Zamek Kliczków – historia przeplatana z nowoczesnym wypoczynkiem

Zamek Kliczków nie jest popularnym miejscem wśród polskich turystów, co może wydawać się dość zaskakujące, biorąc pod uwagę jego świetnie zachowany stan. Położony on jest wśród malowniczych jeziorek, powstałych w skutek dawnych wyrobisk kopalnianych na skaju Puszczy Zgorzeleckiej.

Zamek historią sięga okolic roku 1290, kiedy to został wzniesiony najprawdopodobniej z nadania księcia Bolka I Surowego. Natomiast w 1392 roku wszedł w posiadanie rodziny Rechenbeg, która przebudowała gotycki zamek w XVI wieku. Następna wielka przebudowa zupełnie zmieniająca wygląd rezydencji,  miała miejsce na przełomie lat 1881-1883. Po drugiej wojnie światowej zamek miał wielu właścicieli, co niestety pogorszyło jego wygląd. W 1948 roku wybuch pożar, w następstwie którego doszczętnie zniszczone zostało skrzydło wschodnie, jak i sąsiadujące północno-wschodnie, zamku. Odbudowane one zostały dopiero w 2001 roku, ponieważ z remontem wiązały się wysokie koszty.

Obecnie rezydencja w Kliczkowie należy do największych tego typu budowli na Dolnym Śląsku. Jest to malowniczy zespół składający się z dwóch dziedzińców otoczonych odnowionymi skrzydłami mieszkalnymi, zarówno o formach neorenesansowych, jak i neogotyckich. Najstarszy fragment zamku znajduje się w południowo-zachodnim skrzydle. Wyremontowany niedawno zabytek pełni funkcje ośrodka konferencyjno-wypoczynkowego. W jego wnętrzach zachowały się pięknie odrestaurowane pomieszczenia takie jak: dawna biblioteka czy sala dworska, zwana białą oraz sala kominkowa z bardzo ciekawie prezentującym się piecem wspartym na sześciu nóżkach. Dodatkowo sala teatralna została w pełni odnowiona, a jej główną ozdobą jest polichromia z motywem myśliwskim. Zamek jest otwarty dla turystów. Na dziedziniec obowiązuje wstęp wolny, natomiast wnętrza są otwarte tylko w weekendy.

Obecnie zamek pełni funkcje centrum konferencyjno-wypoczynkowego w skład którego wchodzi aż siedem nowoczesnych sal. W ramach wypoczynku czeka na nas kryty basen z jacuzzi, sauna, siłownia oraz korty tenisowe i boiska sportowe. Tak więc możemy tutaj połączyć lekcje historii z weekendowym spa.

Planujesz zwiedzać atrakcje Śląska? Sprawdź oferty noclegów w tym regionie:


Oceń artykuł: