Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem na Osiedlu Krzeptówki

Zakopane i region podhalański to miejsca, które szczególnie upodobał sobie polski papież Jan Paweł II, zawsze miał je w sercu i chętnie do nich wracał. Również mieszkańcy tej części Polski darzyli go olbrzymim szacunkiem i miłością, więc olbrzymim szokiem dla nich były wydarzenia z 13 maja 1981 roku, kiedy na Placu Św. Piotra w Rzymie dokonano zamachu na tego wielkiego Polaka. Właśnie dlatego postanowili wznieść Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, w tym nowy Kościół, dar od mieszkańców Podhala dziękujących Matce Bożej za uratowanie życia Ojca Świętego. Będąc w Zakopanem, warto także zwiedzić inne przykłady architektury sakralnej, Kaplicę na Jaszczurówce, Kościół na Harendzie, czy Kościół Św. Rodziny, o tak samo fascynującej historii i wielu ciekawych zabytkach kryjących się w ich wnętrzu.

Jaka jest historia Sanktuarium na Krzeptówkach?

Historia Sanktuarium rozpoczęła się w 1951 roku, czyli ponad 30 lat wcześniej, w czasie kiedy Karol Wojtyła pisał swoją pracę doktorską. Właśnie wtedy wierni zaczęli tłumnie przybywać na Krzeptówki, aby modlić się w Kaplicy postawionej na część Matki Bożej z Fatimy, do obrazu przedstawiającego objawienie Matki Bożej trójce dzieci z Fatimy. Odprawiano tu specjalne nabożeństwa na cześć Matki Bożej z Fatimy.

W 1961 roku biskup tego miasta przekazał na ręce kardynała Stefana Wyszyńskiego figurę Matki Bożej Fatimskiej. Podarowana przez portugalskiego biskupa figura Matki Bożej Fatimskiej znajduje się w kaplicy Niepokalanego Serca Maryi, lecz wcześniej, 21 października 1987 roku, papież Jan Paweł II dokonał w Rzymie koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej.

Kiedy rozpoczęto budowę Kościoła Pw. Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach?

Głównym miejscem Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej jest kościół zbudowany w latach 1987-1990. Ten nowoczesny, przyciągający wzrok kościół zaprojektował inż Stanisław Tylka, a 13 maja 1990 roku ówczesny metropolita krakowski, kardynał Franciszek Macharski wmurował kamień węgielny, który został tu przywieziony z Grobu Św. Piotra w Rzymie i miejsca pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie. W fundamenty kościoła wmurowano też zdjęcie Papieża Polaka, a z każdą cegłą cudowny medalik.

Jan Paweł II bardzo pragnął odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach, 4 km od centrum miasta. Udało się to 7 czerwca 1997 r, kiedy dokonał uroczystej konsekracji kościoła. Do dziś w sanktuarium znajduje się ołtarz, przy którym Jan Paweł II odprawił mszę św. podczas swojej wizyty w Zakopanem, a dokładnie pod słynną skocznią narciarską Wielka Krokiew.

Opinie

  • 5
    Wyjątkowy Pobyt: luty 2013

    Polecam, warto zwiedzić.

    02.04.2013
  • 4
    Bardzo dobry Pobyt: czerwiec 2010

    Szczególnie podobał mi się ogród przy kościele i znajdujący się tam ołtarz. Sam kościół ładny ale wystrojem ciekawszy jest moim zdaniem kościół na Olczy.

    25.05.2012
  • 3
    Pobyt: czerwiec 2004

    Ładnie, ale moim zdanie przereklamowane.

    09.03.2011
  • Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej to rzymskokatolickie sanktuarium maryjne, które znajduje się na zakopiańskich Krzeptówkach. Zostało wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981. W jego centurm znajduje się kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej, który został konsekrowany przez papieża w 1997 podczas VI pielgrzymki do Polski. W kaplicy nieopodal kościoła znajduje się figura Matki Bożej Fatimskiej - dar prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. W Parku Fatimskim na terenie sanktuarium umieszczony został ołtarz, przy którym Jan Paweł II odprawił mszę świętą w Zakopanem pod Krokwią 6 czerwca 1997. Opiekę nad sanktuarium sprawują księża pallotyni.

    08.08.2008

Lokalizacja

4
Bardzo dobry na podstawie 3 opinii