Ratusz w Kowarach

O kowarskim ratuszu:

Kowary to miasto niezwykłe, z ponad 500-letnią historią. Bogate mieszczańskie dziecidztwo tej miejscowości szczególnie dobrze widać na zabytkowej Starówce. Ta nastarsza część miasta składa się z ciągów zabytkowych kamienic, które powstały pod wpływem typowego budownictwa propagowanego na Dolnym Śląsku na przełomie XVIII i XIX wieku. Najpiękniejszym budynkiem tego urokliwego zespołu ubranistycznego jest ratusz.

Ratusz 01 1024x768 - Ratusz w KowarachRatusz 4 1024x681 - Ratusz w Kowarach Ratusz i Kowarska Starówka 1024x768 - Ratusz w KowarachRatusz 0 1024x768 - Ratusz w Kowarach

Siedziba kowarskich władz miejskich została wzniesiona według projektu znanego niemieckiego architekta Christiana Schultza w latach 1786-1789. Zabytkowe walory i dbałość o architektoniczne detale czynią go, bez cienia wątpliwości, jednym z ładniejszych budynków użyteczności publicznej w południowo-zachodniej Polsce.

Ratusz zbudowano w modnym pod koniec XVIII wieku stylu klasycystycznym. Łacińska sentencja, którą budowniczy umieścił nad głównym wejściem – „Saluti publicae. MDCCLXXXVIII” podkreśla kult pracy dla „dobra publicznego” oraz wskazuje rok, w którym budynek postawiono.

Warto wejść do środka. W holu Ratusza podziwiać można interesującą polichromię wraz z herbem Kowar z czasów, gdy stało się ono dzięki Fryderykowi Wielkiemu – władcy Prus, wolnym miastem królewskim ze specjalnymi górniczymi i handlowymi przywilejami. Najciekawsze pomieszczenie ratusza znajduje się jednak piętro wyżej – Sala Rajców. Ma ona nietypowy owalny kształt, a na jej suficie przedstawiono alegoryczne wizje tego, z czego od wieków Kowary słynęły – górnictwa, kowalstwa, tkactwa oraz zielarstwa.

Hol ratusza 1024x768 - Ratusz w Kowarach

Sala Rajców 680x1024 - Ratusz w Kowarach

Sala Rajców górnictwo 1024x680 - Ratusz w Kowarach

Sala Rajców tkactwo i zielarstwo 682x1024 - Ratusz w Kowarach

Sala Rajców poezja i muzyka 682x1024 - Ratusz w Kowarach

 

Dla wszystkich pragnących dowiedzieć się czegoś więcej o mieście Kowary, jego historii i atrakcjach, otworzono w przyziemiu Ratusza Informację Turystyczną do odwiedzenia której serdecznie zapraszamy.

Informacje praktyczne:

Ratusz w Kowarach otwarty jest dla zwiedzajacych oraz interesantów w dni robocze od poniedziałku do piątku (poniedziałek godz. 8:00 – 16:00, wtorek – piątek godz. 7:30 – 15:30). Turyści indywidualni mogą bezpłatnie zwiedzać Ratusz z przewodnikiem w dni robocze o godzinie 14:00. W planie zwiedzania dodatkowo jest wizyta w Salach Tradycji Miasta Kowary. Zbiórka chętnych w Informacji Turystycznej w Kowarach. Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość zwiedzania z przewodnikiem w innych godzinach po uprzednim uzgodnieniu terminu z pracownikiem Informacji Turystycznej w Kowarach.

Kontakt:  
Informacja Turystyczna
ul. 1 Maja 1a, 58-530 Kowary
tel. +48 75 718 24 89, e-mail: turystyka@kowary.pl

 

Opublikowano:

Autor:


Oceń artykuł: