Gdzie wypocząć w górach poza Tatrami?

Niekwestionowanym liderem wśród pasm górskich w Polsce, pod względem liczby przyjezdnych turystów są… i tu nikogo nie zaskoczymy – Tatry, malownicze i piętrzące się nad okolicą. Oferują piękne widoki, a dzięki bogatemu zapleczu noclegów i gastronomii w pobliskich miejscowościach, okopały się na pozycji lidera. Jednak w ich sąsiedztwie oraz w dalszych zakątkach kraju znajdują się też bardzo ciekawe miejsca, które idealnie pasują na górski wypoczynek. Oto kilka propozycji.

Karkonosze

Jest to pasmo liczące ok. 70 km, ciągnąc się od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie do Przełęczy lubawskiej na wschodzie. Bardzo malownicze, pełne zadziwiających formacji skalnych, z monumentalną Śnieżką górującą nad okolicą.

karkonosze - Gdzie wypocząć w górach poza Tatrami?

U ich podnóża znajduje się kilka miejscowości wypoczynkowych, z Karpaczem i Szklarską Porębą na czele. Oferują one szeroką gamę miejsc noclegowych, infrastrukturę narciarską oraz są bazą wypadową na wycieczki w góry. Dzięki temu każdy może znaleźć tu coś dla siebie, bez względu na upodobania lub temperament. Ciekawostką jest fakt, że aż 70% powierzchni Karkonoszy znajduje się po czeskiej stronie granicy, co może nas zachęcić do odwiedzenia naszych południowych sąsiadów.

Beskid Żywiecki

Region posiadający wielką rzeszę fanów, szczególnie wśród piechurów. Powodem może być Babia Góra, która tworzy jedyne poza Tatrami pasmo sudalpejskie. Można tu się solidnie powspinać i poczuć wiatr we włosach. Zachowało się też tu dużo z tradycji góralskiej, ich zwyczajów i tradycji. Mimo dużego obłożenia szlaków na Babią Górę i Pilsko, jest tu sporo ścieżek zapewniających spokojną trasę pieszą lub rowerową. Beskid Żywiecki razem z Beskidem Śląskim są też swoistym zagłębiem narciarskim, a Wisła, Korbielów czy Szczyrk ściągają narciarzy z całej Polski. Atutem może być też dojazd i bliskość autostrady wokół Bielska.

beskid - Gdzie wypocząć w górach poza Tatrami?

Bieszczady

Propozycja dla miłośników natury i pięknych krajobrazów. By się tam wybrać trzeba nastawić się na dłuższą podróż, która kończy się w swoistej enklawie. Czuć tu odosobnione i spokojny klimat z dala od zgiełku miast i dużych kurortów. Łatwo tu natknąć się na tropy zwierząt. Nocować możemy w jednej z chatek studenckich i schronisk, gdzie na pewno zostaniemy miło ugoszczeni. Ciekawą alternatywą dla górskich wycieczek, jest sztucznie powstałe Jezioro Solińskie z marinami u brzegów. Bliskość granicy polsko-ukraińskiej pozwala na zaplanowanie wycieczki do Lwowa, gdzie możemy podziwiać zabytki polskiej kultury.

bieszczady - Gdzie wypocząć w górach poza Tatrami?

Góry Stołowe

Ewenement w skali europejskiej. Góry Stołowe są przykładem gór płytowych, co tworzy okazję do podziwiania unikalnego krajobrazu. Składają się na niego wymyślne formacje skalne i wietrzenia. Region sąsiaduje z Kotliną Kłodzką i obfituje w liczne miejscowości uzdrowiskowe, takie jak Polanica, Lądek i Kudowa. Mają bogatą ofertę sanatoryjną oraz stanowią dobrą bazę wypadową do zwiedzania okolicy. A ta poza krajobrazami, oferuje liczne zabytki historyczne, książęce pałace i niezdobyte twierdze.

stolowe - Gdzie wypocząć w górach poza Tatrami?

Pieniny

Pasmo górskie sąsiadujące i wyglądem przypominające Tatry. Pieniny zawdzięczają to skalistym turniom, mimo że nie są jednak aż tak wysokie. Główną atrakcją są słynne spływy flisackie na Dunajcu, oferujące podziwianie dzikiej przyrody oraz widoków. Dla spragnionych wrażeń przygotowano możliwość pokonanie trasy pontonem lub kajakiem. Zwolennicy wodnych atrakcji mogą również wybrać się nad Jezioro Czorsztyńskie, gdzie można przepłynąć się statkiem oraz zwiedzić zamki w Czorsztynie i Niedzicy. Pieniny to przede wszystkim piękne widoki uzupełnione bogatą przyrodą i urzekającym Dunajcem.

pieniny - Gdzie wypocząć w górach poza Tatrami?

Opublikowano:

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *