Dzień wolny za 15 sierpnia 2020. Czy przysługuje nam odbiór za święto w sobotę?

Już pod koniec tego tygodnia podwójne święto w polskim kalendarzu. Dzień ten zawsze wolny jest od pracy, jednak w tym roku przypada na sobotę. Wiele osób zastanawia się, czy w tej sytuacji otrzyma dodatkowy dzień wolny za 15 sierpnia 2020 roku. Odpowiadamy na Wasze pytania!

15 sierpnia – co to jest za święto?

Już od 1992 roku, 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Datę tę wybrano dla upamiętnienia stoczonej między 13 a 25 sierpnia 1920 roku Bitwy Warszawskiej, zwanej też Cudem nad Wisłą. Tego samego dnia Kościół katolicki celebruje Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – jedno z najstarszych na świecie świąt maryjnych. Ten – dla wielu podwójnie – uroczysty dzień, jest w Polsce ustawowo wolny od pracy.

dahlias 2838320  480 - Dzień wolny za 15 sierpnia 2020. Czy przysługuje nam odbiór za święto w sobotę?

Czy przysługuje mi dzień wolny za 15 sierpnia 2020?

Tak jak wspomnieliśmy, 15 sierpnia od 1989 roku ponownie stał się dniem wolnym od pracy. W ubiegłych latach data często wypadała w środku tygodnia lub w piątek, tworząc kolejny, upragniony długi weekend. W tym roku jednak święto przypada na sobotę, co dla zatrudnionych na umowę o pracę wiąże się z dodatkowymi wątpliwościami. Zdradzamy Wam jednak, że nie ma czym się martwić! Co prawda nie wszystkich zadowoli dwudniowy odpoczynek w tym tygodniu, ale za to możecie być pewni, że za święto wypadające w sobotę przysługuje Wam dodatkowy dzień wolny. Wykorzystajcie go na chwilę wytchnienia w zacisznym miejscu lub – jeśli lubicie aktywny wypoczynek – zwiedzając któreś z pięknych, polskich miast. Następna okazja dopiero w listopadzie. :)

imac 605421  480 - Dzień wolny za 15 sierpnia 2020. Czy przysługuje nam odbiór za święto w sobotę?

Kiedy odbiór dnia wolnego za 15 sierpnia 2020 roku?

Art. 130 § 2 Kodeksu pracy zobowiązuje pracodawcę do oddania dnia wolnego pracownikowi. Najczęściej jedną datę odbioru wyznacza właśnie zatrudniający, jednak może on wziąć pod uwagę sugestię pracowników. Dopuszcza się nawet sytuację, w której różne grupy zatrudnionych lub nawet pojedyncze osoby uzyskają wolne w dogodnych terminach. Dobrze jednak zapamiętać, że powinno to nastąpić w tym samym okresie rozliczeniowym, podczas którego wypadnie święto. Jeśli w Waszym przypadku trwa on miesiąc, dzień wolny musicie odzyskać jeszcze w sierpniu. Może jednak uda się z długim weekendem nad jeziorem? :)

tree 3240922  480 - Dzień wolny za 15 sierpnia 2020. Czy przysługuje nam odbiór za święto w sobotę?

15 sierpnia 2020 – gdzie jechać?

Kiedy pracodawca okaże się wyrozumiały, a Wy zdecydujecie się na wyjazd – pozostaje szukanie odpowiedniego miejsca. Jak często w tym roku, przypominamy Wam, że na pierwszym miejscu warto postawić bezpieczeństwo. Wybierajcie mniej uczęszczane plaże (Czołpino k. Łeby, Mikoszewo, Nowa Karczma, Sasino) czy szlaki górskie. Mamy nadzieję, że ten weekend okaże się dla Was wspaniałą okazją na złapanie oddechu od codzienności i naładowanie baterii! :)

trzesacz 2638086  480 1024x397 - Dzień wolny za 15 sierpnia 2020. Czy przysługuje nam odbiór za święto w sobotę?

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie skrzypiec oraz kierunku Muzyka w mediach w łódzkiej Akademii Muzycznej. W trakcie studiów odbywała także szkolenia w zakresie: event managementu, konsultacji muzycznych w reklamie czy prawa własności intelektualnej. W Noclegowo.pl robi to, co kocha najbardziej - dużo pisze! Prywatnie pasjonatka wspinaczki górskiej, urbexu i dobrego jedzenia.


Oceń artykuł: