Zakopane zachęca turystów do przyjazdu nie tylko górskimi szlakami turystycznymi, czy doskonałymi warunkami do uprawiania sportów zimowych. Warto zaplanować letni lub zimowy wypoczynek w tym mieście i polskich górach także ze względu na liczne zabytki unikalnej zakopiańskiej architektury. Możemy między innymi zwiedzić Kaplicę na Jaszczurówce, Zabytkowy Kościół na Harendzie, czy Kościół Św. Rodziny w Zakopanem.
Równie ciekawe są przykłady zabytkowych willi budowanych w stylu góralskim, a jedną z najbardziej znanych jest z pewnością Willa Pod Jedlami, zwana także Domem Pod Jedlami, w pełni zasłużenie zaliczana do stu architektonicznych cudów Polski.
Zanim zwiedzimy Dom Pod Jedlami i inne, tak samo interesujące zabytki, powinniśmy wcześniej, najlepiej jeszcze przed przyjazdem, zabezpieczyć sobie noclegi w Zakopanem. Można je znaleźć i zarezerwować przez Internet, jeszcze w domu, wybierając spośród licznych hoteli i pensjonatów, noclegów w centrum Zakopanego, dostępne są też tanie noclegi w kwaterach prywatnych, apartamenty, domki letniskowe i noclegi z wyżywieniem.
Mając zabezpieczony nocleg, możemy wyruszyć na poszukiwanie Willi Pod Jedlami, której nazwa wzięła się od tego, że nad miejscem pod budowę stały kiedyś trzy rozłożyste jodły, a obecnie w ogrodzie rosną limby, cisy, największa w Zakopanem lipa i modrzewie. Znajdziemy ją na ulicy Koziniec 1 w Zakopanem i jest jednym z najczęściej odwiedzanych i rozpoznawalnych zabytków w mieście.
Ten piękny dom zbudowano w roku 1897 w stylu zakopiańskim, z werandą, według projektu Witkiewicza, artysty związanego z Zakopanem i jednocześnie znanego architekta. Willa została zbudowana przez Stanisława Witkiewicza dla Jana Gwalberta Pawlikowskiego, miłośnika Tatr i góralszczyzny i nadal pozostaje w rękach rodziny.
Jako ciekawostkę możemy podać, że w 1900 roku model Willi pod Jedlami zaprezentowano na wystawie światowej w Paryżu, gdzie spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem. Dom zbudowano z drewnianych bali na planie wydłużonego prostokąta, na wysokiej kamiennej podmurówce, która z jednej strony budynku dochodzi aż do 4 metrów wysokości, a nad domem pracowali mistrzowie góralskiego stolarstwa, Wojciecha Roja, Jana Obrocht i Zapotoczny.
Willa zbudowana w stylu zakopiańskim dla Jana Gwalberta Pawlikowskiego gościła w swoich wnętrzach wielu słynnych ludzi, między innymi mieszkała tu i tworzyła poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, która była żoną Jana Gwalberta Henryka Pawlikowskiego. Często gościła tu jej siostra, pisarka i satyryczka Magdalena Samozwaniec, a także Jan Kasprowicz, Stefan Żeromski, Karol Szymanowski, Zofia i Witold Paryscy i laureaci literackiej nagrody Nobla, Władysław Reymont i Henryk Sienkiewicz. W willi skupiało się życie intelektualne ówczesnego Zakopanego.
Wewnątrz możemy zobaczyć bogatą kolekcję tradycyjnych mebli w stylu zakopiańskim, te do jadalni wykonał Kazimierz Sieczka, do pokoi gościnnych Józef Kaspruś Stoch i Jędrzej Krzeptowski, a stojące w sypialni Wojciech Brzega. Pokoje zdobią dzieła sztuki, w tym grafiki przedstawiające Matkę Boską, obraz "Owce we Mgle" Witkacego, oraz piec z ceramiczną kapą. Na zewnątrz, w dalszej części ogrodu stoi studnia, także zaprojektowana przez Witkiewicza, oraz stróżówka, potocznie nazywana Domkiem pod Jasieniami.
Willa w stylu zakopiańskim zbudowana wg projektu Stanisława Witkiewicza w 1897 roku! Budynek można zwiedzać niestety tylko z zewnątrz, ponieważ pozostaje w rękach prywatn ych. Pozostaje oglądanie zdjęć z wnętrza w internecie. :)
23.08.2013