Zielona Góra – polska stolica wina, ale nie tylko

Założona jako miasto przez przybyszów z zachodniej części Europy – głównie Flandrii i Niemiec. Miejsce to leżało nad wartkim wówczas i wydajnym strumieniem Złota Łącza, który przez następne stulecia był źródłem wody i energii dla mieszkańców i funkcjonującego tu przemysłu. Zielona Góra prawa miejskie otrzymała w 1323. Zielona Góra jest miastem zabytkowym, na szczęście dla turystów podczas wojny zniszczono niewiele, dzięki czemu zobaczyć tu możemy przedwojenną zabudowę miejską. Szczególne walory estetyczne posiada Stare Miasto oraz przedwojenne wille wzdłuż alei Niepodległości. Co jeszcze warto tu zobaczyć?

Kaplica pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Inaczej nazywana Kaplicą na Winnicy. Wzniesiona została w 1314 roku jako dowód wdzięczności za opiekę nad mieszkańcami miasta w czasie epidemii dżumy. Pierwsza kaplica była wzniesiona z drewna na kamiennych fundamentach, później w XV wieku zastąpiono ją budowlą murowaną z kamienia. W latach 70. XIX wieku obiekt był własnością miejscowego winiarza. Ze szczytu wzgórza w pobliżu kaplicy można podziwiać widoki na zalesione stoki Wału Zielonogórskiego.

Co to jest Palmiarnia Zielonogórska?

Palmiarnia Zielonogórska, położona na szczycie Winnego Wzgórza i otoczona Parkiem Winnym porośniętym winoroślami. Jest najbardziej rozpoznawalną i znaną atrakcją Zielonej Góry. Składa się z rozbudowanego pawilonu oraz domku winiarza. Wewnątrz podziwiać można egzotyczne rośliny oraz największą w Europie palmę daktylową. Oprócz tego palmiarnia spełnia funkcję restauracji, w której są organizowane różne imprezy kulturalne i okolicznościowe.

Festiwal Kabaretu i polska stolica wina

Festiwal Kabaretu, jest to coroczna impreza odbywająca się w grudniu, trwająca kilka dni. Podczas festiwalu widzowie mogą podziwiać występy kabaretowe grup, które otrzymują później statuetkę Ericha von Patisohna. Co ciekawe, w jury konkursu zasiadają osoby związane z kabaretem, jak i kilka osób wylosowanych z publiczności. Może warto więc udać się do Zielonej Góry na ten festiwal i na chwilę stać się zawodowym jurorem?

Zielona Góra znana jest również jako polska stolica wina. Jest to najwyżej wysunięty punkt na północ na mapie z uprawą winorośli w Europie. Bogate tradycje produkcji wina na nowo odżywają w otoczeniu miasta. Co za tym idzie w mieście organizowane jest Winobranie, podczas którego turystów po Zielonej Górze oprowadza bóg wina Bachus wraz ze swoją świtą. Przyjezdni goście mogą napić się miejscowego trunku, posłuchać muzyki i poczuć niesamowity klimat miasta. Warto jednak odpowiednio wcześnie zarezerwować nocleg w Zielonej Górze i okolicach:

 

Opublikowano:

Autor:

Propagator użytecznych i nowoczesnych rozwiązań w projektowaniu stron. Jego specjalizacja to performance marketing oraz e-mail marketing. Na pierwszym miejscu stawia skuteczną komunikację i budowanie relacji z klientem. Interesuje się nowymi technologiami i postępami w badaniach kosmosu.


Oceń artykuł:

2 komentarze

Zuzanna Maciejewska

To prawda, Zielona Góra ma wiele uroków! :)

Comments are closed.