Morskie Oko
Morskie Oko
Morskie Oko
Morskie Oko
Morskie Oko
Morskie Oko
Morskie Oko
Morskie Oko
Morskie Oko
Morskie Oko

Morskie Oko

Morskie Oko - atrakcja z łatwym dojazdem i parkingiem na miejscu

Zakopane to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w Polsce, którą warto odwiedzić zarówno latem, jak i w miesiącach zimowych. To idealne miejsce nie tylko na urlop, ale i weekendowy wypad z rodziną lub przyjaciółmi, a znajdziemy tu nie tylko komfortowe noclegi, możemy również zobaczyć wiele atrakcji, z których słynie miasto i cały powiat zakopiański. Taką jest niewątpliwie Morskie Oko, jedno z najpiękniejszych jezior tatrzańskich, położone na wysokości 1395 m n.p.m, wypełniające wydrążoną przez lodowce misę skalną.

Gdzie leży Morskie Oko i prowadząca do niego Dolina Rybiego Potoku?

Morskie Oko warto zobaczyć, kiedy odwiedzamy Zakopane, lecz wcześniej należy zadbać o znalezienie miejsc noclegowych w Zakopanem, dzięki czemu bez problemu będziemy mogli zwiedzać miasto i jego okolice. Można je wyszukać i zarezerwować jeszcze przed przyjazdem i rozpoczęciem sezonu, a dostępne są między innymi tanie noclegi w kwaterach prywatnych czy pokoje w hotelach i pensjonatach.

Wybierając się nad Morskie Oko, powinniśmy wiedzieć, że jest to największe jezioro w polskiej części Tatr, o tafli krystalicznie czystej wody, a okoliczne góry odbijają się w tafli jeziora. Morskie Oko zajmuje powierzchnię blisko 35 ha, a jego głębokość sięga aż 51 metrów. Jako ciekawostkę możemy podać, że Morskie Oko jest jednym z jezior tych gór, w którym występuje naturalna populacja pstrąga, chociaż jego łowienie jest surowo zakazane. Wielu turystów decyduje się dojechać tu samochodem, lecz pozbawiają się tym samym wielu widoków, które można zobaczyć po drodze.

Warto zobaczyć Morskie Oko zimą, kiedy jest pokryte lodem, wyglądając jak wielkie lodowisko, a latem można z jego brzegów podziwiać najwyższe szczyty Tatr. Znad Morskiego oka możemy też dojść nad Czarny Staw pod Rysami, najwyższym szczytem Polski, do którego prowadzi czerwony szlak przeznaczony dla doświadczonych turystów, równie trudny jest też szlak na Przełęcz pod Chłopkiem.

Jak dojechać z Zakopanego trasą nad Morskie Oko?

Skoro Morskie Oko to największe jezioro w naszej części tych majestatycznych gór, nie dziwi fakt, że cieszy się aż tak olbrzymim zainteresowaniem turystów. Kiedy mają już wynajęte noclegi, domki w Zakopanem, czy apartamenty i inne noclegi z wyżywieniem, to swoje kroki kierują właśnie na szlak nad Morskie Oko.

Bardzo często zadawane jest pytanie, w jaki sposób można dojechać do Morskiego Oka, chociaż lepiej wybrać się do niego piechotą, wygodną asfaltową drogą, zamiast decydować się na dojazd samochodem. Nad Morskie Oko prowadzi trasa mająca zaledwie 9 km, a przejście tej trasy zajmuje przeważnie około 7 godzin w obie strony. Trasa jest doskonale oznakowana, co jakiś czas natkniemy się nawet na tablice informacyjne TPN, czyli Tatrzańskiego Parku Narodowego, warto też obejść trasę wokół Morskiego Oka.

Dlaczego warto dojść, a nie dojechać do Morskiego Oka?

Nad jezioro kursują również busy, których trasa zaczyna się przeważnie na parkingu, który znajduje się na polanie Palenica Białczańska lub w samym Zakopanem. Lepiej jednak zdecydować się na spacer, a trasę nad Morskie Oko można podzielić na 4 kolejne etapy. Pierwszy prowadzi nas z Palenicy Białczańskiej do Wodogrzmotów Mickiewicza, potem idziemy do tzw. leśnych skrótów, następnie kierujemy się do Polany Włosienica, aż dojdziemy do słynnego Schroniska Morskie Oko.

Co znajdziemy na szlaku nad Morskie Oko i w okolicach Morskiego Oka?

Dla miłośników bardziej ekstremalnych górskich wędrówek przygotowano trudniejszą trasę prowadzącą przez Dolinę Roztoki aż do równie malowniczej Doliny Pięciu Stawów Polskich. Warto także skorzystać z innych atrakcji znajdujących się w tym regionie, a najczęściej odwiedzane miejsca to między innymi Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem, Głęboki Żleb, miejsce, gdzie zimą często schodzą lawiny, a także Łysa Polana, nazywana Bramą Tatr.

Na spragnionych odpoczynku czeka nie tylko schronisko PTTK nad Morskim Okiem, ale i schronisko w dolinie Roztoki, lecz lepiej zaplanować wycieczkę jednodniową i wrócić na noc do Zakopanego. Nocleg w komfortowych pokojach gościnnych czy apartamencie z pewnością będzie wygodniejszy, a wieczorem możemy pójść na kolację do jednej z licznych restauracji przy Krupówkach, głównym deptaku miasta.

Opinie

 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: sierpień 2018

  Wyjątkowo piękne miejsce. Polecam każdemu wybrać się na Morskie Oko.

  Jan K. • 12.06.2019
 • przepiękne miejsce

  23.12.2014
 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: lipiec 2014

  Maszerowałam oczywiście na swoich nogach - warto było , pięknie :)

  09.07.2014
 • 4
  Bardzo dobry Pobyt: wrzesień 2013

  @aneta i całe szczęście, że to miejsce nie doczekało się "prawdziwej restauracji" bo dopiero wtedy straciłoby na swojej naturalności. wystarczy już, że można tu dotrzeć a sfaltową drogą. a w schronisku pyszna kwaśnica z żeberkiem - polecam :) Morskie Oko to obowiązkowy punkt szczególnie dla tych, którzy pierwszy raz są w Tatrach! szlak nie jest wymagający, a dla leniwych - wersja z konnym zaprzęgiem (dość drogo, bo aż 40 zł w jedną stronę)

  24.09.2013
 • 2
  Pobyt: lipiec 2012

  bardzo ladne miejsce ale brakuje prawdziwej restauracji

  07.09.2013
 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: sierpień 2012

  Byłem w tamtym roku w sierpniu przy przepięknie :) polecam

  03.07.2013
 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: sierpień 2012

  Znane chyba wszystkim Polakom jezioro. Szczególnie polecam widok na Morskie Oko z Czarnego Stawu.

  13.11.2012
 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: czerwiec 2011

  Piękne miejsce ale najlepiej wybrać się poza sezonem, kiedy jest mniej ludzi.

  25.05.2012
 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: maj 2009

  Bardzo ładne miejsce.

  08.09.2011
 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: czerwiec 2006

  Piękne lazurowo czyste jezioro

  30.08.2011
 • 4
  Bardzo dobry Pobyt: czerwiec 2010

  Piękne widoki, łatwo wjechać wózkiem na górę, niestety niemiłosierny tłok.

  09.03.2011
 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: lipiec 2010

  Piękne miejsce

  30.08.2010
 • Morskie Oko (Rybi Staw) to największe tatrzańskie jezioro, położone w dolinie Rybiego Stawu na wysokości 1395m.n.p.m. Jego długość wynosi 863 m, szerokość 566 m, a głębok ość ponad 50 m. Morskie Oko jest jeziorem karowo-morenowym, pochodzenia lodowcowego. Znajduje się poniżej górnej granicy lasu, w dolinie lodowcowej, zamkniętej od strony północnej skalnym ryglem i moreną czołową. Wpada do niego Czarnostawiński Potok oraz Mnichowy Potok, tworzące Dwoistą Siklawę.

  25.11.2007

Lokalizacja

5
Wyjątkowy na podstawie 13 opinii