Dlaczego Puszcza Białowieska jest taka niezwykła?
Puszcza Białowieska to jeden z największych i najlepiej zachowanych fragmentów pierwotnego lasu nizinnego i jednocześnie – jeden z ostatnich. Teren znajduje się na liście światowego Dziedzictwa UNESCO i jest domem dla największej populacji wolnego żubra. Jest to nasza duma narodowa, ponieważ od Atlantyku to pierwszy naturalny las w Europie.
Niezwykła Puszcza
Wizytówką Puszczy Białowieskiej jest oczywiście żubr. Wraz z nim, tereny lasu zamieszkują ssaki takie jak ryś euroazjatycki, wilk szary, norka amerykańska czy bobry. To tylko kilka z naprawdę wielu gatunków, które żyją w Puszczy. Oprócz ssaków objętych ochroną, spotkamy tam również chronione ptaki – m. in. sóweczkę, płazy, gady i ryby. Niektóre gatunki drzew tworzą idealne i niepowtarzalne środowisko dla zwierząt zamieszkujących Puszczę. Zwierzęta oraz rośliny są naprawdę ważne w utrzymaniu prawidłowego ekosystemu w naszym kraju, dlatego zachowanie Puszczy jest dla nich oraz dla nas tak ważne.

Afera o Puszczę
Do tej pory istnieją kwestie sporne dotyczące masowej wycinki drzew w Puszczy. Jedni twierdzą, że nagłe zwiększenie wycinki drzew jest powodem plagi korników oraz gnicia puszczy – w tym wypadku wycinka jest konieczna i ma uratować Puszczę. Drudzy mówią, że jest to niezgodne z prawem i że korniki wcale nie mogą, aż tak zaszkodzić Puszczy, ponieważ kiedyś bywało ich więcej i Puszcza naturalnie sama dawała sobie z nimi radę i się regenerowała.

Po czyjej stronie leży prawda? Ta kwestia może pozostać sporna jeszcze długo. Jedyne co możemy zrobić to mieć nadzieję, że strona, która wygra ma rację i szczerze chce pomóc w zachowaniu Puszczy Białowieskiej i zapobiec jej zniszczeniu.
Zobacz również
Oceń artykuł:
Comments are closed.
2 komentarze
Ja uwielbiam Puszcze Białowieską i jeżdżę tam, jak tylko mam trochę wolnego czasu.
Super, z pewnością świetnie się tam odpoczywa :)