Dolina Olczyska
Dolina Olczyska

Dolina Olczyska

Dolina Olczyska – szlak turystyczny z Jaszczurówki

Pobyt w Zakopanem daje nam możliwość nie tylko zobaczenia atrakcji samego miasta, Krupówek, Muzeum Tatrzańskiego, Auqa Parku, czy Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Zdecydowanie warto wybrać się też na wycieczkę po okolicy, terenach Tatrzańskiego Parku Narodowego, a jedną z ciekawszych opcji jest przejście łatwego zielonego szlaku turystycznego prowadzącego do Doliny Olczyskiej.

Zanim jednak przyjedziemy do "stolicy polskich Tatr" i ruszymy na wycieczkę do Doliny Olczyskiej, powinniśmy wcześniej zadbać o znalezienie noclegów, dostępnych praktycznie w każdej dzielnicy Zakopanego. Bez trudu znajdziemy i zarezerwujemy pokoje w kwaterach prywatnych, hotelach lub pensjonatach, dostępne są także komfortowe apartamenty, noclegi w centrum Zakopanego oraz często poszukiwane noclegi z wyżywieniem.

Gdzie w Tatrach znajduje się Dolina Olczyska?

Planując letni spacer Doliną Olczyską, warto wcześniej dowiedzieć się, czym właściwie ona jest i gdzie się znajduje. Jest to niezwykle piękna dolina typu reglowego w Tatrach Zachodnich. Nazwa doliny wywodzi się od Olczy, dawnego przysiółka Zakopanego, a dawniej nazywana była też Olczykiem. W dolinie płynie Olczyski Potok, warto też wejść na pobliski szczyt Wielki Kopieniec, z którego można podziwiać przepiękną panoramę Tatr.

Co zobaczymy na wycieczce zielonym szlakiem przez Dolinę Olczyską?

Zachwyt turystów budzi jej malownicze położenie, dno doliny otaczają majestatyczne tatrzańskie szczyty, Nosal o wysokości 1206 m n.p.m, Kopieniec Wielki mający 1328 m n.p.m, Wielka Królowa Kopy oraz Kopa Mangury mierząca 1704 m n.p.m. Przy wylocie doliny Olczyskiej znajduje się Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów, chroniący między innymi salamandry plamiste występujące w tej części naszego kraju. 

Należy jednocześnie pamiętać, że jest to teren TPN i trzeba przestrzegać obowiązujących tu przepisów dotyczących ochrony przyrody. W 1994 roku miała tu miejsce katastrofa śmigłowca ratunkowego TOPR, a na polanie jest też Olczyskie Wywierzysko, największe w polskiej części Tatr i rzadkie gatunki roślin, takie jak np. tojad kotuli.

Jaką trasą biegnie tatrzański zielony szlak z Zakopanego do Doliny Olczyskiej?

Do Doliny Olczyskiej prowadzi stosunkowo łatwy do przejścia szlak zielony, który nadaje się dla początkujących turystów, a nawet rodzin z dziećmi. Najprostsza droga zaczyna się na ulicy Oswalda Balzera w dzielnicy Jaszczurówka, gdzie warto zboczyć z trasy i zobaczyć znajdującą się tu zabytkową drewnianą Kaplicę.

Jeśli przyjechaliśmy samochodem, to na miejscu znajdziemy darmowy parking i możemy już ruszać na trasę zielonym szlakiem przez Dolinę Olczyską, oczywiście po wcześniejszym kupnie biletów w kasie TPN. Dalej idziemy drogą prowadzącą wzdłuż Olczyskiego Potoku, aż docieramy do Polany Olczyskiej. Z niej, po krótkim odpoczynku w otoczeniu tatrzańskiej przyrody, ruszamy w dalszą drogę dnem Doliny Olczyskiej, także zielonym szlakiem w stronę Polany Kopieniec, możemy po drodze też skręcić na żółty szlak prowadzący na Nosalową Przełęcz.

Po drodze na Olczyską Polanę musimy zobaczyć dobrze zachowane, drewniane szałasy pasterskie, z czasów, gdy wypasano tu owce. Warto pamiętać, że Polana Olczyska położona jest na wysokości ponad 1000 m, będziemy więc mogli oddychać świeżym, górskim powietrzem. Cała trasa wycieczki kończy się na Toporowej Cyrhli, a do Zakopanego wrócimy tą samą drogą.

Opinie

  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: sierpień 2013

    Sympatyczna, mniej uczęszczana dolinka w Tatrach, idealna na spacer z dziećmi. Szlak nie jest wymagający, ani długi.

    24.07.2014

Lokalizacja

5
Wyjątkowy na podstawie 1 opinii