Co można robić jesienią na Mazurach – atrakcje, które warto zobaczyć
Nie da się zaprzeczyć, że Mazury to jeden z najpiękniejszych regionów naszego kraju, który warto odwiedzić nie tylko latem, ale i jesienią. Kraina wielkich jezior mazurskich piękna jest również o tej porze roku, można liczyć na jesienny wypoczynek bez tłumów, jakie spotyka się tu w pełni sezonu turystycznego, na ciszę i spokój, jakiej potrzeba do pełni relaksu.
Spis treści
Dlaczego warto zaplanować jesienny wypoczynek na Warmii i Mazurach?

Wiele osób celowo planuje swój urlop dopiero jesienią, nie lubiąc tłumu turystów, jaki niestety można spotkać prawie w każdej popularnej miejscowości wypoczynkowej, w tym także leżącej na szlaku wielkich jezior mazurskich.
Mazury jesienią zachwycają malowniczymi krajobrazami i kolorami, panuje tu prawdziwa złota polska jesień, a wybierając się tu przykładowo we wrześniu lub październiku, z pewnością nie będziecie się nudzić. Brak tłumów oznacza między innymi spokojne spacery trasami turystycznymi wiodącymi wśród tysiąca jezior i można znaleźć się naprawdę blisko natury.
Wyjazd na Mazury jesienią oznacza również niższe koszty pobytu, hotele, pensjonaty i właściciele kwater prywatnych obniżają ceny za pokój, mniej zapłacimy też za wyżywienie w restauracjach czy miejsca parkingowe. Dzięki temu za cenę zwykłego pokoju będzie można wynająć lokum o wyższym standardzie, którego cena w sezonie niestety bardzo często bywa zaporowa.
Co można robić jesienią na Mazurach?
Jesienne Mazury przyciągają jak magnes turystów z innych części Polski i z zagranicy, liczących na wypoczynek nad jeziorem z dala od wielkomiejskiego zgiełku, dotlenienie organizmu na łonie natury. Zanim jednak zaczniemy zwiedzanie wszystkich atrakcji, jakie oferuje kraina tysiąca jezior, powinniśmy wcześniej zadbać o noclegi na Mazurach, stanowiące bazę wypadową do wycieczek.
Oferta obiektów noclegowych jest bogata także po sezonie turystycznym, bez problemu wyszukamy i zarezerwujemy pokoje w hotelach na Mazurach i pensjonatach o zróżnicowanym standardzie i z pełnym wyżywieniem wliczonym w cenę pobytu. Dzięki temu będzie można zapoznać się z takimi jesiennymi atrakcjami, jak:
Zwiedzanie ciekawych miejsc

Mazury słyną z wielu ciekawych miejsc, dostępnych również po sezonie, które koniecznie trzeba zobaczyć. Warto przede wszystkim wybrać się do najbardziej znanych miast regionu, Giżycka, Olsztyna, Mikołajek, Węgorzewa czy Mrągowa, aby zwiedzić znajdujące się tam zabytki architektury lub muzea.
W Olsztynie będzie to Zamek Kapituły Warmińskiej, najstarszy budynek w mieście zbudowany w XIV wieku, trzeba również zobaczyć Kościół Katedralny Św. Jakuba oraz Rynek Starego Miasta i zabytkowy Ratusz. Mrągowo to przede wszystkim urokliwe Stare Miasto i rzeźby nad jeziorem Magistrackim.
Do największych atrakcji Giżycka można zaliczyć Twierdzę Boyen, zespół fortyfikacji z przełomu XIX i XX wieku, Zamek Krzyżacki położony nad kanałem łączącym jeziora Niegocin i Kisajno oraz unikalny obrotowy most. W Mikołajkach musimy zwiedzić znajdujące się tam Muzeum Reformacji, organizowane są też rejsy po jeziorze Śniardwy.
Jeśli chcemy wyruszyć szlakiem historii tego regionu, to nie można pominąć jeszcze jednej atrakcji turystycznej, słynnego Wilczego Szańca koło Kętrzyna, potężnych, choć w znacznym stopniu zniszczonych, betonowych bunkrów, w których podczas II wojny światowej mieściła się kwatera Adolfa Hitlera.
Wędkowanie w mazurskich jeziorach
Jesień to również ulubiona pora wielu wędkarzy, lubiących spędzać czas nad wodą w otoczeniu majestatycznych mazurskich lasów. Na Mazurach nie brakuje idealnych miejsc do wędkowania, z brzegu czy z łodzi, m.in nad największym jeziorem Śniardwy, czy jeziorem Tałty i Mamry, gdzie żyje wiele gatunków ryb.
Znajdują się tu również ośrodki żeglarskie, w których można wypożyczyć łódkę i uprawiać żeglarstwo, godny polecenia jest też jesienny spływ kajakowy Krutynią.
Grzybobranie w mazurskich lasach
Można śmiało powiedzieć, że mazurskie lasy to prawdziwy raj dla grzybiarzy. Podczas pobytu na Mazurach połączyć przyjemne z pożytecznym, pieszą wycieczkę urokliwymi leśnymi ścieżkami ze zbieraniem grzybów. Sezon na grzybobranie trwa długo, zbieranie smakowitych borowików, kani i kurek, np. na terenie lasów łańskich czy puszczy Piskiej.
Piesze i rowerowe wycieczki mazurskimi szlakami
Jeśli nadal zastanawiacie się, co robić jesienią na Mazurach, to jest to idealny czas na wycieczki dobrze oznakowanymi szlakami turystycznymi, prowadzącymi między innymi nad jeziorem Czos i Roś. Można zobaczyć w okolicy majestatyczne drzewa mieniące się barwami jesieni, nie brakuje też ścieżek rowerowych oraz tras biegowych, np. w okolicach Giżycka czy Góry Czterech Wiatrów w Mrągowie.
Zobacz również
Oceń artykuł: