Willa Pod Jedlami

Willa Pod Jedlami

Willa Pod Jedlami Zakopane, zabytek architektury, filia Muzeum Tatrzańskiego

Zakopane zachęca turystów do przyjazdu nie tylko górskimi szlakami turystycznymi, czy doskonałymi warunkami do uprawiania sportów zimowych. Warto zaplanować letni lub zimowy wypoczynek w tym mieście i polskich górach także ze względu na liczne zabytki unikalnej zakopiańskiej architektury. Możemy między innymi zwiedzić Kaplicę na Jaszczurówce, Zabytkowy Kościół na Harendzie, czy Kościół Św. Rodziny w Zakopanem.

Równie ciekawe są przykłady zabytkowych willi budowanych w stylu góralskim, a jedną z najbardziej znanych jest z pewnością Willa Pod Jedlami, zwana także Domem Pod Jedlami, w pełni zasłużenie zaliczana do stu architektonicznych cudów Polski.

W jakiej części Zakopanego znajduje się Willa Pod Jedlami?

Zanim zwiedzimy Dom Pod Jedlami i inne, tak samo interesujące zabytki, powinniśmy wcześniej, najlepiej jeszcze przed przyjazdem, zabezpieczyć sobie noclegi w Zakopanem. Można je znaleźć i zarezerwować przez Internet, jeszcze w domu, wybierając spośród licznych hoteli i pensjonatów, noclegów w centrum Zakopanego, dostępne są też tanie noclegi w kwaterach prywatnych, apartamenty, domki letniskowe i noclegi z wyżywieniem.

Mając zabezpieczony nocleg, możemy wyruszyć na poszukiwanie Willi Pod Jedlami, której nazwa wzięła się od tego, że nad miejscem pod budowę stały kiedyś trzy rozłożyste jodły, a obecnie w ogrodzie rosną limby, cisy, największa w Zakopanem lipa i modrzewie. Znajdziemy ją na ulicy Koziniec 1 w Zakopanem i jest jednym z najczęściej odwiedzanych i rozpoznawalnych zabytków w mieście.

Jaka jest historia Domu pod Jedlami wybudowanego dla rodziny Pawlikowskich?

Ten piękny dom zbudowano w roku 1897 w stylu zakopiańskim, z werandą, według projektu Witkiewicza, artysty związanego z Zakopanem i jednocześnie znanego architekta. Willa została zbudowana przez Stanisława Witkiewicza dla Jana Gwalberta Pawlikowskiego, miłośnika Tatr i góralszczyzny i nadal pozostaje w rękach rodziny.

Jako ciekawostkę możemy podać, że w 1900 roku model Willi pod Jedlami zaprezentowano na wystawie światowej w Paryżu, gdzie spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem. Dom zbudowano z drewnianych bali na planie wydłużonego prostokąta, na wysokiej kamiennej podmurówce, która z jednej strony budynku dochodzi aż do 4 metrów wysokości, a nad domem pracowali mistrzowie góralskiego stolarstwa, Wojciecha Roja, Jana Obrocht i Zapotoczny.

Co możemy zobaczyć we wnętrzach Willi Pod Jedlami?

Willa zbudowana w stylu zakopiańskim dla Jana Gwalberta Pawlikowskiego gościła w swoich wnętrzach wielu słynnych ludzi, między innymi mieszkała tu i tworzyła poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, która była żoną Jana Gwalberta Henryka Pawlikowskiego. Często gościła tu jej siostra, pisarka i satyryczka Magdalena Samozwaniec, a także Jan Kasprowicz, Stefan Żeromski, Karol Szymanowski, Zofia i Witold Paryscy i laureaci literackiej nagrody Nobla, Władysław Reymont i Henryk Sienkiewicz. W willi skupiało się życie intelektualne ówczesnego Zakopanego.

Wewnątrz możemy zobaczyć bogatą kolekcję tradycyjnych mebli w stylu zakopiańskim, te do jadalni wykonał Kazimierz Sieczka, do pokoi gościnnych Józef Kaspruś Stoch i Jędrzej Krzeptowski, a stojące w sypialni Wojciech Brzega. Pokoje zdobią dzieła sztuki, w tym grafiki przedstawiające Matkę Boską, obraz "Owce we Mgle" Witkacego, oraz piec z ceramiczną kapą. Na zewnątrz, w dalszej części ogrodu stoi studnia, także zaprojektowana przez Witkiewicza, oraz stróżówka, potocznie nazywana Domkiem pod Jasieniami.

Opinie

  • 4
    Bardzo dobry Pobyt: sierpień 2013

    Willa w stylu zakopiańskim zbudowana wg projektu Stanisława Witkiewicza w 1897 roku! Budynek można zwiedzać niestety tylko z zewnątrz, ponieważ pozostaje w rękach prywatn ych. Pozostaje oglądanie zdjęć z wnętrza w internecie. :)

    23.08.2013

Lokalizacja

4
Bardzo dobry na podstawie 1 opinii