Atrakcje i ciekawe miejsca w Wielkopolsce – co warto odwiedzić?
Wielkopolska to region turystyczny w naszym kraju zapewniający liczne rozrywki i ciekawe miejsca, które zdecydowanie warto zobaczyć. Atrakcje Wielkopolski zaspokoją potrzeby nawet najbardziej wymagających gości, znajdziemy je zarówno w okolicach Poznania, jak i w innych częściach województwa wielkopolskiego.
Spis treści
Które atrakcje turystyczne w Wielkopolsce warto zobaczyć?
Zarówno sam region poznański, jak i pozostałe części Wielkopolski od lat przyciągają turystów nie tylko z innych części Polski, ale i z zagranicy. Warto spędzić, chociażby weekend w Wielkopolsce, lecz to zdecydowanie za mało, aby zobaczyć wszystkie największe atrakcje i malownicze krajobrazy takie, jak np. wokół Puszczy Zielonka, największego obszaru leśnego koło Poznania, czy też w jednym z licznych parków krajobrazowych.
Aby móc zobaczyć wszystko, co oferuje ta część naszego kraju, należy wcześniej zapewnić sobie odpowiednią bazę wypadową, wygodne noclegi w Wielkopolsce, a spośród najważniejszych i najciekawszych atrakcji, warto wybrać:
Zabytki architektury w Poznaniu

Zabytkowe centrum Poznania, Stare Miasto, przyciąga miłośników unikalnej architektury, którzy mogą podziwiać przede wszystkim kwadratowy rynek powstały już XIII wieku. Przy rynku stoi poznański Ratusz, jedna z najważniejszych atrakcji miasta, a pierwsze wzmianki o nim pochodzą z dokumentów datowanych na 1310 rok.
Początkowo był zbudowany w stylu gotyckim, lecz w XVI wieku dokonano jego gruntownej przebudowy i stał się unikalnym przykładem renesansowej architektury. Równie godna uwagi jest zrekonstruowana dawna rezydencja królewska, w której obecnie można zwiedzić Muzeum Sztuki Użytkowej, a z wysokiej na blisko 40 m wieży roztacza się widok na cały Poznań i okolice.
Zwiedzając Poznań, nie można pominąć zabytków architektury sakralnej, na czele z wybudowaną w stylu barokowym na przełomie XVII i XVII wieku Bazyliką Kolegiacką. W mieście znajduje się również jeden z najstarszych kościołów w Polsce, Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu na Ostrowie Tumskim.
Szlak Piastowski i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
Na każdego, kto chce zapoznać się z burzliwą historią państwa Polskiego, czeka słynny Szlak Piastowski, ciekawy dla dorosłych i dzieci, sięgający znacznie dalej, aż do województwa kujawsko-pomorskiego. Ta jedna z największych atrakcji cieszy się olbrzymią popularnością od 1966 roku, rocznicy 1000-lecia chrztu Polski.
Na terenie Wielkopolski Szlak obejmuje między innymi liczne, doskonale odrestaurowane zabytki Poznania, biegnąc też przez inne historyczne miejscowości tego regionu, takie jak Gniezno, pierwszą stolicę Polski, Mogilno, Kruszwicę ze słynną Mysią Wieżą, czy Ostrów Lednicki.
Na tej największej wyspie na jeziorze Lednickim warto zwiedzić Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy otwarte w 1969 roku i mające status pomnika historii. Można w nim między innymi zobaczyć pozostałości grodu piastowskiego z X wieku, ruiny są widoczne do dzisiaj. Dużą atrakcją są również zachowane tzw. baseny chrzcielne, mogące świadczyć o tym, że to właśnie w tym miejscu odbył się chrzest Mieszka I.
Zamek w Gołuchowie
Spośród wielu ciekawych miejsc na mapie Wielkopolski, zdecydowanie warto odwiedzić Zamek w Gołuchowie, nie bez powodu uważany za jeden z najładniejszych w całej Polsce. Jest to oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, stanowiący przepiękny przykład perfekcyjnego zmieszania różnych stylów architektonicznych, wzorowany na francuskich zamkach nad Loarą.
Mamy tu okazję zobaczyć wiele dzieł sztuki, zbiory pochodzące z kolekcji Izabelli Działyńskiej, obejmujące obrazy polskich i zagranicznych malarzy, kolekcje mebli będących kiedyś na wyposażeniu zamku oraz zbiór unikalnych antycznych waz i innej ceramiki.
Zamek w Kórniku

