Giewont - Giewont
Giewont
Giewont
Giewont
Giewont
Giewont
Giewont
Giewont
Giewont
Giewont
Giewont
Giewont

Giewont

Szlak na Giewont jest jednym z najchętniej wybieranych przez turystów, podróżujących w Tatry. Wierzchołek góry osiąga wysokość 1894 m n.p.m. To nie najwyższy masyw w tym paśmie górskim, ale rozpościerające się z niego panoramy sprawiają, że w sezonie wakacyjnym często trzeba stać w kolejce, by dostać się na sam szczyt. Oprócz zapierających dech widoków, Giewont słynie również z legendy. Ponoć w znalezionej dawno temu (przez pewnego podhalańskiego juhasa) jaskini, wciąż śpią rycerze, czekający na odpowiedni moment, aby się wybudzić. Nastąpi on wtedy, gdy ojczyzna będzie w potrzebie. Trzecim wyróżnikiem Giewontu jest wieńczący jego wierzchołek, 17-metrowy krzyż. Został zamontowany na górze w 1901 roku. 400 elementów, składających się na żelazną strukturę, waży łącznie niemal dwie tony. Podczas wnoszenia ich na szczyt pracowało pięciuset górali z Zakopanego. Na Giewont prowadzi wiele szlaków. Najpopularniejszym z nich jest ten z Kuźnic, przez Halę Kondratową (oznaczony kolorem niebieskim). Jeśli chcemy uniknąć tłumów, warto jednak spróbować wejścia przez Dolinę Małej Łąki (szlak żółty). Niezależnie od preferowanej drogi, wybierając się na Giewont należy szczególnie uważać na zmieniającą się pogodę, gdyż znalezienie się pod metalową konstrukcją w czasie burzy może być naprawdę niebezpieczne.

Opinie

 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: lipiec 2019

  Fajna trasa, warto wyjść wcześnie rano aby uniknąć tłumów

  mm • 27.05.2020
 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: sierpień 2012

  Widzę go z okna, najbliższe wejście do Parku Tatrzańskiego przez Dol.Strążyską - ok. 10min. Super wyprawa w letnie, suche dni. Polecam

  30.01.2015
 • 3
  Pobyt: sierpień 2013

  za dużo ludzi

  01.08.2014
 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: sierpień 2013

  Byłem na Giewoncie w sierpniu przy pięknej pogodzie. Wielu odradzało mi wejście ten szczyt ze względu na tłumy jakie tam się przewijają i groźbę stania w długiej kolejce na szczyt. Wyszliśmy jednak wcześnie w góry i zdążyliśmy przed tłumami. :) Pierwszy kontakt z łańcuchami był dla mnie nieco krępujący, ale udało się wdrapać pod krzyż i następnym razem z pewnością będzie już mniej stresu na tym i każdym innym szlaku z łańcuchami.

  23.07.2014
 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: maj 2006

  Warto się wybrać na ten szczyt poza sezonem. Mniej ludzi, lepiej się idzie. Polecam wszystkim długą wycieczkę Kuźnice-Kalatówki-Kondratowa-Giewont i zejście do Doliny Str ążyskiej. Po drodze nie tylko niesamowite widoki ale i np. przejście przez urwisko. A jak się komuś zdarzy zobaczyć burzę będąc na szczycie to gwarantuje, że wrażenia zostają na całe życie.

  25.05.2012
 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: wrzesień 2008

  Polecam wspinanie się na szczyt po śniegu

  30.08.2011
 • 1
  Pobyt: sierpień 2009

  Koszmar. Zatłoczony giewont pełen rozwrzeszczanych turystów.

  07.07.2010
 • 5
  Wyjątkowy

  Przepiękne zdjęcia kocham góry.

  zofia • 20.10.2008
 • Giewont to tarzański masyw górski o długości 2,7 km, położony w Tatrzańskim Parku Narodowym, składający się z Wielkiego Giewontu (1895 m n.p.m.), Małego Giewontu (1728 m n.p.m.) i Długiego Giewontu (1867 m n.p.m.). Pomiędzy nimi rozicąga się Giewoncka Przełęcz ze Żlebem Kirkora oraz Szczerba ze Żlebem Szczerby. Południowe zbocza Giewontu są dość łagodne, północne zaś strome i niedostępne. Na Wielkim Giewoncie znajduje się obiekt pielrzymek religijnych - 15-metrowy żelazny Krzyż. Masyw Giewontu zbudowany jest ze skał osadowych, głównie wapieni i dolomitów.Jedynie na przełęczy Kondrackiej znajdują się skały metamorficzne - gnejsy i łupki biotytowe.

  08.08.2008

Lokalizacja

4
Bardzo dobry na podstawie 9 opinii