Muzeum Stylu Zakopiańskiego
Muzeum Stylu Zakopiańskiego
Muzeum Stylu Zakopiańskiego
Muzeum Stylu Zakopiańskiego
Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Muzeum Stylu Zakopiańskiego - oddział Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem

Spędzenie letniego lub zimowego urlopu w Zakopanem to doskonały pomysł na wypoczynek dla całej rodziny. Zazwyczaj planujemy go z pewnym wyprzedzeniem, co pozwala odpowiednio wcześniej znaleźć noclegi w Zakopanem i sporządzić listę wszystkich atrakcji, które warto zobaczyć podczas pobytu w tym mieście.

Warto nie tylko wybrać się latem na wycieczkę górskimi szlakami, a w zimie na narty, miasto Zakopane to również liczne muzea, w tym szczególnie ciekawe Muzeum Stylu Zakopiańskiego, unikalnego polskiego stylu narodowego.

Co warto zobaczyć w Muzeum Tatrzańskim?

Wybierając się na spacer po Zakopanem, warto odwiedzić murowany gmach główny Muzeum Tatrzańskiego imienia dra Tytusa Chałubińskiego, jednego z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce. Wzrok przyciąga już architektura tego gmachu, murowanego, lecz zbudowanego w stylu góralskim.

Zgromadzono w nim liczne eksponaty etnograficzne przedstawiające historię, kulturę i życie codzienne tego regionu na przełomie XIX i XX wieku. W Muzeum Tatrzańskim wystawiali swoje prace najsłynniejsi artyści i kolekcjonerzy związani z Zakopanem i Podhalem. Zakopane to także inne atrakcje, Krupówki, Aqua Park, w okolicy warto też zobaczyć Giewont, Gubałówkę, Kasprowy Wierch i Morskie Oko.

Wcześniej jednak trzeba zadbać o odpowiednie noclegi w Zakopanem, a można między innymi zarezerwować tanie noclegi w kwaterach prywatnych, pokoje oraz apartamenty w hotelach lub pensjonatach blisko centrum miasta, a nawet domki letniskowe w cichszej, spokojniejszej okolicy.

Gdzie znajduje się Muzeum Stylu Zakopiańskiego i kto je zaprojektował?

Muzeum Stylu Zakopiańskiego jest jedynym w Polsce obiektem w całości poświęconym unikalnemu stylowi architektury, kultury, sztuki i życia mieszkańców tego regionu naszego kraju. Jego siedziba mieści się przy najstarszej ulicy Zakopanego, położona jest przy ulicy Kościeliskiej 18, w zabytkowej willi Koliba, projektu Stanisława Witkiewicza. 

Willa Koliba powstała w najstarszej części miasta, w drugiej połowie XIX wieku, jej budowę rozpoczęto 1892 roku, zakończono rok później w 1893 roku dla Zygmunta Gnatowskiego, który chciał mieć dom letni w Zakopanem, a jednym z budowniczych był Maciej Gąsienica. Jej styl architektoniczny łatwiej pozwala zrozumieć ideę Stanisława Witkiewicza, który chciał uchronić Podhale od obcych wpływów, w tym tyrolskich, jakie zaczynały dominować w tym czasie.

Dlatego projektował również meble wchodzące w skład wyposażenia, razem ze Stanisławem Barabaszem. Pomieszczenia willi były bogato wyposażone w meble i sprzęty zrobione w stylu góralskim oraz drobne przedmioty kowalskie, takie jak klamki i wykładki zamków. Po Kolibie Witkiewicz zaprojektował także inne budynki utrzymane w typie zakopiańskim, lecz ten, razem z równie sławnym Domem pod Jedlami, pozostaje jego największym dziełem, a willa Koliba stanowi najlepszy przykład dwudziestoletniej historii stylu zakopiańskiego. Zaprojektował także różne przedmioty codziennego użytku oraz część wyposażenia Kościoła Parafialnego p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Jaszczurówce.

Niestety, kiedy Gnatowski zmarł, to kolejni właściciele przestali doceniać unikalne wyposażenie, w czasie okupacji willa stała się siedzibą Hitlerjugend i przetrwała ten okres bez zniszczeń, a do grudnia 1981 roku mieścił się w niej dom dziecka. Po wojnie nie dbano o nią w należyty sposób, na szczęście willę udało się ocalić od zniszczenia.

Jakie eksponaty muzealne zgromadzono w Muzeum Stylu Zakopiańskiego?

Prawdziwy renesans i okres największego rozkwitu Muzeum rozpoczął się w 1984 roku, kiedy rozpoczęto remont zabezpieczający, a w grudniu 1993 r w tej zabytkowej willi otwarto Muzeum Stylu Zakopiańskiego, czyli filię Muzeum Tatrzańskiego. Muzealne wnętrza aranżował jeden z najbardziej znanych artystów związanych z Podhalem, Władysław Hasior.

Willi przywrócono unikalne piękno drewnianych zakopiańskich domów, a w muzeum zgromadzono liczne eksponaty pochodzące z okresu rozkwitu stylu zakopiańskiego na przełomie XIX i XX wieku, meble, sprzęty i drobiazgi rzemiosła artystycznego, wiele unikalnych eksponatów. Obejrzymy tu wiele przedmiotów należących do pierwszego właściciela Willi Koliba, Zygmunta Gnatowskiego, w tym w pełni wyposażony jego gabinet i pokój służącego na piętrze.

Opinie

  • Muzeum Stylu Zakopiańskiego mieści się w Willi "Koliba" przy ulicy Kościeliskiej w Zakopanem. Jest to pierwszy budynek w stylu zakopiańskim, wzniesiony według projektu St anisława Witkiewicza. Zwiedzający oglądać mogą jadalnie, salon, sypialnie, pokój Gnatowskiego i pokój służącego urządzone w stylu wzrorowanym na budownictwie i zdobnictwie górali podhalańskich.

    08.02.2008

Lokalizacja

To miejsce nie posiada jeszcze oceny. Dodaj pierwszą.