Zakopane - atrakcje

O Zakopanem

Zakopane atrakcje - ciekawe miejsca i najlepsze atrakcje turystyczne

Spośród wielu miejscowości turystycznych w naszym kraju, szczególnie korzystnie wyróżniają się Zakopane, miasto w Małopolsce, nie na darmo nazywane „stolicą polskich Tatr". Zdecydowanie warto zaplanować swój letni albo zimowy urlop w Zakopanem, gdzie na pewno nie będziemy się nudzić, nawet gdy pada deszcz lub śnieg. Zakopane ma do zaoferowania nie tylko liczne miejsca noclegowe, ale i tak samo dużo atrakcji dla dzieci i dorosłych, miejsca, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Jakie noclegi znajdziemy w Zakopanem i jego okolicach?

Zanim jednak zaczniemy planować wypoczynek, chociażby weekend w Zakopanem, noclegi są kwestią, którą powinniśmy się wcześniej zająć. Dzięki temu podczas pobytu w Zakopanem będziemy mieli dobrą bazę wypadową do zobaczenia wszystkich ciekawych miejsc i atrakcji, jakie znajdziemy w tym mieście.

W Zakopanem i jego okolicach nie brakuje obiektów noclegowych na każdą kieszeń, bez trudu znajdziemy jeszcze przed sezonem i zarezerwujemy tanie noclegi w kwaterach prywatnych, pokoje w hotelach i pensjonatach. W Zakopanem nie brakuje też noclegów w centrum miasta, wyszukamy też noclegi blisko Krupówek, a nawet apartamenty oraz domki letniskowe do wynajęcia i noclegi z wyżywieniem.

Atrakcje dla dzieci i dorosłych - co warto zwiedzić w Zakopanem?

Mając taką bazę noclegową, można spokojnie spędzić na Podhalu nawet dłuższy urlop i bez problemu zobaczyć wszystkie atrakcje turystyczne w Zakopanem i jego okolicach, miejsca związane między innymi z historią miasta i regionu zakopiańskiego. Spośród najważniejszych, największych atrakcji, które trzeba zwiedzić w Zakopanem, szczególnie warto wyróżnić:

Krupówki w Zakopanem

Będąc w Zakopanem, nie sposób nie odwiedzić głównego deptaka miasta, znanych w całej Polsce Krupówek. To ścisłe centrum, przy którym znajdują się liczne sklepy z pamiątkami, puby, kawiarnie i restauracje, jest to miejsce wręcz kultowe, tętniące życiem niemal przez całą dobę. Na Krupówkach warto zwiedzić zabytkowy Kościół Najświętszej rodziny zbudowany w XIX wieku i łączący w sobie styl neoromański i góralski, zakopiański.

Muzeum Tatrzańskie

Odwiedzając ciekawe miejsca w Zakopanem, nie możemy pominąć Muzeum Tatrzańskiego, do którego warto wybrać się z dziećmi, aby mogły poznać fascynującą historię tego regionu. Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem to wyjątkowa atrakcja położona tuż obok Krupówek, przedstawiająca dzieje nie tylko Podhala, ale i żyjących tu ludzi. Zobaczymy w nim nie tylko wystawę etnograficzną, ale i kolekcję egzotycznych motyli, oraz prehistoryczne skamieliny z regionu tatrzańskiego.

Muzeum Karola Szymanowskiego

Jest to jedno z muzeów poświęconych artystom związanym z Zakopanem, mieszczące się w zabytkowej Willi Atma, drewnianym budynku zbudowanym w zakopiańskim stylu. W latach 1930-1935 mieszkał w niej słynny polski kompozytor Karol Szymanowski, a w 1974 roku otwarto tu muzeum poświęcone jego życiu i twórczości, można między innymi zobaczyć wiernie odtworzony gabinet artysty.

Dom do góry nogami w Zakopanem

Szukając najlepszych atrakcji w Zakopanem, które chętnie zobaczą zarówno dzieci, jak i dorośli, nie możemy pominąć słynnego Domu do Góry Nogami w Zakopanem, to wyjątkowa atrakcja dająca niezapomniane wrażenia. Jak sama jego nazwa wskazuje, jest podstawiony „na głowie”, dach znajduje się na ziemi i także mieści się w samym Zakopanem niedaleko głównego deptaka miasta. Ta chętnie odwiedzane i ciekawe miejsce jest czynne przez 7 dni w tygodniu.

Papugarnia Egzotyczne Zakopane

Papugarnia w Zakopanem to szczególnie polecana atrakcja, kolejne miejsce zabaw dla dzieci połączone z nauką, bo mogą poznać różne gatunki tych bajecznie kolorowych, egzotycznych ptaków. W Papugarni zobaczymy ich ponad 100 gatunków, większość jest oswojona i można je bez żadnego ryzyka brać na ręce i głaskać.

Co jeszcze warto zobaczyć w Zakopanem i okolicach?

Poznaliśmy kilka najczęściej odwiedzanych atrakcji Zakopanego, lecz to nie wszystko, co możemy zobaczyć w tym górskim regionie naszego kraju. Również okolice Zakopanego oferują wiele atrakcji, które warto uwzględnić w swoim planie zwiedzania, np. Iluzja Park, albo baseny termalne na wzgórzu Antałówka, oraz inne, takie jak:

Skocznia narciarska Wielka Krokiew

Na której rozgrywane są zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich, miejsce sukcesów naszych skoczków, Adama Małysza, Kamila Stocha czy Dawida Kubackiego.

Tatrzański Park Narodowy

Jeden z 33 parków w Polsce, utworzony 1 stycznia 1955 roku, w którym chronione są unikalne dla Podhala gatunki fauny i flory, np. kosodrzewina, sasanka alpejska, niedźwiedzie brunatne, kozica tatrzańska, sarna europejska i świstak tatrzański.

Dolina Kościeliska i Morskie Oko

Liczne atrakcje w Zakopanem dla dzieci i dorosłych obejmują też wycieczkę w kolejne dwa ciekawe miejsca, do Doliny Kościeliskiej i Morskiego Oka. Dolina Kościeliska jest drugą co do wielkości w Tatrach, miejscem, gdzie wiosną zakwitają całe pola przepięknych kwiatów, a Morskie Oko to najbardziej znane tatrzańskie jezioro, do którego najlepiej dojść na piechotę, leży zaledwie około 8 km od Zakopanego.

Kasprowy Wierch

Jeśli pogoda w Zakopanem dopisuje, zarówno latem, jak i zimą, to obowiązkowo trzeba poznać atrakcję Zakopanego i Tatr, której nie można pominąć. Kolejką linową wjedziemy na Kasprowy Wierch, szczyt, na który wejdziemy też kilkoma szlakami pieszymi, a znajdują się na nim trasy narciarskie i roztacza się przepiękna panorama na Zakopane i całą okolicę.

Szlak na Giewont i Gubałówkę

Każdy, kto przyjeżdża do Zakopanego i na Podhale latem, chętnie wyrusza na górskie szlaki turystyczne, doskonale oznakowane, o stopniach trudności dopasowanych do konkretnych możliwości poszczególnych turystów. Prowadzą między innymi na Giewont, z charakterystycznym krzyżem postawionym na szczycie przez górali, oraz na Gubałówkę.

To może ci się spodobać

Poznaj również ciekawe miejsca w pobliżu

Gdzie zatrzymać się w Zakopanem