Obostrzenia od 15 grudnia – jak spędzimy święta i sylwester 2021?

W obliczu czwartej fali pandemii w Polsce wprowadzono obostrzenia, które zaczną obowiązywać od 15 grudnia. Wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy w tym roku będzie można wyjechać na święta Bożego Narodzenia i sylwestra? Odpowiadamy na to i inne, nurtujące Was pytania!

Kiedy wchodzą nowe obostrzenia – grudzień 2021

7 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zmniejszeniu limitów obłożenia m.in. hoteli czy gastronomii, powrotu nauki zdalnej w szkołach, jak również zamknięciu obiektów oferujących „miejsce do tańczenia”. Nowe obostrzenia będą obowiązywały od 15 grudnia 2021 r. Do tej pory nie podano, do kiedy zasady będą wiążące. Wiele osób ma jednak nadzieję, iż zostaną zniesione w tym samym terminie, kiedy zaplanowano powrót dzieci do szkół – 9 stycznia 2021 r. (lub wcześniej). Warto pamiętać również o wciąż aktualnych zasadach: utrzymywaniu dystansu 1,5 metra czy zakładanie maseczki w miejscach publicznych. Podczas planowania wyjazdu trzeba też wziąć pod uwagę obostrzenia dotyczące transportu (limit 75% obłożenia w publicznych środkach komunikacji).

Rozporządzenie Rady Ministrów z 14 grudnia 2021 r. – aktualizacja

Według rozporządzenia Rady Ministrów, opublikowanego 14 grudnia 2021 r., nowe zasady będą obowiązywały do 31 stycznia 2022 roku.

Pełna treść rozporządzenia dostępna jest w Internetowym Systemie Aktów Prawnych.

volodymyr hryshchenko c gZIBMYrPs unsplash 1024x589 - Obostrzenia od 15 grudnia - jak spędzimy święta i sylwester 2021?

Hotele – obostrzenia. Kto może nocować w hotelach od 15 grudnia?

Biorąc pod uwagę nowe obostrzenia, obiekty noclegowe od 15 grudnia wciąż mogą prowadzić działalność. Do tej pory w hotelu, pensjonacie czy apartamencie można było przyjmować Gości z limitem miejsc ograniczonym do 50%. W połowie grudnia limit zmniejszy się do 30%, przy czym nie wliczają się do niego osoby w pełni zaszczepione (gdy od przyjęcia drugiej dawki preparatu upłynęło 14 dni). Boże Narodzenie i sylwestra można więc z powodzeniem spędzić z dala od domu, jednak nie można zwlekać z rezerwacją miejsc. Tych bowiem bardzo szybko ubywa – szczególnie w najpopularniejszych miejscowościach, takich jak Zakopane i inne podhalańskie kurorty, Karpacz czy Wisła.

sabri tuzcu rYnQwRsNpE0 unsplash 1024x683 - Obostrzenia od 15 grudnia - jak spędzimy święta i sylwester 2021?

Czy paszport covid będzie sprawdzany podczas pobytu świątecznego i sylwestrowego?

Wiele osób zastanawia się, czy rozporządzenie zawierające obostrzenia obowiązujące od 15 grudnia uprawnia właścicieli obiektów noclegowych oraz organizatorów imprez do sprawdzania paszportu covidowego Gości. Obecnie przedsiębiorcy nie dysponują podstawą prawną, która umożliwia zażądanie od klienta wiadomości o przyjętych szczepieniach. Z drugiej strony odpowiadają za zastosowanie się do rozporządzenia. Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że błędne jest „wprowadzenie modelu, w którym całkowita odpowiedzialność za zaprojektowanie zasad kontroli potwierdzenia zaszczepienia spoczywa na podmiotach prywatnych”. W tej sprawie przesłał apel o pilne uregulowanie trudnej sytuacji do KPRM. Prezes UODO zaznacza jednocześnie, że „ewentualne okazywanie dowodów potwierdzających fakt zaszczepienia może się odbywać z inicjatywy samej osoby zainteresowanej skorzystaniem z usług takiego podmiotu”. Jeśli więc posiadamy paszport covid, warto mieć go przy sobie podczas świątecznego i sylwestrowego wypadu.

lukas qS7fr07bljM unsplash 1024x576 - Obostrzenia od 15 grudnia - jak spędzimy święta i sylwester 2021?

Współautor procedowanej ustawy o weryfikacji szczepień, poseł Czesław Hoc, w wywiadzie dla Polsat News zapewnił, że nowy projekt zawiera przepis uprawniający przedsiębiorców do sprawdzania, czy klient jest zaszczepiony (lub posiada status ozdrowieńca czy też aktualny, negatywny test na COVID-19). Nie wiadomo jednak, kiedy i w jakiej ostatecznie formie ustawa wejdzie w życie.

Pełną treść listu RPO Prof. Marcina Wiącka do KPRM można znaleźć tutaj.

Obostrzenia na Sylwestra 2021 – ile osób na imprezie 31 grudnia?

Od 15 grudnia do zamknięte zostaną podmioty, które udostępniają „miejsce do tańczenia” – w tym kluby nocne i dyskoteki. Ci, którzy już zarezerwowali sobie miejsce na zabawie sylwestrowej, nie muszą się jednak martwić. Sylwester 2021 będzie bowiem wyjątkiem od tej reguły. 31 grudnia w salach, klubach, dyskotekach można zorganizować imprezę do 100 osób. Restauracje, teatry, kina, filharmonie, sale koncertowe i opery mogą również zaprosić Gości do udziału w sylwestrowej zabawie, o ile przestrzegać będą obowiązującego od 15 grudnia limitu (do 30% zajętych miejsc). W obydwa limity nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione (jedną dawką preparatu Johnson&Johnson lub dwiema dawkami pozostałych szczepionek) i posiadające ważny paszport covidowy.

ian schneider PAykYb 8Er8 unsplash 1024x684 - Obostrzenia od 15 grudnia - jak spędzimy święta i sylwester 2021?

Informacja o możliwości organizacji imprezy noworocznej sprawiła, że ci, którzy sylwestra chcą spędzić poza domem w zawrotnym tempie wykupują bilety na imprezy oraz rezerwują pobyty sylwestrowe. Może się okazać, że to ostatni dzwonek, aby zdecydować się zarówno na sylwestrowy wyjazd, jak i wyjście na zorganizowaną zabawę.

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie skrzypiec oraz kierunku Muzyka w mediach w łódzkiej Akademii Muzycznej. W trakcie studiów odbywała także szkolenia w zakresie: event managementu, konsultacji muzycznych w reklamie czy prawa własności intelektualnej. W Noclegowo.pl robi to, co kocha najbardziej - dużo pisze! Prywatnie pasjonatka wspinaczki górskiej, urbexu i dobrego jedzenia.


Oceń artykuł: