[AKTUALIZACJA 02.04.2020] Zakaz prowadzenia działalności dla niektórych obiektów noclegowych. Co oznacza, co robić?

W związku z występującym zagrożeniem epidemicznym w kraju od 14 marca 2020 w życie wszedł zakaz prowadzenia działalności noclegowej. Jednak co to dokładnie znaczy? Kto musi zamknąć działalność? Tłumaczymy.

AKTUALIZACJA 02.04.2020

1 kwietnia wydano korektę do rozporządzenia z dnia 31 marca dotyczącego nowych podejmowanych działań w walce rozpowszechniającym się wirusem.

Jeżeli zakwaterowałeś gości przed 31 marca, goście mogą dokończyć pobyt zgodnie z wcześniejszym planem. To znaczna zmiana w stosunku do poprzedniego nakazu obowiązkowego wykwaterowania gości.

Hotele i inne miejsca noclegowe mogą pozostać otwarte dla:

 • osób w kwarantannie lub izolacji,
 • personelu medycznego,
 • osób w delegacji i dla tych, którzy korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych (dotyczy to np. pracowników budowlanych),
 • osób, które były zakwaterowane w obiekcie noclegowym przed 31 marca.

Wiemy, że sytuacja jest trudna. Będziemy informować o kluczowych kwestiach, które dotyczą wynajmu noclegów. 

Źródło: gov.pl

AKTUALIZACJA 31.03.2020

31 marca wydano nowe rozporządzenie dotyczące nowych podejmowanych działań w walce rozpowszechniającym się wirusem. Jeden z podpunktów dotyczy obiektów noclegowych i hoteli.

W nowym rozporządzeniu możemy przeczytać, że wszystkie obiekty noclegowe, a także hotele działające na zasadzie najmu krótkoterminowego zostają zamknięte.

Mogą one funkcjonować tylko wtedy, gdy przebywają w nich osoby na kwarantannie, izolacji lub personel medyczny oraz dla osób, które podróżują w celach służbowych.

Przebywający w tych obiektach goście, muszą zostać z nich wykwaterowani do 2 kwietnia 2020 roku, czyli do dnia kiedy rozporządzenie wchodzi w życie.

Źródło: gov.pl

AKTUALIZACJA 21.03.2020

W dniu 20 marca zostało wprowadzone rozporządzenie o ogłoszeniu stanu epidemii na obszarze kraju, które nie przewiduje żadnych ograniczeń w działalności noclegowej (PKD 55.20 – Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania). 

Jednocześnie zostało uchylone rozporządzenie z 13 marca o ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego, które przewidywało ograniczenie dla działalności noclegowej. 
Przypomnijmy, treść brzmiała następująco:

“Ustanawia się czasowe ograniczenie prowadzenia przez przedsiębiorców działalności związanej z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 55.20). “

Zapis ten nie występuje w nowym rozporządzeniu wprowadzającym stan epidemii. Wygląda, więc na to, że w chwili obecnej (od 20 marca) NIE MA ZAKAZU działalności noclegowej w Polsce.

1. Rozporządzenie w sprawie ogłoszenia stanu epidemii.
2. Rozporządzenie w sprawie odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.
3. (Uchylone) Rozporządzenie w sprawie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego.

Kogo dotyczy zakaz prowadzenia działalności noclegowej?

PKD 55.20 – Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania

Podklasa ta obejmuje zapewnienie zakwaterowania w cyklu dziennym lub tygodniowym w specjalnie wydzielonych umeblowanych pokojach lub pomieszczeniach umożliwiających mieszkanie, przygotowywanie posiłków oraz spanie lub z warunkami do gotowania lub wyposażonymi kuchniami. Mogą to być pokoje, apartamenty lub mieszkania w budynkach wielopiętrowych lub zespołach budynków, domki letniskowe lub domki kempingowe. Mogą być zapewnione minimalne usługi towarzyszące zakwaterowaniu.

Podklasa ta obejmuje zapewnienie krótkotrwałego zakwaterowania w:

 • ośrodkach kolonijnych i pozostałych obiektach wypoczynku wakacyjnego(np. w ośrodkach wczasowych, domach wycieczkowych, ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych),
 • kwaterach dla gości i bungalowach,
 • domkach lub chatach, bez obsługi,
 • gospodarstwach wiejskich (agroturystyka),
 • schroniskach młodzieżowych i górskich.

Kogo NIE dotyczy zakaz prowadzenia działalności noclegowej?

PKD 55.10 – Hotele i podobne obiekty zakwaterowania

Podklasa ta obejmuje zapewnienie zakwaterowania w cyklu dziennym lub tygodniowym.

Obiekty tu sklasyfikowane zapewniają zakwaterowanie w umeblowanych pokojach, apartamentach z usługami codziennego sprzątania, słania łóżek oraz szeroki zakres usług dodatkowych takich jak: usługi podawania posiłków i napojów, usługi parkingowe, usługi pralni, udostępnianie basenów kąpielowych, pomieszczeń do ćwiczeń gimnastycznych czy urządzeń rekreacyjnych oraz udostępnianie sal konferencyjnych.

Podklasa ta obejmuje zapewnienie krótkotrwałego zakwaterowania w:

 • hotelach,
 • motelach,
 • pensjonatach,
 • innych obiektach hotelowych (np. wotele, botele, novotele, airtele, zajazdy, zamki).

PKD 55.3 Pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe

Podklasa ta obejmuje:

 • zapewnienie krótkotrwałego zakwaterowania w obozowiskach (np. rekreacyjnych, wędkarskich, łowieckich), przyczepach kempingowych,
 • zapewnienie miejsc dla pojazdów kempingowych,
 • zapewnienie miejsc na ustawienie namiotów.

PKD 55.9 Pozostałe zakwaterowanie

Podklasa ta obejmuje zapewnienie tymczasowego lub długoterminowego zakwaterowania w pojedynczych lub wspólnych pokojach lub domach dla studentów, pracowników sezonowych lub innych osób.

Podklasa ta obejmuje:

 • zapewnienie zakwaterowania w:
  • domach studenckich,
  • internatach i bursach szkolnych,
  • hotelach robotniczych,
  • blokach mieszkalnych,
 • usługi sypialne w wagonach kolejowych oraz pozostałych środkach transportu.

Do kiedy obowiązuje zakaz prowadzenia działalności noclegowej?

Nie ustalono jeszcze dokładnej daty, jeżeli taka się pojawi, będziemy Was informować na bieżąco. Aktualnie jest to do “odwołania” a zatem zapewne do czasu ustabilizowania się sytuacji z rozpowszechniającego się koronawirusa. Nie wiemy jednak, kiedy to nastąpi.

Obowiązuje mnie zakaz – co z zaplanowanymi pobytami gości?

Wszystkie trwające pobyty powinny zostać przerwane w dniu wejścia zakazu, a rezerwacje na najbliższy czas powinny zostać odwołane do momentu gdy zakaz zostanie zniesiony.

Obowiązuje mnie zakaz – czy mogę nadal przyjmować rezerwacje?

Zgodnie z treścią ustawy nie ma zakazu reklamy obiektów, możesz zatem promować się np. na okres wakacyjny. Za jakiś czas sytuacja się ustabilizuje, zakaz zostanie cofnięty, a Ty będziesz mógł ponownie przyjmować gości. Pamiętaj, że zakaz jest wprowadzony CZASOWO, tzn. na czas stanu zagrożenia epidemicznego.

Masz pytania lub wątpliwości dotyczące zakazu? Postaramy się pomóc! Napisz do nas: pomoc@noclegowo.pl

Opublikowano:

Autor:

W Noclegowo od 2018 roku zajmuje się marketingiem oraz PR. Dzięki zgromadzonej wiedzy, wspiera klientów w zagadnieniach optymalizacji oferty czy najmu krótkoterminowego. Prywatnie pasjonuje się makijażem oraz tańcem.

7 komentarzy

Willa "Świt"

Czy tarcza ochronna Rządu obejmuje taże firmy z branży turystycznej.Jeśli tak,to jakie i w jaki sposób?

Reply
Marian

A po co były te kombinacje – najpierw zakaz, później zniesienie zakazu. Czy może zaraz się okaże, że znów coś zmienią?

Reply
Anna R.

Zniesienie zakazu było według mnie niezamierzone, przecież nie o to chodziło ustawodawcy, zagrożenie nie minęło w ciągu kilku dni.

Reply
Mateusz Goliat

Niezależnie od wprowadzonych przepisów, zachęcamy wszystkich właścicieli obiektów noclegowych do rozwagi i unikania zwiększonej wymiany międzyludzkiej w obiekcie. Jednak odgórny zakaz jest czymś zupełnie innym niż własny zdrowy rozsądek, dlatego warto być na bieżąco z obowiązującymi przepisami.

Reply
Żenada

Wystarczy zadzwonić na Policję i spytać o ten zakaz. Ja zadzwoniłem i otrzymałem odpowiedź, że zakaz był wprowadzony DO ODWOŁANIA, które nie nastąpiło, więc stanowisko Policji jest takie, że zakaz wynajmu krótkoterminowego nadal obowiązuje, ale właściciele myślą tylko o swojej kasie a nie o zdrowiu pracowników, którzy o te apartamenty dbają i je przygotowują. O bezmyślności wynajmujących nie wspomnę.

Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prowadzisz wynajem na doby?

Ten ebook jest dla Ciebie!

Pobierz darmowy ebook