą. W niedalekich Starych Juchach znajduje się wieża widokowa, z której rozpościera się piękna panorama okolicznych, mazurskich miejscowości. Tutaj naprawdę można poczuć ich sielski klimat. Po drodze z Ełku do Zawad możecie natomiast odwiedzić Straduny i tamtejszą atrakcję – wielki młyn wodny.

way 1790132 1280 1024x658 - Ełk - co zobaczyć w mieście i okolicy? Mazury w nowej odsłonie

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie skrzypiec oraz kierunku Muzyka w mediach w łódzkiej Akademii Muzycznej. W trakcie studiów odbywała także szkolenia w zakresie: event managementu, konsultacji muzycznych w reklamie czy prawa własności intelektualnej. W Noclegowo.pl robi to, co kocha najbardziej - dużo pisze! Prywatnie pasjonatka wspinaczki górskiej, urbexu i dobrego jedzenia.


Oceń artykuł: