Czym poszczycić się może Szczecin?

Największe miasto województwa zachodniopomorskiego o nazwie wprost niemożliwej do wypowiedzenia przez zagranicznych turystów. Położone nad Odrą i jeziorem Dąbie. W linii prostej od morza miasto dzieli tylko 65 kilometrów. Czym zatem miasto przyciąga turystów?

Czym są Wały Chrobrego

Wały Chrobrego, to według większości turystów to jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie, dawniej nazywane Tarasami Hakena. To znakomity punkt widokowy na rozległą panoramę, Odrę i port. Tarasy widokowe mają 500 metrów długości i leżą 19 metrów nad poziomem brzegu odrzańskiego. W południowej części Wałów mieści się kompleks budynków Akademii Morskiej oraz mieszczące się w jednym budynku Teatr Współczesny i Oddział Morski Muzeum Narodowego. Dodatkowo w pobliżu Wałów Chrobrego znajduje się rozległy park, w którym o każdej porze roku spaceruje wielu przechodniów.

Podziemne trasy Szczecina

Jest to rekonstrukcja schronu przeciwlotniczego z czasów II Wojny Światowej oraz schronu przeciwatomowego z okresu Zimnej Wojny. Budowę schronu ukończono w 1941 roku, Niemcy wybudowali go dla ludności cywilnej. Schron umieszczony jest na głębokości ok. 5 pięter w skarpie opasanej Murem Oporowym. Najdłuższy korytarz liczy około stu metrów. Schron nadal kryje w sobie tajemnice, nie wiadomo dokładnie, dokąd prowadzą zamurowane przejścia. Dla turystów udostępnione są dwie tematyczne trasy: „II Wojna Światowa” oraz „Zimna Wojna” przejście każdej z nich zajmuje około godziny.

Najstarsze kino na świecie

Kino Pionier zostało założone przez Alberta Pietzke, a pierwszy seans odbył się na miejscu 26 września 1909 roku. Kino wyróżnia się specyficznym klimatem, którego nie zniszczył nawet kompleksowy remont z 2002 roku. W Pionierze film można obejrzeć przy kawiarnianym stoliku, to idealne miejsce na oderwanie się od dzisiejszej, bardzo komercyjnej formy kina. Cofnijmy się w czasie, uwalniając się od popcornu i szeleszczących papierków i obejrzyjmy film całkowicie oddając się akcji. Co ciekawe w 2005 roku kino Pionier otrzymał certyfikat wystawiony przez Guinness World Records wraz z tytułem najstarszego, nieprzerwanie działającego kina na świecie.

Warto udać się do Szczecina – dotknąć historii związanej z wojnami, ale nie tylko. Niezwykły klimat miasta na pewno zapamiętamy na długo i będziemy chcieli częściej odwiedzać to miejsce, przepełnione historią.

Opublikowano:

Autor: Marek Olczak

Propagator użytecznych i nowoczesnych rozwiązań w projektowaniu stron. Jego specjalizacja to performance marketing oraz e-mail marketing. Na pierwszym miejscu stawia skuteczną komunikację i budowanie relacji z klientem. Interesuje się nowymi technologiami i postępami w badaniach kosmosu. Autor strony alekosmos.pl. Miłośnik lasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *