10 świetnych tras rowerowych na wakacje

Wycieczka rowerowa to idealny pomysł na udany, letni weekend nawet dla osób, które nie posiadają ponadprzeciętnej kondycji. Wystarczy dzień lub nawet kilka godzin aby z pomocą dwóch kółek odwiedzić wyjątkowe miejsca. Poniżej prezentujemy najlepsze trasy rowerowe na wakacje.

1. Z Władysławowa na Hel

wlad hel - 10 świetnych tras rowerowych na wakacje

Hel to nie tylko piękny nadbałtycki półwysep, to także idealny teren do rowerowych wycieczek. Świetną i prostą trasą, podczas której można go podziwiać jest droga z Władysławowa do Jastarni. Podczas przejażdżki można zobaczyć niezwykle malowniczą Zatokę Pucką. Osoby zainteresowane historią mogą zwiedzić także stanowiska ogniowe i bunkry z 1939 roku. Całość liczy około 24 km, droga jest prosta i przyjemna, nawet dla początkujących.

2. Na łebskie wydmy
leba - 10 świetnych tras rowerowych na wakacje

Inne nadmorskie okolice, które zapewne spodobają się rowerzystom to trasy w Łebie. Jeżeli pogoda nie dopisze, a woda w Bałtyku nie będzie zbyt ciepła warto pozwiedzać okolice na dwóch kółkach. Prostą, przyjemną i niewymagającą trasą jest wyprawa na wydmy. Mimo, iż trasa nie jest długa, to warto poświęcić jej nieco więcej czasu, aby zwiedzić wydmy i spędzić niezapomniane chwile w tym wyjątkowym miejscu. Wejście na ścieżkę prowadzącą na wydmy jest płatne, jednak tuż przed samymi wydmami znajduje się bezpłatny parking rowerowy. W drodze powrotnej warto zrobić przystanek przy porcie w Łebie – można tam zjeść świeżą, pyszną rybę. Przygoda kończy się przy ulicy Kościuszki, czyli najbardziej reprezentacyjnym deptaku w mieście.

3. Puszczą Białowieską

puszcza 1 - 10 świetnych tras rowerowych na wakacje
Zwolennicy aktywnego wypoczynku powinni rowerowo zwiedzić Puszczę Białowieską. Najlepiej rozpocząć i zakończyć trasę w tym samym miejscu. Po drodze mijamy przepięknie kwitnące łąki. Warto także zwiedzić rezerwat żubrów, szlak Dębów Królewskich oraz kręgi mocy. Trasa jest dość długa – około 36 km – dlatego warto zrobić kilka przerw. Na szczęście podczas nich również można cieszyć się urokami okolicy.

4. Dookoła Wyspy Wolin

wolin - 10 świetnych tras rowerowych na wakacje

To idealna trasa dla wszystkich przebywających w okolicy. Całość liczy 109 km, ale jest to bardzo dobry pomysł na aktywny dzień, zwłaszcza, że droga jest właściwie w całości asfaltowa, a podjazdów ciężko się doszukać. Obierając turystyczne tempo nie sposób się zmęczyć. Można rozpocząć ją na przykład w Pobierowie lub Łukęcinie. Po drodze warto zrobić mały przystanek w Dziwnowie, gdzie znajduje się zwodzony most oraz nieopodal Dargobądza, gdzie zobaczyć można ruiny zamku. Na trasie mijamy także pozostałości po wyrzutniach rakiet V3, najwyższy klif w Polsce, rezerwat pokazowy żubrów oraz pole golfowe. Trasa ta niewątpliwie dostarczy niezapomnianych wrażeń.

5. Przez Mierzeję Wiślaną

mierzeja - 10 świetnych tras rowerowych na wakacje

Niezapomnianym wspomnieniem będzie także przejażdżka wzdłuż wybrzeża. Przygodę rozpoczynamy przy ujściu Mierzei Wiślanej i kierujemy się niemal do jej końca. Punktem początkowym może być ujście Wisły w Mikoszewie. Co prawda trasa oddzielona jest od morza pasmem lasu, ale w każdej chwili możemy zjechać na plażę. Trasa częściowo prowadzi przez las, tuż przed miejscowością Jantar. Po drodze mijamy Zalew Wiślany, przy którym warto zrobić sobie krótką przerwę. Dalej trasa prowadzi z jednej strony wzdłuż Zalewu, z drugiej zaś wzdłuż lasu. Po drodze można podziwiać niesamowite krajobrazy. Czas na przerwę warto także poświęcić w Krynicy Morskiej, niezwykle urokliwej miejscowości.

