Ciekawe miejsca i najlepsze atrakcje na Kaszubach, które warto zobaczyć
Planując letni wypoczynek nad jeziorami, wybieramy zazwyczaj wyjazd do mazurskiej „krainy tysiąca jezior”, bardzo często pomijając inny północny kierunek, jakim są Kaszuby, także pełne malowniczo położonych jezior, takich jak np. Jezioro Wdzydze. Szwajcaria Kaszubska, bo i z taką nazwą tego regionu Polski można się spotkać, zachęca do przyjazdu licznymi atrakcjami turystycznymi.
Spis treści
Gdzie leżą Kaszuby i dlaczego warto je zwiedzić?
Zanim wybierzemy się na wycieczkę po Kaszubach, powinniśmy dowiedzieć się gdzie leży ten rejon naszego kraju. Kaszuby to region położony w województwie pomorskim, część Pomorza Gdańskiego, ciągnąca się od wybrzeża Morza Bałtyckiego aż po majestatyczne Bory Tucholskie, a pierwsze wzmianki o Kaszubach sięgają średniowiecza.
Ludzie rozmawiają tu specyficznym językiem kaszubskim, mającym od 2005 roku status języka regionalnego, który ciężko jest zrozumieć przyjezdnym z innych części Polski. Głównym miastem Kaszub, uważanym za stolicę tego regionu, jest Kościerzyna, ziemia kościerska słynie z gościnności, kuchnia kaszubska zachwyci największych smakoszy, a hafty uchodzą za jedne z najpiękniejszych.
Co warto zobaczyć na Kaszubach?
Atrakcje Kaszub są tak liczne, że warto je trochę uporządkować, najlepiej jeszcze przed przyjazdem. Spośród wielu polecanych przez specjalistów wybraliśmy najczęściej odwiedzane, a na liście tego, co koniecznie warto zwiedzić, musi się znaleźć:
Półwysep Helski
Zwiedzanie Kaszub Północnych można zacząć od Półwyspu Helskiego, długiego na ponad 30 kilometrów, oddzielającego Zatokę Gdańską od Morza Bałtyckiego. Znajdziemy na nim nie tylko szerokie, piaszczyste plaże, np. w Jastarni, ale i ciekawe muzea oraz Fokarium.
Musimy też zobaczyć zachowane fortyfikacje z II wojny światowej i wysoką na ponad 40 m latarnię morską w Helu z punktem widokowym na jej szczycie, z którego rozciąga się widok na Kaszuby.
Słowiński Park Narodowy
W północnej części Kaszub, w zachodniej części region znajduje się Słowiński Park Narodowy, położony nad Jeziorem Łebsko. Można tu zobaczyć słynne wędrujące wydmy, torfowiska, Muzeum Wsi Słowińskiej z zabytkowymi chatami i zagrodami, Skansen Kluki, Latarnię Morską w Czołpinie, równie ciekawe atrakcje zapewnia także pobliska Łeba.
Szwajcaria Kaszubska

Większość turystów przyjeżdża do tej części kraju ze względu na liczne jeziora polodowcowe, idealne do kąpieli, wędkowania i uprawiania sportów wodnych, na miejscu wypożyczymy żaglówki i kajaki. Otoczone są pięknymi, zielonym lasami, a największe to Jezioro Raduńskie i Wdzydzkie.
Można tu wędrować doskonale oznaczonymi szlakami turystycznymi, pieszymi lub rowerowymi, docierając tzw. drogą kaszubską do takich miejsc, jak np. tajemnicze kamienne kręgi i kurhany w Węsiorach, nazywane „polskim Stonehenge”.
Kościerzyna i Kartuzy
Będąc na Kaszubach, warto odwiedzić dwa najważniejsze miasta regionu, wspomnianą Kościerzynę oraz Kartuzy. Kościerzyna spełni wszystkie wymagania miłośników poszerzania swojej wiedzy o tym regionie, można tu m.in zwiedzić Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Kolejnictwa w dawnej lokomotywowni, czy równie interesujące Muzeum Akordeonu.
Kartuzy to miasto malowniczo położone pomiędzy trzema jeziorami, a jego najciekawsze atrakcje to przede wszystkim Muzeum Kaszubskie, gotycka Kolegiata, średniowieczny zabytek architektury, Galeria Refektarz, czy chętnie odwiedzana promenada spacerowa brzegiem jezior.
Kaszubski Park Narodowy
Sam w sobie będący wyjątkową atrakcją, utworzony w 1983 roku w celu ochrony tej części naszego kraju. Obejmuje obszar od północnych Kaszub poprzez aż 8 gmin i ma łączną powierzchnię ponad 300 km kwadratowych. Znajdują się tu nie tylko przepiękne jeziora, ale i liczne wieże widokowe, takie jak w Wieżycy, z których można podziwiać cały teren parku, wraz z jego unikalną przyrodą.
Warto też zwiedzić słowiańską osadę Sławutowo i poznać historię ludzi zamieszkujących Kaszuby przed wiekami oraz Muzeum Ceramiki w Chmielnie, czy dworek w Będominie, należący kiedyś do Józefa Wybickiego, twórcy polskiego hymnu narodowego.
Jezioro Wdzydze i Wdzydzki Park Krajobrazowy
Podróżując samochodem po Kaszubach, nie możemy pominąć Jeziora Wdzydzkiego, jednego z najpiękniejszych w całym regionie. Warto przyjechać tu z całą rodziną, rezerwując wcześniej odpowiadające nam noclegi, a atrakcji dla dzieci i dorosłych także nie zabraknie.
Znajdzie się coś ciekawego dla miłośników aktywnych form wypoczynku na świeżym powietrzu, warto poświęcić trochę czasu na wycieczkę jednym z pieszych albo rowerowych szlaków turystycznych, dzięki czemu nasza podróż na Kaszuby dostarczy niezapomnianych wrażeń.
Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich
Całą okolicę można podziwiać z wysokiej na 30 metrów wieży widokowej we Wdzydzach Kiszewskich, kolejnym krokiem powinno być zwiedzenie Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich, najstarszego skansenu w Polsce.
Zgromadzono w nim unikalne eksponaty, przede wszystkim zabytki architektury, przykłady regionalnych chałup z różnych okresów historycznych.
Zobacz również
Oceń artykuł: