Kłopotowo pomysłem na weekend

Kłopotowo to mała wioska znajdująca się przy nadwarciańskim wale. Jest położona niedaleko  Parku Krajobrazowego „Ujście Warty”. Założycielem dawnego folwarku, z którego powstało Kłopotowo, był niemiecki radca Joahann Shütz. Mieszkańcy zajmują się głównie uprawą roli i hodowlą bydła.

Na mapach niemieckich datujących na rok 1817, znajduje się przeprawa przez Wartę w Kłopotowie, chodź istnieją przesłanki by sądzić, ze prom pływał jeszcze wcześniej. W połowie lat 30 XX wieku wykorzystywano drewniany prom,  który mógł postawić żagiel. Przepłynięcie z jednego brzegu na drugi trwało około 15 minut. Aby zawiadomić  o chęci przepłynięcia, należało głośno nawoływać.

Niestety, dawna zabudowa nie zachowała się, a szkoda, gdyż na każdym z brzegów znajdowały się domy promowego, pełniące rolę gospody. Rodzinie właścicieli powodziło się całkiem dobrze – jako jedynemu przewoźnikowi, przysługiwały im pewne przywileje.

Odległość z Kłopotowa do Witnicy to około 4 kilometry. Przeprawa oczywiście funkcjonuje i dziś, ale to czy uda nam się z niej skorzystać zależy od poziomu wody. Przepłyniecie Warty kosztować nas będzie 1 zł od osoby lub 3 złote od samochodu.

Gdy już dostaniemy się na drugi brzeg, warto odwiedzić Park Krajobrazowy „Ujście warty”, który powstał w 1996 roku. Jest to na prawdę piękny, a zarazem ogromny kompleks. Zajmuje obszar ponad 20 tys. hektarów. Krajobraz zdominowany jest przez rozległe i podmokłe łąki. W centrum Parku znajduje się fragment Kostrzyńskiego Zbiornika Retencyjnego. Sieć rzek i kanałów jest tutaj dość mocno rozbudowana. Znajdziemy tu także mnóstwo gatunków zwierząt i roślin.

W okolicy parku jest wiele wartych uwagi zabytków. Jedynym problemem może być ich lokalizacja – są one położone daleko od siebie. Najciekawsze z nich to zapewne ruiny twierdzy z widocznymi fortami, znajdujące się na brzegu Odry, wzniesione w połowie XVI wieku. W Dąbroszynie możemy podziwiać kompleks pałacowo- folwarczny z XVII wieku, wraz z własnym parkiem, stylizowanym na późny barok. Jako ostatni ciekawy punkt polecam Muzeum Łąki. Jest to unikat w skali kraju i jeden z kilku tego typu obiektów w skali Europy. Prezentuje ekosystemy trawiaste świata, Polski, obszaru ujścia Warty oraz okolic Owczar, a przede wszystkim zagrożenia i problemy dotyczące ochrony przyrody różnych typów łąk.

 


Oceń artykuł: