Zakopane, nie bez powodu nazywane "zimową stolicą Polski", to nie tylko atrakcyjna miejscowość turystyczna w województwie małopolskim, położona u podnóża Tatr. Warto tutaj przyjechać zwłaszcza zimą, aby móc obejrzeć jedne z zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich, albo Mistrzostw Świata narciarstwie klasycznym, rozgrywanych w tej niezwykle popularnej dyscyplinie sportów zimowych. Na zawodników z całego świata czeka tu Wielka Krokiew w Zakopanem, skocznia narciarska z wyciągiem krzesełkowym.
Budowę skoczni położonej na północnym stoku góry Krokiew w Tatrach rozpoczęto przed drugą wojną światową. Budowa skoczni szła powoli, głównie ze względu na problemy techniczne, dlatego została uroczyście otwarta 22 marca 1925 r, a twórcą jej jest Karol Stryjeński. Skocznia znajduje się w Zakopanem, a niedaleko od niej usytuowany jest kompleks Średniej Krokwi, mniejszej skoczni imienia Bronisława Czecha.
Jak na tamte czasy był to nowoczesny obiekt, znajdujący się na wysokości 1050 m n.p.m, mający rozbieg długości 78 metrów, długość zeskoku wynosiła 114 metrów, a kąt nachylenia progu miał 38 stopni. Wielu turystów przyjeżdżających do Zakopanego, niezależnie czy latem, czy zimą, ma w planach zwiedzanie skoczni, co nie dziwi biorąc pod uwagę sukcesy naszych skoczków, przede wszystkim Adama Małysza i Kamila Stocha.
Wielka Krokiew otrzymała imię Stanisława Marusarza i jest jedną z dwóch najsłynniejszych polskich skoczni, drugą jest skocznia im. Adama Małysza w Wiśle-Malince. Skocznia Wielka Krokiew w Zakopanem wchodzi w skład Ośrodka Przygotowań Olimpijskich i zarządza nią Centralny Ośrodek Sportu, po modyfikacji jej punkt konstrukcyjny jest usytuowany na 120 metrze, na patrona skoczni wybrano słynnego Stanisława Marusarza.
Jest jednocześnie jednym z największych obiektów w Polsce pod względem pojemności trybun, mieści się na nich ponad 40 tysięcy miłośników skoków narciarskich i skocznią naturalną, osłoniętą lasem, wyposażoną w sztuczne oświetlenie umożliwiające rozgrywanie zawodów wieczorem.
Warto także wiedzieć, na skoczni panują także warunki umożliwiające oddawanie skoków w temperaturze przekraczającej 20 stopni Celsjusza, kiedy pokrycie stanowi igelit, dzięki czemu mogą się tu odbywać zawody o Puchar Świata w zimie oraz Grand Prix w lecie. Odbywają się tu również zawody Pucharu Świata w Kombinacji Norweskiej, Mistrzostwa Polski w Skokach Narciarskich, Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym i przede wszystkim zimowe zawody PŚ w Zakopanem, a oficjalny rekord skoczni wynosi 147 metrów.
Co ciekawe, na szczyt Krokwi wjedziemy wyciągiem krzesełkowym, można liczyć nawet na pomoc przy wsiadaniu i zsiadaniu z krzesełek, co pozwala poczuć się całkowicie bezpiecznie. Na górnej stacji wyciągu znajduje się przytulna kawiarnia oferujące ciepłe i zimne napoje dla zmarzniętych i zmęczonych turystów.
Jednakże Zakopane to nie tylko słynna skocznia, ale i wiele innych ciekawych miejsc, Muzeum Stylu Zakopiańskiego, Aqua Park, a w okolicach Morskie Oko, Gubałówka, Giewont i oczywiście Kasprowy Wierch. Dlatego warto wcześniej zadbać o odpowiedni nocleg w Zakopanem, pokój w kwaterach prywatnych, do dyspozycji są też liczne hotele i pensjonaty, przygotowano też luksusowe apartamenty, noclegi w centrum Zakopanego i noclegi z wyżywieniem.
Warto wyjechać na górę i poczuć się jak skoczkowie. Ładne widoki.
31.03.2014Śladami Adama Małysza ;)
30.08.2011Warto wybrać się tam na spacer będąc w Zakopanem.
09.03.2011Patrzą na sukcesy Adama Małysza, nie można pominąć tego obiektu w planach zwiedzania Zakopanego.
05.07.2010Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza to zbudowana w latach 20. XX wieku skocznia narciarska w Zakopanem na stoku góry Krokiew, nosząca imię wybitnego narciarza Stanisł awa Marusarza. Odbywają się tam liczne konkursy i zawody narciarskie, w tym zawody Pucharu Świata. Jest to największa skocznie narciarska i jednocześniej największy obiekt sportowy w Polsce.
07.08.2008