Wodospad Siklawica
Wodospad Siklawica
Wodospad Siklawica
Wodospad Siklawica
Wodospad Siklawica

Wodospad Siklawica

Wodospad Siklawica w Dolinie Strążyskiej - kolejna atrakcja polskich Tatr i Zakopanego

Podczas spędzania letniego urlopu w Zakopanem, warto zaplanować wycieczkę w najciekawsze miejsca znajdujące się w Tatrach Zachodnich, będących częścią Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jedną z częściej wybieranych przez wędrowców, niezwykle popularnych tras turystycznych, jest szlak z Zakopanego na Giewont, a po drodze warto zobaczyć Dolinę Strążyską, wraz z malowniczym górskim wodospadem Siklawica. Jest tak samo znany i chętnie odwiedzany, jak wodospad Siklawa w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, od którego zresztą wziął swoją nazwę.

Gdzie znajduje się Dolina Strążyska i wodospad Siklawica?

Dolina Strążyska, której nazwa pochodzi od nazwy zagrody do dojenia owiec, znajduje się niedaleko centrum Zakopanego, można do niej dość stosunkowo łatwymi szlakami, a jej główną atrakcją jest właśnie wodospad Siklawica, jeden z najpiękniejszych wodospadów w Tatrach, pod północną ścianą Giewontu. Jego maksymalna wysokość wynosi 23 metry, a spadająca w dół dwoma kaskadami woda wypływa z Potoku Strążyskiego.

Wodospad, położony w tej dolinie, składa się z aż dwóch półek skalnych, nachylonych pod kątem 80°, jest więc typowy wodospad dwuczęściowy o wyższej ścianie sięgającej 13 metrów wysokości. Między tymi dwoma ścianami znajduje się niewielka półka skalna, w którą z całą siłą uderza spadająca woda drążąc tzw. kocioł eworsyjny.

Jaką drogą prowadzi szlak do wodospadu Siklawica?

Zanim wyruszymy na wycieczkę do Doliny Strążyskiej i wodospadu Siklawica, znanego jako Mała Siklawa, musimy wykupić bilet umożliwiający wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zrobimy to w kasie na końcu ulicy Strążyskiej w Zakopanem przy czarnym szlaku. Jest to początek najkrótszego szlaku z Zakopanego, jaki będziemy musieli przejść i nie jest to na szczęście trudna trasa, nawet dla rodzin z małymi dziećmi.

Samochód możemy zostawić na parkingu, przy samym wejściu do Doliny, a potem wkraczamy na czerwony szlak prowadzący wzdłuż Strążyskiego Potoku na Polanę Strążyską, gdzie możemy napić się aromatycznej herbaty w Herbaciarni Parzenica, albo coś zjeść w sezonowo otwartym bufecie. Mamy stąd jednocześnie doskonały widok na północną ścianę Giewontu, a w bok od wodospadu rozpoczyna się najkrótsza ścieżka turystyczna na Giewont.

Co zobaczymy na tym łatwym szlaku do przejścia z małymi dziećmi?

Idąc na Polanę mijamy charakterystyczne pięć strzelistych skał, nazywanych Kominami Strążyskimi, które niegdyś były celem miłośników górskich wspinaczek. Nikogo nie dziwi też widok piechurów odpoczywających na kamieniach i moczących nogi w strumieniu, wkraczających następnie na żółty szlak prowadzący prosto nad ten malowniczy wodospad położony w Dolinie Strążyskiej. 

Pamiętajmy jednak, że warto uważać po opadach, kiedy droga może być śliska, a po zobaczeniu wodospadu do Zakopanego wracamy tą samą drogą, aż do początku szlaku tuż przy parkingu na którym zostawiliśmy auto. Warto także zaplanować inne trasy wycieczek, np. na wodospad Wielka Siklawa w Tatrach Wysokich, na Kasprowy Wierch, czy nad Morskie Oko.

Równie istotne jest znalezienie i rezerwacja noclegów w Zakopanem, a możemy wybierać między innymi spośród tanich noclegów w kwaterach prywatnych, pokoi w pensjonatach i hotelach lub domków letniskowych w okolicach miasta. Zainteresowanie wzbudzają także popularne noclegi z wyżywieniem i noclegi koło Krupówek, reprezentacyjnego deptaka Zakopanego.

Opinie

  • 4
    Bardzo dobry Pobyt: sierpień 2012

    Zgadzam się z przedmówcą. Choć skromny, to wodospad ma swój urok. Woda spada nim jak odmierzona linijką. Polecam zobaczyć! :)

    25.09.2013
  • 4
    Bardzo dobry Pobyt: wrzesień 2013

    Co prawda znajdzie się parę miejsc na świecie gdzie są o zdecydowanie bardziej okazałe wodospady, ale mimo to jest co podziwiać :) Siklawica ma swój urok...

    24.09.2013

Lokalizacja

4
Bardzo dobry na podstawie 2 opinii