6. Do Westerplatte

westerplatte - 10 świetnych tras rowerowych na wakacje

Niespełna 20 kilometrowa, bardzo ciekawa i prosta trasa dla każdego. Rozpoczynamy w Gdyni. Przejeżdżamy przez sopocki Kamienny Potok. Fragment trasy do Brzeźna prowadzi tuż przy morzu. Z Brzeźna zaś do Nowego Portu czeka nas przeprawa promowa na drugą stronę Martwej Wisły. Stamtąd już tylko ok 5 km do Westerplatte.

7. Wokół Jeziora Tałty

talty - 10 świetnych tras rowerowych na wakacje

Jeśli nie brzegiem morza to może wokół jeziora? Malownicza i lekka trasa na weekendowy wypad ze znajomymi prowadzi wokół jeziora Tałty. Po drodze mijamy mnóstwo niezwykle interesujących zakątków oraz panoramicznych widoków, które zasługują na chwilę uwagi. Całkowita długość to około 44 km, ale nie ma szczególnych podjazdów, trasa jest delikatna.

8. Z widokiem na Babią Górę
babia - 10 świetnych tras rowerowych na wakacje

Osoby, które chcą podczas rowerowej wyprawy podziwiać niepowtarzalne widoki Tatr i Babiej Góry koniecznie powinny wybrać tę trasę. Kierujemy się w stronę Lipnicy Małej, aż dojedziemy do Babiogórskiego Parku Narodowego. 12 km trasy pokonane, więc warto zrobić w tym miejscu małą przerwę. W dalszej części trasy mijamy także polanę Gubernasówkę z pięknymi widokami. Dalej przekraczamy granicę, gdzie trasa jest już nieco trudniejsza. Szlak prowadzi do Oravskiej Polhory. Stamtąd droga jest już oznakowana, więc nikt nie powinien się zgubić. Cała trasa ma około 47km jest przyjemna, jednak już nieco bardziej wymagająca niż jej poprzedniczki.

9. Szlakiem Architektury Drewnianej
drewniana - 10 świetnych tras rowerowych na wakacje

Trasa jest długa, ale nie trudna. Całkowicie oznakowana, co ułatwia przemieszczanie się. Po drodze można podziwiać mnóstwo zabytków. Na szlaku znalazły się między innymi malownicze kościoły, smukłe dzwonnice czy urokliwe drewniane domy. Jest wiele okazji do zrobienia przerwy, podczas której zwiedzimy okolice. Szlak Architektury Drewnianej powstał w 2001 roku z inicjatywy Województwa Małopolskiego. Wszystkie obiekty zostały oznakowane tablicami.

10. Linią brzegową Bałtyku

linia - 10 świetnych tras rowerowych na wakacje

Miłośnicy nadmorskich widoków obowiązkowo muszą przejechać tę trasę. Rozpocząć można w Świnoujściu (ale to nie jedyna możliwość). Następnym punktem trasy są Międzyzdroje, gdzie warto poświęcić chwilę na zwiedzenie atrakcji lub sprawdzenie tamtejszej plaży. Po drodze zahaczymy również o Dziwnówek, Łukęcin i Pobierowo. W każdej z mijanych miejscowości znajdziemy liczne atrakcje i przepiękne widoki, jednak punktem, gdzie obowiązkowo należy zrobić przerwę jest Trzęsacz i znajdujące się tam ruiny kościoła wybudowanego kilkaset metrów od brzegu.

Trasy są zróżnicowane, otaczają je odmienne krajobrazy i okolice, jednak warto poświęcić weekend na taką wyprawę. To nie tylko czas spędzony aktywnie na świeżym powietrzu, to także mnóstwo atrakcji i skok pozytywnej energii na kolejne półrocze. Wycieczki rowerowe są świetną alternatywą rodzinnej rozrywki, a dodatkowo pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Pozostaje tylko przesiąść się na dwa kółka i wybrać odpowiedni kierunek.

Opublikowano:

Autor:

Propagator użytecznych i nowoczesnych rozwiązań w projektowaniu stron. Jego specjalizacja to performance marketing oraz e-mail marketing. Na pierwszym miejscu stawia skuteczną komunikację i budowanie relacji z klientem. Interesuje się nowymi technologiami i postępami w badaniach kosmosu. Autor strony alekosmos.pl.


Oceń artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prowadzisz wynajem na doby?

Ten ebook jest dla Ciebie!