Będąc w Wielkopolsce, nie sposób pominąć zamku w Kórniku, którego pierwotna bryła została zbudowana w XV wieku jako typowa warownia obronna na wyspie otoczonej fosą. W XVIII wieku ówczesny właściciel Stanisław Górka nakazał przebudowę w stylu renesansowym, a kolejna miała miejsce w XVIII wieku, kiedy zamek ostatecznie stracił swoje walory obronne.
Obecnie mieści się w nim muzeum, wszystkie wnętrza zostały doskonale zachowane, można tu w pełni poczuć atmosferę dawnych czasów, zwiedzając takie komnaty, jak Sala Jadalna, Pokój Fundatorów, Sala Mauretańska, czy Zakątek Myśliwski.
Na jednej ze ścian wisi portret „Białej Damy”, jednej z właścicielek, która nazywała się Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka. Z jej postacią związana jest zamkowa legenda o duchu spacerującym nocami po zamkowych komnatach.
Pałac w Rogalinie
Warto także zajrzeć do niewielkiej wioski leżącej tylko około 20 km od Poznania, gdzie czeka kolejna ciekawa atrakcja, Pałac w Rogalinie. Zabytkowa, otoczona parkiem budowla została zbudowana w XVII wieku jako siedziba znanego rodu Raczyńskich.
W murach pałacu powstała pierwsza w Wielkopolsce biblioteka publiczna oraz galeria sztuki, w której do dziś można podziwiać obrazy najsłynniejszych polskich malarzy, w tym Jana Matejki i Jacka Malczewskiego. Urok tego miejsca to także park, z rosnącymi w nim ponad 700-letnimi dębami, noszącymi imiona Lech, Czech i Rus.
Pałac myśliwski w Antoninie
Zbudowany w latach 1822-1824 dla księcia Antoniego Radziwiłła pałac jest unikalnym przykładem architektury drewnianej. Jako ciekawostkę możemy podać, że w czasie II wojny światowej Michał Radziwiłł podarował pałac Adolfowi Hitlerowi.
Po zakończeniu wojny ta siedziba rodu popadła w zapomnienie i dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, aż zainteresował się nią Jerzy Waldorff, który doprowadził do jej renowacji i obecnie mieści się w nim hotel oraz restauracja.
Katedrę Gnieźnieńską

Podczas zwiedzania Wielkopolski nie sposób pominąć Gniezna, miasta będącego pierwszą historyczną stolicą Polski. Miasto i przede wszystkim znajdująca się w nim Katedra należą do największych atrakcji Wielkopolski. Prowadzone badania archeologiczne wykazały, że pierwszą świątynię postawiono tu za czasów Mieszka I.
Kamienną bazylikę zaczęto budować w XI wieku, następnie zastąpiła ją budowla romańska, w XIV wieku rozpoczęto budowę Katedry w stylu gotyckim, a w XVII wieku zyskała barokowy styl, jaki widzimy do dzisiaj.
Będąc w Gnieźnie, warto podziwiać między innymi słynne drzwi gnieźnieńskie, zabytek sztuki odlewniczej, wykonane w XII wieku na polecenie Mieszka Starego, pochowane tu są również szczątki św. Wojciecha, misjonarza zamordowanego w Prusach, którego ciało kazał wykupić Bolesław Chrobry.
Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach
Szukając ciekawych atrakcji w Wielkopolsce, warto zajrzeć do Parku Etnograficznego w Dziekanowicach położonego nad brzegami jeziora Lednickiego, będącego częścią Szlaku Piastowskiego i jednocześnie oddziałem Muzeum Pierwszych Piastów. Zobaczymy w nim przykłady wiejskiej drewnianej architektury Wielkopolski, zabudowy z przełomu XVIII i XIX wieku.
Są to między innymi tradycyjne chłopskie chaty, czy budynki gospodarskie, przeniesione z całego regionu, w których znajduje się kompletne wyposażenie, meble, narzędzia, a nawet odzież. W skansenie postawiono również zabytki sakralne, drewniane kościoły i kaplice.
Oczywiście to tylko nasz wybór tego, co warto zobaczyć w Wielkopolsce, najczęściej odwiedzane atrakcje. Każdy może sam przygotować sobie swoją własną trasę wycieczki po Wielkopolsce, która zaprasza zarówno latem, jak i w innych porach roku i zawsze uda się odkryć miejsca nieumieszczone w przewodnikach turystycznych.
Zobacz również
Oceń artykuł: