Brave Festiwal we Wrocławiu – akceptuj drugiego człowieka

A gdyby muzyka nie była tylko formą rozrywki, ale miała rzeczywisty wpływ na ludzi? Ich wybory, podejmowane decyzje lub zmienianie poglądów, które do tej pory tkwiły w jednym miejscu. To własnie taki charakter ma Brave Festiwal. 

13 edycja tego wydarzenia ma tytuł “Widzialni – niewidzialni”. Przypadek? Zdecydowanie nie. Cały festiwal ma być pewnego rodzaju narzędziem do przemian społecznych oraz wykorzystywany jako broń, przed ludzkim wykluczeniem ze społeczeństwa. Szczególna uwaga poświęcona będzie grupom społecznym, bądź etnicznym, którzy z jakiegoś powodu nie są powszechnie akceptowalni w środowisku. Artyści zatem, będą mieli trudne zadanie.

Co sprawia, że festiwal ten, jest wyjątkowy?
Widzowie festiwalu poznają np. nastoletnich mieszkańców jednego z największych afrykańskich slumsów, którzy uczą się bezpłatnie muzyki klasycznej i gry na instrumencie, w czym wspierają ich m.in. polscy twórcy, jak Radzimir Dębski (JIMEK), który wystąpi z podopiecznymi programu Ghetto Classics wraz z polskimi instrumentalistami. We Wrocławiu pojawi się też orkiestra złożona z syryjskich filharmoników na uchodźctwie, których wojna domowa wydała na niepewny los emigranta. Zarówno jednym, jak i drugim przetrwać pozwala kontakt z muzyką i twórczością – podobnie jak w przypadku brazylijskiego chóru starszych kobiet, które przez wspólny śpiew walczą z depresją, samotnością i społecznym wykluczeniem, czy kolumbijskich farmerów – aktywistów, którzy wykorzystują tradycyjne pieśni do walki z niesprawiedliwością społeczną i rabunkową gospodarką na swoim terenie. Będą twórcy, którzy sprzeciwiają się marginalizacji ze względu na niepełnosprawność i naznaczenie odmiennością, m.in. chorujący na zanik mięśni tancerz Alessandro Schiattarella. A także ci, którzy pokazują, jak do poszerzania społecznej świadomości używać teatru i performansu np. grupa Mashirika z Kigali, która uprawia swego rodzaju społeczną terapię sztuką po tragedii ludobójstwa w Rwandzie.

Kiedy: całe wydarzenie potrwa od 13 do 22 lipca.

Gdzie: Wrocław

Więcej szczegółów pod adresem: http://www.bravefestival.pl/pl

Opublikowano:

Autor:

W Noclegowo od 2018 roku zajmuje się marketingiem oraz PR. Dzięki zgromadzonej wiedzy, wspiera klientów w zagadnieniach optymalizacji oferty czy najmu krótkoterminowego. Prywatnie pasjonuje się makijażem oraz tańcem.


Oceń artykuł: