Aleja Gwiazd Sportu (Promenada)

Aleja Gwiazd Sportu (Promenada)

Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie - pierwsza w Polsce aleja poświęcona polskim i zagranicznym sportowcom

Władysławowo to jedna z najczęściej odwiedzanych w naszym kraju miejscowości turystycznych, popularna zwłaszcza w sezonie letnim. Właśnie wtedy swoje wczasy nad morzem planują turyści z innych części Polski, a nawet z zagranicy, na których czekają nie tylko miejsca noclegowe, ale i rozmaite atrakcje i liczne imprezy okolicznościowe.

Dlaczego warto przyjechać do Władysławowa?

Popularność Władysławowa jako miejscowości wypoczynkowej nadal rośnie, co nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę tylko dostępną bazę noclegową. Bez problemu można jeszcze przed przyjazdem wyszukać w sieci niemal dowolny nocleg, między innymi pokoje gościnne w kwaterach prywatnych, pokoje w hotelach i pensjonatach o zróżnicowanym standardzie, a nawet wille do wynajęcia na całe lato, czy równie luksusowe apartamenty.

Zobacz także: Tanie noclegi we Władysławowie

Mając zapewnione lokum, zazwyczaj od razu udajemy się na plażę, gdzie wygrzewamy się na gorącym piasku i zażywamy orzeźwiających morskich kąpieli. Warto jednak skorzystać także z innych rozrywek, np. bogatej bazy gastronomicznej i przede wszystkim zwiedzić miasto, a prestiż tego miejsca znacznie podnosi Aleja Gwiazd Sportu.

Czym jest i gdzie się znajduje Aleja Gwiazd Sportu Władysławowo?

Władze tego nadmorskiego miasta leżącego w województwie pomorskim, nad Zatoką Pucką, zawsze doceniały znaczenie polskiego sportu i pragnęły w jakiś sposób uhonorować najsłynniejszych polskich zawodników. Właśnie dlatego w 2000 roku we Władysławowie, w bliskim sąsiedztwie Centralnego Ośrodka Sportu Cetniewo, powstała, z inicjatywy Jerzego Szczepankowskiego, Macieja Baranowskiego oraz burmistrza Władysławowa Adama Drzeżdżona, zajmująca się tym fundacja.

Lokalizacja we Władysławowie obok legendarnego ośrodka przygotowań olimpijskich Cetniewo nie jest przypadkowa, stąd wywodzi się wielu wybitnych polskich sportowców, którzy wielokrotnie reprezentowali nasz kraj na najważniejszych imprezach, zdobywając mnóstwo medali. Powstało unikalne i chętnie odwiedzane miejsce w Polsce, będące częścią reprezentacyjnego deptaka, głównej promenady miasta.

Dlaczego powstała Aleja Gwiazd Sportu?

Powstała w 2000 roku fundacja czerpała inspirację ze słynnej Alei w Hollywood, gdzie znajdują się gwiazdy poświęcone znanym aktorom, a tu w granitowe płyty chodnika wmurowano spiżowe gwiazdy upamiętniające znanych, wybitnych sportowców i inne znane osoby związane ze sportem. Dzięki inicjatywie pomysłodawców możemy zobaczyć gwiazdy z nazwiskami nie tylko polskich, ale i zagranicznych sław, np. gwiazdę zawodnika piłki nożnej, Michela Platiniego.

Jest to więc jedyne takie miejsce w Polsce, mające jednocześnie olbrzymie walory edukacyjne, dzięki któremu najmłodsi kibice mogą dowiedzieć się ile medali zdobyli Polacy podczas igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata czy Europy.

Kogo uhonorowano w kolejnych edycjach Alei Gwiazd Sportu?

We Władysławowie jest organizowany coroczny Festiwal Sportu, z udziałem znanych sportowców, w którego trakcie odsłaniane są kolejne gwiazdy, niezmiennie mosiężne, odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Oprócz tego na zakończenie odbywa się efektowny pokaz sztucznych ogni, są też rozgrywane okolicznościowe mecze piłki nożnej, a w 2014 roku odsłonięto pomnik, rzeźbę "Korona Himalajów", na część polskich zdobywców wszystkich ośmiotysięczników. 

Do tej pory w Alei Gwiazd Sportu znajduje się ich mnóstwo i możemy podziwiać m.in poświęcone takim sławom, jak Kazimierz Deyna, Kazimierz Górski, Irena Szewińska, Jerzy Kulej, Feliks Stamm, Robert Korzeniowski, olimpijka z Pekinu Maja Włoszczowska, czy trzykrotna mistrzyni olimpijska Anita Włodarczyk.

Lokalizacja

To miejsce nie posiada jeszcze oceny. Dodaj pierwszą.