Sławków – odwiedź 300 letnią karczmę i piękne zabytki

Sławków to niewielkie, ale interesujące miasteczko niedaleko Olkusza. Znajdziemy tutaj wiele atrakcji przyrodniczych, które pomogą zapomnieć o zgiełku codzienności, a atmosfera tego miejsca wpłynie kojąco na nasze samopoczucie. Jednak to nie wszystko, co Sławków sobą oferuje. Możemy wybrać się także najstarszej karczmy w Polsce, która wciąż jest otwarta.

Sławków jest spokojnym, historycznym miasteczkiem w województwie śląskim, zlokalizowanym pomiędzy Olkuszem, a Dąbrową Górniczą. Kwestia dojazdu nie powinna stanowić większego kłopotu.

Sławków pojawił się na mapie świata, jako osada na prawach miejskich już w roku 1279. To tutaj odkryto pozostałości zamku biskupów krakowskich wybudowanego przez biskupa Pawła z Przemankowa w XII wieku. Kolejną atrakcją historyczno – architektoniczną jest kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętego Mikołaja pochodzący z XIII wieku. Obok niego wznosi się plebania z XVIII wieku.

Warto poświecić nieco uwagi samemu rynkowi w Sławkowie, który charakteryzuje się średniowiecznym układem architektonicznym. Znajdziemy tutaj stylową studnie, podcieniowane domy oraz wspomnianą na wstępie, karczmę Austeria z 1701 roku. Prezentuje się ona wyjątkowo okazale: drewniano-murowana z łamanym dachem opartym z przodu na sześciu kolumnach. Ma naprawdę wyjątkowy klimat.

Przy rynku znajduje się również Dział Kultury Dawnej Miejskiego Ośrodka Kultury, wspominam o nim przede wszystkim z powodu wyjątkowego budynku, w jakim się znajduje. Został zbudowany u schyłku XVIII wieku i jest naprawdę piękny.

Wspomniane ruiny zamku są niezwykle cenne, gdyż zamek biskupów krakowskich jest jednym z najstarszych murowanych instalacji obronnych w południowej Polsce. Warownie pochodzą najprawdopodobniej z drugiej połowy XIII wieku.

Jeśli szukamy odrobiny aktywności na łonie natury, z pewnością przyda się informacja, że Sławków położony jest w malowniczej dolinie Białej Przemszy. Znajduje się tam cześć obszaru chronionego przez Park Krajobrazowy Orle Gniazda, jak i unikatowy zbiornik wodny w okolicach Ciołkowizny. Żyją tam rzadkie w Polsce raki szlachetne.

Dodatkowo do dyspozycji mamy trzy szlaki turystyczne. Najkrótszy, niebieski o długości 29 kilometrów zwany Szlakiem Powstańców 1863 roku. Następnie nieco dłuższy szlak czerwony o długości 33 kilometrów nazywany Szlakiem Szwajcarii Zagłębiowskiej. Ostatni z szlaków, żółty to już zdecydowanie większe wyzwanie dla odwiedzających. Nosi on nazwę Szlak Pustynny i może pochwalić się długością 63 kilometrów.


Oceń artykuł: