Muzeum Tatrzańskie

Muzeum Tatrzańskie

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Spacerując ulicami Zakopanego, możemy zauważyć majestatyczny, wręcz monumentalny gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, zbudowany z charakterystycznego białego kamienia, w stylu zakopiańskim. Zdecydowanie warto je odwiedzić, podobnie, jak inne znane muzea w tym mieście, między innymi Muzeum Stylu Zakopiańskiego, będące notabene filią Muzeum Tatrzańskiego, czy równie ciekawe Muzeum Kornela Makuszyńskiego lub Muzeum Stanisława Witkiewicza.

W jakiej części miasta znajduje się Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem?

Gmach Muzeum Tatrzańskiego nie jest pierwszym, w którym można było podziwiać zgromadzone eksponaty dotyczące całego regionu podhalańskiego. Jego pierwsza siedziba mieściła się przy Krupówkach, głównej ulicy miasta, w domu należącym do Jana Krzeptowskiego. Dopiero później, w 1892 roku, wybudowano kolejny nowy gmach, w którym można by pomieścić całą, stale powiększaną ekspozycję, gromadzone starannie zbiory.

Ten budynek, który z jasnego kamienia i tynku o smukłych oknach, możemy podziwiać do dziś, stanowi piękny przykład murowanej architektury w stylu zakopiańskim i już sam gmach główny Muzeum Tatrzańskiego jest cennym zabytkiem architektonicznym podlegającym prawnej ochronie. Od 2021 roku patronem Muzeum Tatrzańskiego jest między innymi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władze województwa małopolskiego. Ten monumentalny budynek z jasnego kamienia, widoczny już z daleka, także stoi przy ulicy Krupówki 10, czyli w samym centrum i można go zwiedzać od środy do niedzieli, godziny otwarcia muzeum to 10-18, z tym że ostatni zwiedzający są wpuszczani o godzinie 17:15.

W tej części miasta znajdziemy bez problemu noclegi w Zakopanem, m.in pokoje hotelowe, przytulne pensjonaty, komfortowo wyposażone apartamenty, zabytkowe domki do wynajęcia w góralskim stylu, z jakich słyną Tatry, oraz najczęściej wybierane tanie noclegi w kwaterach prywatnych.

Kiedy powstało Muzeum Tatrzańskie i co obejmują zbiory muzeum?

Muzeum Tatrzańskie Zakopane powstało z inicjatywy powstałego w 1888 roku Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego, imienia właśnie Tytusa Chałubińskiego, wielkiego miłośnika Tatr i Podhala. Budynek muzeum, jaki znamy, obecnie został zbudowany w 1922 roku, według projektu Franciszka Mączyńskiego, a gmach Muzeum Tatrzańskiego przez lata służył tysiącom gości odwiedzających Zakopane każdego roku, wyłączając okres II wojny światowej.

W głównej siedzibie Muzeum Tatrzańskiego zgromadzono liczne eksponaty prezentujące historię, kulturę i życie codzienne mieszkańców tego regionu naszego kraju. Jest ich tysiące, muzeum gromadzi między innymi haftowane gorsety góralskie i inne przedmioty codziennego użytku, a wejście do tej części wystawy prowadzi przez zabytkowe drzwi góralskiej chaty. Eksponaty są prezentowane w czasie wystaw czasowych i stałych, wypełniając przeszklone gabloty. Są to obrazy malowane na szkle, regionalne instrumenty muzyczne, tradycyjne stroje góralskie i liczne eksponaty przyrodnicze, można też zobaczyć galerię Władysława Hasiora.

W latach 2014-2020 rozdysponowano środki Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego i przeprowadzono remont budynku wraz z pozostałymi filiami muzeum, a najważniejsza spośród nich to:

Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba

Zabytkowa willa Koliba, stojąca przy ulicy Kościeliskiej, została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, a obecnie można w niej obejrzeć wystawę etnograficzną obejmującą olbrzymią ilość eksponatów, przekazanych między innymi przez jednego z właścicieli willi, Zygmunta Gnatowskiego.

Uzupełnia ją równie duży zbiór Marii i Bronisława Dembowskich w zabytkowej chałupie należącej kiedyś do rodziny Gąsieniców, a wszystkie prezentują kulturę ludową Podhala. Wiele ciekawych wystaw zobaczymy też w willi Opolanka, także zaprojektowanej przez Witkiewicza, w której mieści się Muzeum Kornela Makuszyńskiego, słynnego polskiego pisarza.

Opinie

  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: styczeń 2010

    Muzeum prezentuje faunę i florę regionu. Muzeum nosi imię Dr. Tytusa Chałubińskiego

    11.08.2014

Lokalizacja

5
Wyjątkowy na podstawie 1 opinii