Sarnia Skała
Sarnia Skała
Sarnia Skała
Sarnia Skała
Sarnia Skała
Sarnia Skała
Sarnia Skała
Sarnia Skała

Sarnia Skała

Sarnia Skała w Tatrach Zachodnich - opis szlaku z Zakopanego

Zakopane stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania nie tylko samego miasta, ale i okolicy, wszystkich atrakcji Tatrzańskiego Parku Narodowego. Warto między innymi udać się do Morskiego Oka, wejść lub wjechać kolejką linową na Kasprowy Wierch, osobiście zobaczyć słynny krzyż na Giewoncie, Wielką Krokiew i popatrzeć na Tatry ze wzgórza Antałówka. Znajdzie się także coś dla początkujących miłośników górskich wędrówek, na których czeka Sarnia Skała, na którą prowadzi stosunkowo łatwy szlak, zaczynający się np. u wylotu Doliny Strążyskiej.

Czym jest Sarnia Skała w Tatrach Zachodnich?

Sarnia Skała to szczyt położony w Tatrach Zachodnich, mający wysokość 1377 m n.p.m, malowniczo zlokalizowany pomiędzy dwoma tatrzańskimi dolinami, Doliną Białego i Doliną Strążyską, a obie te doliny wychodzą z Zakopanego. Jest zalecany dla turystów dopiero rozpoczynających przygodę z górami, a na szczyt Sarniej Skały prowadzi prosta ścieżka, warto więc wybrać go na swoją pierwszą wycieczkę. Pamiętajmy również, że Sarnia Skała znajduje się na terenie TPN, jej unikalna fauna i flora jest więc chroniona i w żadnym wypadku nie wolno jej niszczyć.

Czy można wejść z Zakopanego na Sarnią Skałę z dzieckiem?

Trasa na Sarnią Skałę jest doskonale oznakowana, wejście i zejście ze szczytu zajmie około pół dnia. Wycieczka polecana jest dla całych rodzin, szlak wiedzie przepiękną okolicą Podhala, pozwalającą podziwiać przepiękne widoki, w tym panoramę północnej ściany Giewontu oraz otoczenie doliny, widok na Zakopane, Kominiarski Wierch, Małą Świnicę i odległe Tatry Bielskie. Co ciekawe, bez większych problemów uda się zdobyć Sarnią Skałę z dzieckiem, oczywiście tym nieco starszym.

Jak przebiega szlak na Sarnią Skałę, którędy wejdziemy na szczyt?

Na ten popularny szczyt można docierać kilkoma różnymi drogami, które prowadzą na Sarnią Skałę i warto je poznać nieco bliżej:

Opis szlaku przez Dolinę Białego

Pierwsza i najprostsza trasa prowadzi szlakiem żółtym z Doliny Białego, a do tego miejsca kursują również busy z Zakopanego, w kierunku wejścia do Doliny Białego, można więc zaoszczędzić nieco drogi. Nasza wycieczka zaczyna się właśnie u wejścia do Doliny Białego, a żółty szlak prowadzi dalej, od strony doliny, malowniczą okolicą, gdzie przechodzimy po drewnianych mostkach, licznych w Dolinie Białego Potoku, aż do Ścieżki nad Reglami, gdzie krzyżuje się z czarnym szlakiem. Na szczycie odpoczniemy, a jeśli jesteśmy głodni, to na miejscu znajduje się bufet.

Na tym skrzyżowaniu musimy skręcić w prawo i dojść ścieżką pod górę do Czerwonej Przełęczy, gdzie odpoczniemy na ławeczkach ustawionych na polanie, podziwiając ściany Giewontu opadające w kierunku doliny. Dalsza droga na skalistą grań Sarniej Skały także prowadzi czarnym szlakiem, a do Zakopanego wrócimy tą samą drogą.

Opis szlaku przez Dolinę Strążyską

Na tę skałę prowadzi nieco dłuższa droga, można wejść na Sarnią Skałę przez Dolinę Strążyską, wracamy również inną trasą, a nie po tzw. własnych śladach. Część drogi można odbyć samochodem, który zostawimy na parkingu przed wejściem do Doliny Strążyskiej. Wchodzimy do doliny czerwonym szlakiem, a na jej końcu kierujemy się na szlak czarny prowadzący między innymi przez Dolinę Małej Łąki, jest to więc trasa dla bardziej doświadczonych turystów.

Schodząc ze szczytu, kierujemy się z powrotem w kierunku Doliny Strążyskiej, zejście na Polanę Strążyską jest najszybszą drogą, możemy także wrócić do Zakopanego od strony Doliny Białego, ponownie kierując się żółtym szlakiem. Do zobaczenia na szlaku, a po powrocie czekają przytulne noclegi w Zakopanem, pokoje w kwaterach prywatnych, hotelach i pensjonatach, a po odpoczynku trzeba udać się na spacer po Krupówkach, głównym deptaku miasta.

Opinie

  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: wrzesień 2013

    Świetne miejsce "na rozgrzewkę" - przyjemny szlak Doliną Strążyską, a po zdobyciu szczytu rośnie apetyt na dalsze podbijanie Tatr :) Piękny widok z jednej strony Zakopane , a z drugiej Giewont.

    24.09.2013

Lokalizacja

5
Wyjątkowy na podstawie 1 opinii