Wodospad Siklawa
Wodospad Siklawa
Wodospad Siklawa

Wodospad Siklawa

Wodospad Siklawa - największy wodospad w Polsce i w Tatrach Wysokich

Kiedy przyjedziemy do Zakopanego, czeka na nas wiele atrakcji, które koniecznie musimy zobaczyć. Są to nie tylko piękne przykłady zakopiańskiej architektury, takie jak Willa pod Jedlami czy zabytkowy Kościół na Harendzie. Musimy również wybrać się na górską wycieczkę, nad Morskie Oko, do Doliny Pięciu Stawów Polskich, na Giewont, czy na Kasprowy Wierch. Warto także wiedzieć, że jedną z głównych atrakcji w Tatrach jest Wodospad Wielka Siklawa, największy, lecz nie najwyższy, bo to miano należy do wodospadu Ciężka Siklawa w słowackich Tatrach Wysokich.

Gdzie znajduje się Wielka Siklawa, największy wodospad w Tatrach?

Zanim zobaczymy tę jedną z największych atrakcji w polskiej części Tatr, powinniśmy wiedzieć, jak ją znaleźć. Wodospad Siklawa znajduje się w Tatrach Wysokich, podobnie, jak jego mniejszy odpowiednik wodospad Siklawica. Wielka Siklawa to wodospad będący częstym celem górskich wycieczek, a woda spada tu z wysokości blisko 70 metrów ze skalnej ściany Stawiarskiej oddzielającej dwie doliny, Pięciu Stawów Polskich i Roztoki.

Wielka Siklawa najpiękniej wygląda w słoneczne dni, po obfitych opadach deszczu, kiedy nad spadającą z hukiem wodą tworzą się wielobarwne tęcze, co nie dziwi, skoro Siklawa jest największym wodospadem w Tatrach, o największej przepustowości wody.

Jak zabezpieczyć sobie nocleg przed wyruszeniem na szlak do Wodospadu Siklawa?

Zanim jednak wyruszymy na szlak turystyczny, wybierzemy odpowiadającą nam trasę do najpiękniejszego wodospadu w Tatrach, powinniśmy wcześniej zadbać o nocleg w Zakopanem. Zdecydowanie warto go wyszukać i zarezerwować z pewnym wyprzedzeniem, co pozwoli uniknąć ewentualnych problemów i jednocześnie skorzystać z atrakcyjnych promocji cenowych, które mogą obniżyć koszty pobytu w tym mieście.

Wybór dostępnych miejsc noclegowych jest naprawdę spory, możemy skorzystać z oferty tanich noclegów w kwaterach prywatnych, pokoi w hotelach i pensjonatach, luksusowych apartamentów blisko Krupówek oraz innych noclegów w centrum Zakopanego, czy noclegów z wyżywieniem. Dzięki temu zobaczymy też inne atrakcje turystyczne miasta, znane i podziwiane w całych Tatrach.

Jak wygląda opis szlaku turystycznego do największego wodospadu w Polsce?

Do wodospadu Siklawa prowadzi zielony szlak turystyczny, co oznacza, że jest stosunkowo łatwy do przejścia nawet dla rodzin z dziećmi. Zaczyna się w Palenicy Białczańskiej, miejscowości oddalonej od Zakopanego o około 25 kilometrów. Dojedziemy do niej samochodem, wyjeżdżając z Zakopanego drogą Oswalda Balzera, o samochód również nie musimy się martwić, Palenica Białczańska zapewnia turystom liczne parkingi, także strzeżone.

Dojście pod wodospad zajmuje kilka godzin, dlatego rodzinną wycieczkę do Wielkiej Siklawy warto rozpocząć wcześnie rano, aby przed wieczorem wrócić do Zakopanego. Przejście trasu do największego wodospadu w Tatrach najlepiej rozpocząć na parkingu, gdzie rozpoczyna się szlak turystyczne z Palenicy Białczańskiej prowadzący do Doliny Pięciu Stawów Polskich koło słynnych Wodogrzmotów Mickiewicza.

Koło nich droga rozdziela się na dwie strony, idąc dalej odcinkiem szlaku czerwonego po drodze asfaltowej, dojdziemy do Morskiego Oka, lecz nas dalej interesuje szlak zielony, który biegnie w górę w kierunku Wielkiej Siklawy, cały czas znajdujący się w Dolinie Roztoki. Trasa przebiegająca obok wodospadu prowadzi aż do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, gdzie można odpocząć i zjeść posiłek. Warto zaplanować powrót tą samą trasą, do parkingu, na którym pozostawiliśmy auto.

Opinie

 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: sierpień 2012

  Kojący szum? Z tego co pamiętam, to było pod wodospadem dość głośno. Ale może na jesień woda staje się cichsza. :)

  30.09.2013
 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: wrzesień 2013

  Siklawa, Wielka Siklawa – wodospad w Tatrach Wysokich na potoku Roztoka. Największy wodospad w Polsce. Wodospad spada z progu ściany stawiarskiej oddzielającej doliny: Pi ęciu Stawów Polskich i Roztoki dwiema lub trzema strugami (w zależności od wysokości poziomu wody w Wielkim Stawie). Nachylenie ściany wynosi ok. 35°, wysokość progu ok. 64–70 m. Jest to największy (chociaż nie najwyższy) wodospad w Tatrach. (źródło: Wikipedia) To tyle, jeśli chodzi o suche fakty, natomiast co do mojej subiektywnej oceny tego miejsca, uważam, ze jest ono magiczne. Można się tu zachłysnąć pięknem natury wśród kojącego szumu. Trudno oderwać oczy i obiektyw od hipnotyzującej, spadającej wody.

  27.09.2013

Lokalizacja

5
Wyjątkowy na podstawie 2 opinii