Gdzie na narty? Przegląd najlepszych ośrodków narciarskich.

Zastanawiasz się, który narciarski kurort wybrać? Jakie ośrodki będą idealne na pierwszą jazdę na nartach, a które posiadają trudniejsze trasy? Poziom nowoczesności ośrodka czy jego popularność – odpowiedzi na te i inne kwestie znajdziesz w naszym artykule.

Jeśli planujesz zimowe szaleństwo na stoku, ale nie jesteś przekonany na jaką destynację się zdecydować, sprawdź razem z nami, które ośrodki regularnie otrzymują dobre rekomendacje. Przedstawiamy propozycje najlepiej ocenianych ośrodków narciarskich. Zapoznaj się z ich walorami i wybierz miejsce idealne dla Ciebie.

Białka Tatrzańska | Kotelnica, Kaniówka, Bania

Ta miejscowość regularnie zajmuje miejsca na podium w narciarskich rankingach. Wyróżnia ją prężnie rozwijana, nowoczesna infrastruktura. Mobilność stoków narciarskich w Białce Tatrzańskiej to duży atut miejscowości. Kotelnica, Kaniówka i Bania są ze sobą połączone wyciągiem orczykowym, dzięki czemu można zostawić samochód na jednym z parkingów i swobodnie korzystać z aż 23 tras o łącznej długości ok. 16 km. Jeśli poszukujesz stacji idealnej do szusowania z dziećmi, bądź zaczynasz swoją narciarską przygodę, będzie to idealnie rozwiązanie. W Białce Tatrzańskiej przeważają bowiem łatwe trasy narciarskie o małym zróżnicowaniu wysokości. W Białce do dyspozycji oddanych jest 11 wyciągów oraz 9 kolei krzesełkowych. Fani nart biegowych także znajdą coś dla siebie, ponieważ miasto oferuje pięć malowniczych tras. Nienagannie zadbane stoki, naśnieżane, ratrakowane i oświetlane, pozwalają na jazdę do późnych godzin wieczornych.

Wstęp na białczańskie stoki zapewnia karnet TatrySki, który obejmuje nie tylko wszystkie białczańskie stacje, lecz jeszcze kilka innych w Polsce i na Słowacji. Oprócz nart możesz liczyć na szereg innych atrakcji: baseny termalne, lodowisko i liczne atrakcje dla dzieci.

Wady Białki Tatrzańskiej przewrotnie wynikają poniekąd z jej zalet. Świetna infrastruktura, nowoczesne ośrodki sprawiają, że wiele osób odwiedza ten kurort. Wiąże się to z tłokiem i kolejkami. Jeśli poszukujesz klimatycznej stacji z dala od zgiełku, musisz szukać dalej. Tereny Białki Tatrzańskiej nie należą do najbardziej urozmaiconych. Ich ukształtowanie z jednej strony pozwala na obecność łatwych tras narciarskich, z drugiej ogranicza widoki zapierające dech w piersiach. Białka mimo pięknych widoków, nie należy do miejscowości ze zniewalającymi górskimi pejzażami.

photo 1546706442 373624e9c90b 2 1024x683 - Gdzie na narty? Przegląd najlepszych ośrodków narciarskich.

Czarna Góra | Ośrodek Narciarski Czarna Góra

To kolejny prężnie rozwijający się ośrodek narciarski usytuowany w Sudetach Wschodnich, u stóp Śnieżnika. 13 tras zjazdowych, 3 koleje linowe, 6 wyciągów orczykowych i 4 taśmy zapewniają przepustowość nawet ok. 12 500 osób w ciągu godziny – tak w skrócie przedstawiają się cechy kompleksu w Czarnej Górze. Jeśli pragniesz komfortu jazdy, to miejsce będzie idealne dla Ciebie. Znajdziesz tu także nowoczesną i najszybszą w Polsce sześcioosobową kolej z osłonami i podgrzewanymi siedzeniami. Czarna Góra to przede wszystkim połączenie bardzo dobrze przygotowanych i zróżnicowanych tras z olśniewającymi widokami. Taka kombinacja skusi zapewne niejednego pasjonata zimy. Podziwianie nieziemskiej panoramy roztaczającej się ze szczytu Czarnej Góry umożliwia 14 metrowa wieża widokowa. Korzystanie z niej jest darmowe, ale podejście dość wymagające. Po przebyciu niełatwej trasy będziesz mógł jednak podziwiać widok na Kotlinę Kłodzką, a przy odpowiedniej pogodzie szczyty Karkonoszy. Kilometry bardzo różnorodnych tras zjazdowych sprawią, że nawet doświadczeni narciarze nie będą się tu nudzić.

Dzieci także świetnie spędzą tu czas. Przygotowane zostały specjalne, wydzielone bezpieczne strefy do jazdy na nartach. Dodatkowo, dzieci mogą jeździć na sankach, skorzystać z placu zabaw, sali zabaw czy rynien do snow tubingu albo z całorocznej zjeżdżalni grawitacyjnej „Czarna Żmija”.

Jeśli jesteś fanem narciarstwa biegowego, Czarna Góra będzie dla Ciebie istnym rajem pod kątem ilości i rozmaitości tras. W tym rejonie istnieje największa w Polsce sieć tras dla nart biegowych. Wspólnie ze stroną czeską obejmują one ponad 400 km dobrze utrzymanych i oznakowanych szlaków.

W Czarnej Górze obowiązuje karnet Ski Region Śnieżnik, który obejmuje nie tylko tę stację, ale również pozostałe mieszczące się w masywie Śnieżnika – Kamienicę i Lądek Zdrój.

photo 1516700758900 79c4b0d22b59 1024x683 - Gdzie na narty? Przegląd najlepszych ośrodków narciarskich.

Zieleniec | Zieleniec Ski Arena

To chyba najbardziej ukryty w górach ośrodek narciarski. Znakiem rozpoznawczym Zieleńca jest jego alpejski mikroklimat, pozwalający na utrzymywanie się śniegu nawet przez 5 miesięcy. Zieleniec Ski Arena to ośrodek narciarski mieszczący się w Dusznikach Zdrój, na Śląsku, w Górach Orlickich. Oferuje narciarzom aż 34 trasy zjazdowe, od tras łatwych, po trasy czarne – bardzo trudne. Znajdziesz tu 29 wyciągów narciarskich, które umożliwiają przemieszczanie się po całym ośrodku bez potrzeby korzystania z auta, czy skibusa. Naturalnie, tutejsze stoki są nienagannie prowadzone, a oświetlenie pozwala na jazdę na nartach do późnych godzin. Dzieci także znajdą coś dla siebie – w Zieleńcu znajdują się place zabaw, snow park, szkółki narciarskie.

Znaki rozpoznawcze Zieleńca to jednak przede wszystkim bajeczne widoki, klimat, wszechobecny śnieg i nowoczesne wyciągi. Szczyty gór Orlickich i Bystrzyckich oraz specyficzny mikroklimat, porównywany do alpejskiego, sprawiają, że Zieleniec jest jednym z najciekawszych miejsc na narciarskiej mapie Polski.

photo 1517822739718 14f28c6832e2 2 - Gdzie na narty? Przegląd najlepszych ośrodków narciarskich.

Szczyrk | Skrzyczne, Szczyrk Mountain Resort, Beskid Sport Arena

Znajdują się tu kultowe ośrodki narciarskie, o których nie sposób nie wspomnieć. Współpraca ze słowacką spółką Tatry Mountain Resorts zaowocowała wieloma modernizacjami, pozwalając konkurować Szczyrkowi z kurortami takimi jak Zakopane. 10-osobowa gondola, 5 nowych krzesełek, bezdotykowe bramki, poprawa i rozbudowa instalacji sztucznego naśnieżania i wreszcie poszerzone i wyprofilowane trasy o łącznej długości ponad 20 km – całość robi ogromne wrażenie. Takie warunki na stoku zdecydowanie zachwycą niejednego narciarza.

