Ścieżka rowerowa Władysławowo - Hel

Ścieżka rowerowa Władysławowo - Hel

Ścieżka rowerowa z Władysławowa na Hel - wycieczka rowerem na Półwysep Helski

Pobyt nad Bałtykiem i Zatoką Pucką nie musi się tylko ograniczać do wielogodzinnego leżenia na gorącym piasku plaży i morskich kąpieli. Warto spędzić swój letni urlop bardziej aktywnie, a na rowerzystów czeka w tym regionie Pobrzeża Kaszubskiego wiele interesujących tras rowerowych. Jeśli zdecydujemy się spędzić wakacje we Władysławowie, to dobrym pomysłem będzie przejechanie jednej z najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce, prowadzącej właśnie z Władysławowa na Hel.

Czym jest szlak rowerowy z Władysławowa rowerem na Hel?

Wyprawa z Władysławowa na Hel rowerem to doskonały pomysł dla wszystkich, którzy uwielbiają taki aktywny wypoczynek, spędzać czas w ruchu, podziwiając po drodze piękne widoki, a Cypel Helski oferuje ich naprawdę wiele. Trasa rowerowa na Hel mająca początek we Władysławowie, biegnąca nie brzegiem Morza Bałtyckiego, lecz Zatoki Gdańskiej jest zasłużenie uważana za jedną z najpiękniejszych w całym województwie pomorskim.

Co najważniejsze, jest jednocześnie bardzo bezpieczna, bo praktycznie na całej swojej długości oddzielona od ruch samochodowego. Początek szlaku prowadzącego na Półwysep Helski rowerem to brama Centralnego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich we Władysławowie, a meta to przysłowiowy początek Polski, czyli sam koniec Mierzei Helskiej. Warto jednak wcześniej zadbać o rezerwację miejsc noclegowych w mieście, a dostępne są między innymi tanie noclegi blisko morza, noclegi ze śniadaniem czy domki letniskowe.

Polecamy: Tanie noclegi we Władysławowie

Jak przebiega ścieżka rowerowa z Władysławowa na Półwysep Helski?

Chcąc dojechać do Helu z Władysławowa rowerem i zobaczyć po drodze wiele ciekawych miejsc, musimy przygotować się na blisko 36 km wycieczkę, lecz od razu zaznaczamy, że naprawdę warto. Nie trzeba jednocześnie zbytnio obciążać się prowiantem na cały dzień, wzdłuż całej trasy znajdziemy liczne punkty gastronomiczne, miejsca, w których będziemy mogli odpocząć i coś zjeść.

Szlak rowerowy prowadzi przez las, lecz utwardzoną, asfaltową nawierzchnią, wzdłuż głównej drogi z Władysławowa i między Juratą a Helem, chociaż zdarzają się też odcinki szutrowe. Wzdłuż trasy całymi kilometrami ciągną się leśne szlaki, w które także warto się zagłębić, tak samo możemy podziwiać plaże ciągnące się całymi kilometrami wzdłuż półwyspu i piękne nadmorskie piaszczyste wydmy.

Co warto zobaczyć podczas wycieczki Mierzeją Helską?

Jadąc z Władka w stronę Helu, drogą rowerową R10, możemy nie tylko podziwiać piękną przyrodę, na trasie czeka też wiele interesujących miejscowości turystycznych. Mijamy Chałupy, Jastarnię, Juratę, aby wreszcie dotrzeć do celu naszej podróży, gdzie na pewno nie będziemy się nudzić. Czekają na nas liczne zabytki historii i kultury całego regionu Kaszub, a przede wszystkim musimy zobaczyć:

 •  molo w Juracie;
 •  latarnię morską w Helu;
 •  helskie fokarium;
 •  szlak fortyfikacji helskich, umocnienia, takie jak bunkry Sokół i Saragossa, schrony, baterię nr 33, czy stanowiska kierowania ogniem;
 •  helskie Muzeum Obrony Wybrzeża;
 •  Muzeum Rybołówstwa w Helu;
 •  port w Helu.

Opinie

 • 5
  Wyjątkowy Pobyt: maj 2015

  Ścieżka rozpoczyna się we Władysławowie, przy głównej bramie Centralnego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich kończy się na krańcu Półwyspu Helskiego - w Helu. Po drodze zwie dzamy słynne miejscowości półwyspu: Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię, Juratę, Hel. Mnóstwo atrakcji turystycznych przy ścieżce (fortyfikacje z II wojny światowej, porty, rezerwaty przyrody); bogata oferta gastronomiczna, przepiękne widoki. Możliwość powrotu z rowerem pociągiem.

  09.03.2016

Lokalizacja

5
Wyjątkowy na podstawie 1 opinii