Czarny Staw
Czarny Staw
Czarny Staw
Czarny Staw
Czarny Staw
Czarny Staw
Czarny Staw
Czarny Staw

Czarny Staw

Czarny Staw pod Rysami - jedno z najpiękniejszych jezior w Tatrach

Wizytę w Zakopanem, spędzenie letniego urlopu w „stolicy polskich Tatr”, warto połączyć z wycieczkami po wielu dobrze oznakowanych górskich szlakach. Jeden z nich prowadzi nad największe jezioro w tej części gór, Morskie Oko, lecz warto zapuścić się nieco dalej, aż do drugiego jeziora uważanego za jedno z najpiękniejszych, do Czarnego Stawu pod Rysami, nazywanego czasami Czarnym Stawem nad Morskim Okiem.

Gdzie leży Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami, dwa znane jeziora w Tatrach?

Nie da się ukryć, że te dwa tatrzańskie jeziora, Morskie Oko i Czarny Staw, są najbardziej znane i najczęściej odwiedzane przez tysiące turystów, nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Oba leżą w Dolinie Rybiego Potoku, a stojąc na brzegu Morskiego Oka, możemy podziwiać widok na Mięguszowieckie Szczyty. Tafla Czarnego Stawu pod Rysami położona jest na wysokości 1583 m n.p.m, w kotle polodowcowym, leży więc w Tatrach Wysokich, jest jednocześnie jednym z najgłębszych jezior w Tatrach, ma bowiem aż 76 m głębokości, a jego powierzchnia wynosi 20,64 hektara.

Warte zapamiętania widoki znad jeziora obejmują między innymi Wołowy Grzbiet, Żabi Mnich, Żabią Grań, Niżnie Rysy, czy same Rysy, najwyższy szczyt w polskiej części Tatr, a cienie rzucane przez szczyty powodują, że woda wydaje się mieć czarny kolor. W rzeczywistości wynika ona z obecności w niej dwóch gatunków występujących w wodzie sinic, Pleurocapsa polonica i Pleurocapsa minor.

Czarny Staw od dawna wzbudzał olbrzymie zainteresowanie, spośród znanych osób zajmujących się jego badaniem, warto wymienić Stanisława Staszica, którego imię nosi schronisko PTTK stojące nad Morskim Okiem. W 1836 r nad brzegiem jeziora postawiono żelazny krzyż, odlany z tatrzańskiego żelaza, a równie znany miłośnik polskich gór, geograf Wincenty Pol pisał o surowych okolicach Czarnego Stawu, że jest to "kraina śmierci". Węgierski alpinista Mór Déchy określił te okolice, jako najpiękniejsze w całych Tatrach.

Jakie szlaki prowadzą nad Czarny Staw i znad Czarnego Stawu pod Rysami?

Wycieczkę nad Czarny Staw rozpoczynamy zazwyczaj od Morskiego Oka, położonego na wysokości 1395 m n.p.m, a prowadzący do jeziora czerwony szlak zaczyna się obok schroniska PTTK przy Morskim Oku. Ruszając na wycieczkę i mijając schronisko, musimy kierować się dalej wschodnim brzegiem Morskiego Oka, przechodzimy przez mostek na Rybim Potoku, a mniej więcej w połowie trasy mijamy Czarnostawiańską Siklawę, wodospad wypływający z Czarnego Stawu i wkrótce stajemy na jego brzegu.

Po drodze warto na chwilę odwrócić się w stronę Morskiego Oka, aby podziwiać niesamowity widok jego tafli rozświetlonej słońcem i otoczonej przez wysokie tatrzańskie szczyty. Znad Czarnego Stawu możemy wyruszyć w dalszą drogę, a idąc tą samą drogą, dojdziemy między innymi na Mięguszowiecką Przełęcz pod chłopkiem albo na Rysy. Należy jednak pamiętać, że jest to trudna i niebezpieczna trasa, biegnąca stromo i po śliskich kamieniach, więc podejście może okazać się niemożliwe dla turystów ze słabą kondycją.

Dlaczego warto wcześniej zarezerwować noclegi w Zakopanem?

Warto także wcześniej zadbać o bazę wypadową, czyli nocleg w Zakopanem, np. pokoje w kwaterach prywatnych, hotelach lub pensjonatach. Na gości czekają także luksusowe apartamenty, tanie noclegi, domki letniskowe i noclegi z wyżywieniem, każdy więc znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Nocleg w Zakopanem należy jednak zarezerwować wcześniej, co daje możliwość skorzystania z wielu atrakcyjnych promocji cenowych.

Opinie

  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: czerwiec 2014

    Piękne widoki

    09.05.2015
  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: maj 2006

    Warto się wspiąć szlakiem i zobaczyć ten staw. Można tam odpocząć na wielkich głazach porośniętych mchem i zadumać sie chwilę nad wspaniałością przyrody, podziwiać góry, szczyty i skały niemal na wyciągnięcie ręki.

    25.05.2012
  • Czarny Staw pod Rysami to tatrzańskie jezioro położone w Dolinie Rybiego Potoku. Jego powierzchnia wynosi ok. 20,64 ha, głębokość maksymalna 76,4 m, pojemność 7 761 700 m2 wody. Zamknięcie jeziora stanowi próg skalny. Po wygładzonych działaniem lodowca skałach spadają kaskadami wody Czarnego Stawu, tworząc wodospad nazywany Czarnostawiańską Siklawą, nad którym wznoszą się ściany Kazalnicy.

    17.02.2010

Lokalizacja

5
Wyjątkowy na podstawie 3 opinii