Warto mieć na uwadze, że w Szczyrku funkcjonuje kilka osobnych ośrodków narciarskich: Szczyrk COS (popularne Skrzyczne), Szczyrk Mountain Resort (dawniej Szczyrk SON) i nowy ośrodek Beskid Sport Arena. Skrzyczne to najwyższy szczyt w Beskidach, znajdujący się tu COS pełni również funkcję Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Oferuje narciarzom trasy o łącznej długości ponad 10 km (w tym trasę z homologacją FIS), 2 koleje krzesełkowe i 2 wyciągi orczykowe. Szczyrk Mountain Resort to natomiast nieustannie modernizowany ośrodek. Pojawiły się tu 3 nowe koleje linowe, w tym 10-osobowa gondola i dwie 6-osobowe koleje kanapowe oraz wyprofilowane i poszerzone trasy. Beskid Sport Arena to nowy, ale bardzo nowoczesny ośrodek. Dysponuje 6-osobową koleją linową oraz 2 wyciągami talerzykowymi. Oferuje 4 trasy – bardzo łatwą, łatwą, trudną i bardzo trudną. Mimo, że mieści się na niewysokiej górze, przyciąga narciarzy wysokim standardem wykonania.

Funkcjonuje tu wspólny karnet umożliwiający korzystanie zarówno z tras Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego, jak i sąsiedniego Centralnego Ośrodka Sportowego.

photo 1515442597003 a25e0a78dae9 1024x674 - Gdzie na narty? Przegląd najlepszych ośrodków narciarskich.

Zakopane | Kasprowy Wierch

To wyjątkowe miejsce na narty. Stoki zawieszone na wysokości 2 tys. m n.p.m. robią duże wrażenie. Jednocześnie miejsce jest polecane dla bardziej zaawansowanych narciarzy. Przy sprzyjających warunkach pogodowych trasy oceniane są jako trudne, a przy oblodzeniu jako bardzo trudne. Fani białego szaleństwa mogą się wykazać w Zakopanem na trasie Gąsienicowej oraz na trasie Goryczkowej. Mimo że są przestronne i oferują spektakularne widoki, tylko w niektórych miejscach, częściowo są wyrównywane ratrakiem. Kasprowy Wierch to najwyżej położony ośrodek narciarski w Polsce i pierwsza polska góra, na której pojawiły się profesjonalne trasy narciarskie. Nie należy szukać tu zaawansowanej technologii i perfekcyjnej infrastruktury. Kasprowy Wierch błyszczy unikatowym wysokogórskim klimatem i warunkami narciarskimi nieco przypominającymi Alpy. Dzięki dużej wysokości, sezon narciarski może trwać aż do wiosny, mimo braku naśnieżania.

photo 1477310696684 4a72f7794823 1 1024x683 - Gdzie na narty? Przegląd najlepszych ośrodków narciarskich.

Opublikowano:

Autor:

Studentka Psychologii na Uniwersytecie Łódzkim, rozwijająca kompetencje w sferze psychologii biznesu. Interesuje się psychologią marketingu i reklamy. W Noclegowo wykorzystuje swe kompetencje zajmując się content marketingiem. Unikatowe artykuły podróżnicze i niebanalne wyjazdowe propozycje to jej priorytety.

1 Comment

Michał

Myślę, że po tym artykule ludzie w końcu zmienią zdanie na temat zimowej stolicy Polski. Jest masa ciekawszych miejsc niż oklepane Zakopane, co artykuł pokazuje. Ja osobiście polecam najbardziej Szczyrk, blisko dla Ślązaków :)

Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prowadzisz wynajem na doby?

Ten ebook jest dla Ciebie!

Pobierz darmowy ebook