Wakacje na eko farmie – nowoczesna ekoturystyka

Eko wakacje to przede wszystkim aktywne spędzanie czasu oraz poznawanie przyrody i lokalnej kultury. Tych bardziej aktywnych zainteresuje z pewnością jazda konna, wspinaczka czy kajakarstwo. Dla szukających odpoczynku mamy kontakt z dziką przyrodą, parki krajobrazowe i aktywne uczestniczenie w życiu gospodarstwa. A może warsztaty? Pieczenie chleba, joga albo coś zupełnie nowego? Pozwól sobie na chwilę relaksu, odpręż się w hamaku, rozsmakuj się w domowych serach, warzywach prosto z ogródka i owocach na wyciągnięcie ręki.

Życie zgodnie z naturą – Dolina Harmonii

Dolina Harmonii to jedno z najbardziej zjawiskowych gospodarstw agroturystycznych na Dolnym Śląsku. Działa tu uspokajająca moc Gór Izerskich i Karkonoszy. Pokoje zaprojektowane są z dbałością o szczegóły i naturalne materiały. Ta ekoturystyka jest przede wszystkim siedzibą Fundacji Harmonia Kultury, która promuje życie w zgodzie z naturą. Do waszej dyspozycji jest więc strefa regeneracji z kameralną sauną i masażem oraz osobna sala do organizacji warsztatów, zajęć z jogi, tańca i fotografii – naprawdę wiele się tu dzieje!

Gospodarze zapewniają domową, ekologiczną żywność. Kuchnia oparta jest na produktach z własnego ogródka i dostawach od lokalnych rolników. Do tego w kranie płynie krystalicznie czysta woda z górskich źródeł.

Przenieś się z dziećmi w świat Eko Bajki

Eko bajka to rodzinne gospodarstwo ekologiczne po prostu stworzone dla dzieci. Najmłodsi mogą tu zobaczyć, jak wygląda najprawdziwsza praca na farmie, podpatrzeć pracę przy koniach i krowach, nakarmić owieczki, pobawić się w belach siana. Wieczorem pośpiewacie wspólnie przy ognisku, po obiedzie pobawicie się w ogrodzie na placu zabaw, a w niepogodę przeniesiecie się do sali rekreacyjnej pograć razem w piłkarzyki czy ping ponga. Do waszej dyspozycji są samodzielne drewniane domki. Agroturystyka została uznana przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej “Gospodarstwa Gościnne” – możecie liczyć na bardzo ciepłe przyjęcie.

Ekologiczna żywność i stadnina koni

Tuż nad jeziorem, w pobliżu Szczytna leży miejsce, gdzie czekają na was delicje z własnej ekologicznej uprawy potwierdzonej atestem. Eko szyneczki, kiełbasy, pasztety, konfitury, mleko, twaróg, miód i mięso. Z pewnością nie tylko wypoczniecie, ale i dobrze zjecie! Miejsce przyjazne gościom ze zwierzętami, więc możecie wpadać tu ze swoimi pupilami. Największą ozdobą gospodarstwa jest jednak stadnina. Ponad 50 koni szlachetnych, wielkopolskich, trakeńskich – czekają na was przejażdżki wozem, rajdy konne i wyjazdy w teren. A szlaki jeździeckie są rozległe – lasy, jeziora, rzeki i łąki o miękkim podłożu. Wiecie, czym jest skiring? Jeśli nie, to koniecznie sprawdźcie tutaj!

Eko wiatrak – Niechorze

Zza drewnianych okiennic wyłaniają się widoki na kwieciste łąki, spokojną wodę jeziora Liwia i pasące się w pobliskiej stadninie konie. W tej ciszy i spokoju może nawet zdołacie usłyszeć morskie fale? Takie widoki oferują wam pokoje umiejscowione w XVIII- wiecznym, holenderskim wiatraku. Odważcie się na nocleg z pomysłem! To jedyny taki obiekt na wybrzeżu. Teren przy Wiatraku to rozległe, zielone miejsce idealne do odpoczynku i zabawy dla dzieci. Dostępne są sypialnie dwu i czteroosobowe z łazienkami, romantyczny salon z kominkiem, antyczne meble, telewizja… Istnieje też możliwość pobytu w przytulnych domkach.

W ośrodku wykorzystuje się różnego rodzaju odnawialne źródła energii. Można na miejscu zobaczyć działające fotoogniwa, turbiny wiatrowe oraz kolektory słoneczne z ciepłą wodą, gdzie goście bardzo lubią barć wakacyjny prysznic na zewnątrz.


Opublikowano:

Autor:

Studentka dziennikarstwa UJ oraz turystyki przygodowej AWF w Krakowie. W Noclegowo łącze swoje pasje - radość z pisania i odkrywania wyjątkowych miejsc na mapie Polski. W wolnym czasie podróżuję, pochłaniam dobre reportaże, a przy sprzyjającej pogodzie wspinam się w górach i ruszam na skitury lub windsurfing.


Oceń artykuł: